Рішення від 29.01.2018 по справі 826/15543/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 січня 2018 року № 826/15543/16

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - ліквідатора ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" Валендюка Владислава Сергійовича та уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - ліквідатора ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" Чернявської Олени Степанівни, третя особа: публічне акціонерне товариства "Банк "Фінанси та Кредит", про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" звернувся з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), уповноваженої особи Фонду - ліквідатора ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" Валендюка Владислава Сергійовича та уповноваженої особи Фонду - ліквідатора ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" Чернявської Олени Степанівни , третя особа: публічне акціонерне товариства "Банк "Фінанси та Кредит", про зобов'язання відповідачів внести зміни до переліку (реєстру) вимог кредиторів ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 07 квітня 2016 року №488, якими збільшити кредиторські вимоги позивача до ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" у розмірі 7498949,54 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2017 року суддею Векуа Н.Г. прийнято справу до свого провадження у зв'язку з припиненням повноважень судді Данилишина В.М., в провадженні якого вона перебувала та не була ним розглянута.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Фондом гарантування вкладів фізичних осіб не була включено до реєстру акцептованих вимог кредитора суму пені, яка виникла через несплату ПАТ «Банк «Фінанси та кредит» АТ «Фінанси та кредит» (далі-Банк) за порушення строків виконання платіжних доручень. Сума пені - 3 703 236,85грн. на міжбанківський переказ по платіжному дорученню № 36 від 13.07.2015 та сума пені по платіжному дорученню № 009 від 13.07.2017р., яка становить 161387,31 дол.США , яка згідно офіційного курсу НБУ станом на 17.12.2015 р. становить 3795712,69 грн., загальна сумма пені становить 7498949, 54 грн.

Відповідач в письмових запереченнях зазначає, що Фондом не допускалась протиправна бездіяльність по відношенню до позивача та не порушувалися його права та інтереси, оскільки, на день відкликання банківської ліцензії на балансі Банку обліковувалась заборгованість у розмірі 117 879 474, 71 грн., та підстав для внесення інших сум були відсутні. Вважає позовні вимоги такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства та просить відмовити в його задоволенні.

В судовому засіданні 20.06.2017 року з урахуванням положень ч.6.ст 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлено Законом України від 23.02.2012 №4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон №4452-VІ).

Відповідно до частин другої та четвертої статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.

Частина п'ята статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Відповідно до частини першої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

Частина друга статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що з дня призначення уповноваженої особи Фонду:

1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку;

2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;

41) нарахування відсотків, комісійних, штрафів, інших очікуваних доходів за активними операціями банку може припинятися у терміни, визначені договорами з клієнтами банку у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;

6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 цього Закону;

7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Згідно з частиною першою статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює такі повноваження: 1) виконує повноваження органів управління банку; 2) приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку; 3) складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; 4) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів; 5) у встановленому законодавством порядку вживає заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та пошуку, виявлення, повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб; 6) звільняє працівників банку відповідно до законодавства України про працю; 7) заявляє відмову від виконання договорів та в установленому законодавством порядку розриває їх; 8) передає у встановленому порядку на зберігання документи банку, які підлягають обов'язковому зберіганню; 9) виконує повноваження, які визначені частиною другою статті 37 цього Закону; 10) здійснює відчуження активів і зобов'язань банку в разі, якщо це було передбачено планом врегулювання, або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.

З наведених норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається, що кредитори банку можуть заяви про свої вимоги до банку, що ліквідується, шляхом подання відповідної заяви уповноваженій особі Фонду протягом строку, встановленого частиною п'ятою статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та задовольнити свої вимоги у порядку черговості відповідно до статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч.2 ст.49 Закону протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону Фонд здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

З матеріалів справи вбачається, що 24.05.2011 між позивачем та ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» (АТ «Фінанси та кредит» в особі Філії «Одеське регіональне управлінння» ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» (далі - Банк) укладено договір № 3204 (КД-16164) на розрахунково-касове обслуговування, також 08.06.2011 між ними укладено договір № 3208БК (КД-16232) - на розрахункове обслуговування в системі електронних платежів «Клієнт -Банк».

