Справа № 822/3622/17
іменем України
26 січня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області до Державного підприємства "Новоушицьке лісове господарство" про стягнення коштів,
Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Новоушицьке лісове господарство" в якому просить суд: Стягнути з Державного підприємства "Новоушицьке лісове господарство" до державного бюджету зайво отримані та використані кошти в сумі 168 600 грн, на р.р. 31112115700669, отримувач УК у Новоуш.р/ отг смт. Н. Ушиця/24060300, код отримувача 37347762 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області МФО 815013.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеного контрольного заходу посадовими особами позивача складено акт ревізії від 18 липня 2017 року за №07-08/31, в якому зафіксовано порушення фінансової дисципліни ДП "Новоушицьке лісове господарство".
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області на адресу відповідача направлена вимога "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 28 липня 2017 року №13-22-07-14/3983.
Зазначає, що виявлені в ході проведення ревізії порушення було усунуто частково, що стало підставою для звернення до суду із позовом відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 263 КАС України, розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником ДП "Новоушицьке лісове господарство" у вказаний судом строк подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вказує на те, що позивач невірно провів розрахунок, включивши у витрати та доходи підприємства, доходи та витрати від лісопромислової діяльності, що не передбачено Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень полезахисних лісових смуг.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, врахувавши відзив відповідача на позовну заяву, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд зазначає наступне.
Суд встановив, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2017 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Новоушицьке лісове господарство" за період з 01 січня 2015 року по завершений місяць 2017 року.
За наслідками ревізії Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області складено акт ревізії від 18 липня 2017 року за №07-08/31.
Відповідно до Акта ревізії, а саме ч. 4.9 дотримання законодавства при отриманні та цільового використанні бюджетних коштів. Складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету. Забезпечення цільового використання бюджетних коштів. посадовими особами позивача встановлено, що підприємством відповідача відповідно даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності в період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року було одержано коштів з державного бюджету на загальну суму 1656600 грн. по КПКВ 2805060 "Ведення лісового і мисливського господарства охорона і захист лісів в лісовому фонді".
Відповідно до бюджетного запиту на 2015 рік передбачено одержання бюджетних коштів на загальну суму 2318700 грн. в т.ч.: витрат на рубки формування та оздоровлення лісів в сумі 74000грн.; вирощування та створення лісових культур на землях лісового фонду в сумі 129600 грн; утримання державної лісової охорони в сумі 1906700 грн; створення захисних лісових насаджень та полезахисних смуг в сумі 208400 гривень.
Відповідно до наданого до ревізії "Виробничо-фінансового плану по лісовому і мисливському господарству та охороні навколишнього природного середовища на 2015 рік по підприємству загальна сума планових витрат становить 6882000 грн., в т. ч. за рахунок власних коштів - 5225400 гривень.
Відповідно до наданого до ревізії "Розрахунку надходження власних коштів на фінансування лісового господарства та природоохоронних заходів по підприємству на 2015 рік" (форма 04-ЛГ план) сума запланованих власних надходжень становила 5394000 гривень.
Нормативна потреба у видатках на ведення лісового та мисливського господарства, охорону і захист лісів, плановий обсяг надходження власних коштів від лісогосподарської діяльності розраховано відповідно до діючих середніх аукціонних цін на момент складання проекту виробничо-фінансового плану.
Заплановані витрати перевищували суму запланованих доходів на 1488000 грн. (6882000 - 5394000). При цьому, потреба в бюджетних коштах згідно затвердженого виробничо-фінансового плану підприємством розрахована в сумі 1656600 грн. Фактично надійшло із державного бюджету протягом 2015 року коштів в сумі 1656600 гривень.
Як встановлено з акта ревізії, посадовими особами позивача відібрано пояснення головного економіста ОСОБА_1, що "Виробничо- фінансовий план підприємства на 2015 рік був розроблений і затверджений Хмельницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства на початку березня 2015 року, де включено згідно лімітної довідки про бюджетні асигнування на 2015 рік КПКВ 2805060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" надходження бюджетних коштів в сумі 1522,6 тис. грн.
Виробничо-фінансовим планом передбачено всього витрат на ведення лісового господарства в сумі 6882,0 тис. грн, з них надходження бюджетних коштів 1552,6 тис. грн, власних коштів в сумі 5329,4 тис. грн.
Надходження коштів від реалізації продукції лісового господарства планувалося 5394 тис. грн, рентабельність 1,2%.
