про залишення позовної заяви без руху
29 січня 2018 р. м. ХерсонСправа № 821/172/18
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Ковбій О.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" до Департамента житлово-комунального господарства Херсонської міської ради за участю третьої особи - Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання Наказу № 369 від 08.12.2017 року протиправним та скасування; визнання дій протиправними,
встановила:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати Наказ Департамента житлово-комунального господарства Херсонської міської ради від 08.12.2017 року № 369 від 08.12.2017 року протиправним та скасувати його;
- визнати дії Департамента житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в частині проведення конкурсу на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, яким затверджена "Конкурсна документація на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку на території міста Херсона" протиправними;
- визнати проведений конкурс за рішенням Херсонської міської ради від 17.10.2016 року №389 "Про визначення організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" та зміни до нього відповідно до рішення Херсонської міської ради від 23.10.2017 року №945 недійсним;
- заборонити директору (або іншій уповноваженій особі) Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради підписати (укладати) договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за результатами конкурсу проведеного на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, яким затверджена Конкурсна документація на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку на території міста Херсона.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про забезпечення позову, в якому просить заборонити Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради до закінчення розгляду справи вчиняти будь-які дії стосовно оголошення переможців конкурсу проведеного за рішенням Херсонської міської ради від 17.10.2016 року №389 "Про визначення організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" та зміни до нього відповідно до рішення Херсонської міської ради від 23.10.2017 року №945, в тому числі директору (або іншій уповноваженій особі) Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради підписувати (укладати) договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за результатами конкурсу проведеного на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, яким затверджена Конкурсна документація на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку на території міста Херсона.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З наведеного вище вбачається, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить захистити порушені права шляхом визнання наказу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради від 08.12.2017 року № 369 від 08.12.2017 року протиправним та скасувати його, визнати протиправними дій Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в частині проведення конкурсу на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, визнати проведений, на підставі рішення Херсонської міської ради від 17.10.2016 року №389 "Про визначення організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку", конкурс недійсним та заборонити директору (або іншій уповноваженій особі) Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради підписати (укладати) договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за результатами конкурсу, проведеного на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, яким затверджена Конкурсна документація на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку на території міста Херсона.
Тобто, позивач, звернувшись до суду з даним позовом фактично вбачає порушення своїх прав протиправними діями відповідача та його рішенням.
Стосовно заявлених позовних вимог та вимог процесуального законодавства при зверненні до суду слід звернути увагу на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положень ч.ч.1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Так, згідно ст.4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем адміністративного позову немайнового характеру судовий збір складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 р." установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762 гривень.
Таким чином, враховуючи, що позивачем подано позов з чотирма вимогами майнового характеру - судовий збір становить 7048,00 грн. (з розрахунку: 1762 грн.*4 = 7048,00 грн.)
Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи судом встановлено, що позивачем додано платіжне доручення про сплату судового збору №4918 на суму 1762,00грн.
Таким чином, на даний час, сума недоплаченого судового збору становить 5286,00 грн. (з розрахунку 7048,00 грн. - 1762 грн. =5286,00 грн.)
Окрім вказаного п.п. 4-9 ч. 5 ст. 160 КАС України додатково наведений перелік вимог до позовної заяви, зокрема в ній має бути: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Натомість, в дослідженій позовній заяві не зазначені обставини та підстави, на основі яких позивач просить заборонити директору (або іншій уповноваженій особі) Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради підписати (укладати) договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за результатами конкурсу, проведеного на підставі наказу від 08.12.2017 року №369, також не вказано, які саме дії Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в частині проведення конкурсу порушують права позивача, які саме права порушені цими діями.
Окрім зазначеного, ст. 5 КАС України вказано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з наведеного, до суду може бути оскаржене рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, натомість позивачем зазначена вимога: "визнати проведений конкурс за рішенням Херсонської міської ради від 17.10.2016 року №389 "Про визначення організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" та зміни до нього відповідно до рішення Херсонської міської ради від 23.10.2017 року №945 недійсним".
Суд наголошує, що такий спосіб захисту не є оскарженням рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а також не передбачений, ст. 5 КАС України, як спосіб захисту порушених прав, свобод або законного інтересу. Натомість, оскаржені можуть бути результати конкурсу, оформлені відповідним рішенням суб'єкта владних повноважень.
Частинами 1, 4 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно ч.ч.2, 4, 5 ст.94 КАС України письмовими доказами є документ (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Позивачем, в порушення вказаних вимог, до позовної заяви не долучено доказів проведення зазначеного ним конкурсу, проте в тексті позовної заяви він стверджує, що конкурс вже проведений. Вказана обставина є важливою, оскільки може бути доказом порушеного права ТОВ "Україна".
Враховуючи викладені обставини вбачаються підстави для залишення позовної заяви без руху для надання позивачу строку на подання заяви про усунення наступних недоліків:
- доказів сплати недоплаченого судового збору на загальну суму 5286,00 грн.;
- належним чином оформленої позовної заяви з обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача (які саме права порушені та якими діями відповідача);
- визначитися (змінити, уточнити або обґрунтувати) позовну вимогу, що міститься в п.4 прохальної частини позову з урахуванням ст. 5 КАС України;
- надання завірених належним чином документів, з яких можливо зробити висновок чи вважається конкурс проведеним.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
ухвалила:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 821/172/18 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Ковбій О.В.