На виконання вимог договору № 3204 (КД-16164) від 24.05.2011 з метою проведення платіжних операцій через електронну систему «Клієнт-Банк» було зареєстровано, а Банком отримано наступні платіжні доручення: № 36 від 13.07.2015 на перерахування з рахунку Одеського порту суму 59 685 280, 00 грн. на рахунок позивачу у АТ «Ощадбанк» в особі Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» м.Одеси, № 009 (пл.дор. в іноземній валюті) від 13.07.2015 на перерахування з валютного рахунку Одеського порту суму 2 561 703,40 дол. США на валютний рахунок позивачу у АТ «Ощадбанк» в особі Одеського обласного управління АТ «Ощадбанк» м. Одеси.

В порушення вимог вищезазначених договорів № 3204 (КД-16164) та № 3208БК (КД-16232) платіжні доручення № 36 від 13.07.2015 та № 009 від 13.05.2015 з боку Банку стосовно переказу грошових коштів не було виконано, у зв'язку з чим, на думку позивача, він був безпідставно позбавлений права безперешкодного розпорядження цими коштами.

Разом з тим, позивачем зазначено, що 21.08.2015 Банком було проведено платіжне доручення позивача № 35 від 10.06.2015з сумою 2 189 838, 00 грн. з призначенням платежу - перерахування до держбюджету ПДВ за травень 2015р.

Приймаючи до уваги, не виконання Банком своїх зобов'язань за вищезазначеними договорами позивач скористався своїм правом та направив в порядку Господарського кодексу України претензію , яку отримано 24.07.2015. вх.№ 6330, проте, відповіді на неї у встановлений законом строк отримано не було.

При цьому, тимчасовою адміністрацією банку 11.11.2015 була надана на претензію про відмову в її задоволенні з підстав ч.5 ст.36 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до якої під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

17.09.2015 ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» АТ «Фінанси та кредит» віднесено Національним банком України до категорії неплатоспроможних, про що видано постанову Правління Національного банку України від 17.09.2015 №612.

На підставі згаданої постанови Правління Національного банку України від 17.09.2015 №612 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб цього ж дня прийнято рішення № 171 «Про запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та делегування повноважень тимчасовому адміністратору банку», яким у ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» запроваджено тимчасову адміністрацію, призначено уповноважену особу Фонду Чернявську О.С. та делеговано останній всі повноваження тимчасового адміністратора банку, строком на три місяці з 18.09.2015 по 17.12.2015 включно.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17.12.2015 №898 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18.12.2015 №230 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» заступнику начальника відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Чернявській Олені Степанівні на два роки з 18.12.2015 до 17.12.2017 включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 01.09.2016 №1703 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит». Згідно з зазначеним рішенням, всі повноваження ліквідатора ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Валендюку Владиславу Сергійовичу з 05.09.2016.

Інформація про ліквідацію ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» розміщена 23.12.2015 на офіційному вебсайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та опублікована у газеті «Голос України» № 242 (6242) від 23.12.2015.

Відповідно до кредиторської вимоги позивача за заявою від 16.01.2016 № 20/01-69 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - ліквідатора ПАТ «Фінанси та кредит» Чернявської О.С. про визнання кредиторських вимог позивача у сумі 61 310203, 75 грн. та 2 724 072, 82 дол. США, включення їх до Реєстру акцептованих вимог кредиторів, було акцептовано вимоги позивача на суму 117 879 474, 25 грн. та включено до сьомої черги вимог кредиторів, що підтверджується довідкою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» № 564 станом на 22.04.2016.

Однак, при вирішенні адміністративного спору, суд бере до уваги той факт, що з позовною заявою до Банку за актом взаєморозрахунків щодо нарахованої пені, яку Банком не визнано до господарського суду позивач не звертався, тому сума нарахованої пені не підтверджена.

Станом на 19.06.2017 відповідно до витягу з Переліку (реєстру) вимог кредиторів ліквідацію ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» акцептованих уповноваженою особою Фонду на банківських рахунках позивача, акцептована сума становить 117 879 474 грн. 71 коп., що складається з коштів, що обліковувались на рахунках ДП «Одеський морський торгівельний порт» (ЄДРПОУ 01125666).

З матеріалів справи вбачається, що зазначена сума обліковувалась на балансі Банку на день відкликання банківської ліцензії, та підтверджена банківськими виписками, тому підстав для внесення інших сум до реєстру акцептованих вимог відсутні.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню судом не підлягають.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Г. Вєкуа