Згідно довідки про зміни до кошторису затвердженого обласним управлінням лісового та мисливського господарства на 2015 рік від 06 вересня 2015 року додатково виділено бюджетного фінансування в сумі 134,0 тис. грн. Всього бюджетного фінансування планувалося 1656,6 тис. грн. Витрати - 6882 тис. грн. та надходження від реалізації продукції - 5394 тис. грн. залишилися без змін, очікувався прибуток 3,2%.
Для з'ясування обставин щодо додаткового виділення бюджетних коштів та на якій підставі, направлено запит до Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства від 26 червня 2017 року № 13-22-07- 14/3506.
Із отриманої відповіді від обласного управління лист від 27 червня 2017 року № 05-806 конкретної відповіді не отримано та повідомлено, що за даною інформацією звертатися до ДП "Новоушицький лісгосп".
Таким чином, підприємством в порушення п.4 Порядку №253 у 2015 році головним економістом ОСОБА_1 завищено потребу в одержані коштів із державного бюджету, що призвело до зайвого отримання та використання бюджетних коштів в сумі 168600 грн. (1656600 - 1488000), чим завдано збитків державному бюджету на зазначену суму.
На підставі зазначеного акта ревізії відповідачу направлено письмову вимогу щодо усунення порушень законодавства від 28 липня 2017 року №13-22-07-14/3983.
Проте виявлені в ході ревізії порушення підприємством усунуто частково та не виконано п.2 вимоги, а саме: в порушення п. 4 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень полезахисних лісових смуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 року №253 підприємством відповідача у 2015 році завищено потребу в одержанні коштів із державного бюджету, що призвело до зайвого отримання та використання бюджетних коштів в сумі 168600 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносиним, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з п. 7 ст. 10 Закону, органу державного фінансового контролю надається право, крім іншого, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Як встановив суд, відповідачем вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області від 28 липня 2017 року №13-22-07-14/3983 "Про усунення порушень виявлених ревізією" в установленому законом порядку не оскаржено, більше того, відповідач вчиняв дії по усуненню виявлених ревізією порушень, проте вказані порушення відповідачем не виконанні в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст. 15 Закону, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Вказана правова позиція також сформована Верховним Судом України та викладена в постанові від 28 жовтня 2014 року у справі №21-462а14, згідно із якою вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Відповідно до п.13 ст. 10 Закону, при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Оскільки відповідачем не вжито достатніх заходів щодо повного усуненню виявлених ревізією порушень вказаних у вимозі від 28 липня 2017 року №13-22-07-14/3983, то позивач звернувся до суду щодо стягнення до державного бюджету зайво отриманих та використаних бюджетних коштів.
Разом з тим, суд не приймає до уваги доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву, оскільки відповідно п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету, що виділяються для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, обсяг бюджетних коштів визначається як різниця між загальною нормативною потребою у видатках на ведення лісового та мисливського господарства, охорону і захист лісів та обсягом надходжень власних коштів від лісогосподарської діяльності.
Так, Згідно з наданими до ревізії Виробничо-фінансового плану по лісовому і мисливському господарству та охороні навколишнього природного середовища на 2015 рік та Розрахунку надходження власних коштів на фінансування лісового господарства та природоохоронних заходів по підприємству на 2015 рік, заплановані витрати перевищували суму запланованих доходів на 1488000 грн. (6882000 - 5394000). При цьому, потреба в бюджетних коштах згідно затвердженого виробничо-фінансового плану підприємством розрахована в сумі 1656600 грн. Фактично надійшло із державного бюджету протягом 2015 року коштів в сумі 1656600 гривень.
Отже, підприємством в порушення п.4 Порядку №253 у 2015 році завищено потребу в одержані коштів із державного бюджету, що призвело до зайвого отримання та використання бюджетних коштів в сумі 168600 грн (1656600-1488000), чим завдано збитків державному бюджету зазначену суму.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази, які містяться в матеріалах справи. Крім того, суд зважає на те, що вимога позивача від 28 липня 2017 року №13-22-07-14/3983 відповідачем не оскаржувалась та не скасована, доказів про усунення вказаного порушення відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволеню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (пров. Маяковського, 19/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29013, код 40479801) до Державного підприємства "Новоушицьке лісове господарство" (вул. Гагаріна, 72, ОСОБА_2, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600, код 05430811) про стягнення коштів - задоволити.
Стягнути з Державного підприємства "Новоушицьке лісове господарство" до державного бюджету зайво отримані та використані кошти в сумі 168 600 (сто шістдесят вісім тисяч шістсот) грн, на р.р. 31112115700669, отримувач УК у Новоуш.р/ отг смт. Н. Ушиця/24060300, код отримувача 37347762 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області МФО 815013.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя