29 січня 2018 року м. Рівне №817/974/17
Рівненський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючий суддя Комшелюк Т.О., судді Зозуля Д.П., Щербаков В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судових рішень в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
17 січня 2018 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 по справі №817/974/17 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 року у тій же справі № 817/974/17 в частині способу виконання судового рішення, в тому числі: чи зобов'язаний відповідач - Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій при повторному розгляді його звернення про його надання на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, враховуючи те, що постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду попереднє рішення Комісії про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій було визнано незаконним та скасовано. Одночасно ОСОБА_1 повідомив, що постанову Рівненського окружного адміністративного суду по справі №817/974/17 від 01.08.2017 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у справі № 817/974/17 від 08.11.2017 ще не виконано, в тому числі не призначено дату проведення повторного засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.
Відповідно до ч.3 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Враховуючи, що адміністративна справа №817/974/17 була розглянута судом в порядку письмового провадження, то розгляд поданої ОСОБА_1 заяви належить здійснити в порядку письмового провадження.
Одночасно, суд звертає увагу, що у період з 18.01.2018 по 26.01.2018 учасник колегії суддя Зозуля Д.П. перебував на лікарняному.
Дослідивши докази, подані до заяви з урахуванням матеріалів адміністративної справи, суд виходить з наступного.
Із змісту поданої ОСОБА_1 заяви про роз'яснення судового рішення вбачається, що останній просить роз'яснити не тільки постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 по справі №817/974/17, а й ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 року у тій же справі № 817/974/17.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Зазначена норма встановлює, що розгляд заяви учасника справи, державного виконавця про роз'яснення судового рішення здійснюється лише тим судом, який ухвалив таке рішення.
Тобто, заява ОСОБА_1 про роз'яснення ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 року у справі № 817/974/17 не належить до розгляду Рівненським окружним адміністративним судом, а належить до розгляду Житомирським апеляційним адміністративним судом, як судом, який ухвалив рішення, та яке, на думку ОСОБА_1, потребує роз'яснення.
В зв'язку з викладеним, в заяві від 17.01.2018 року ОСОБА_1 про роз'яснення ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 року у справі №817/974/17 належить відмовити.
Також, із змісту поданої ОСОБА_1 заяви про роз'яснення судового рішення слідує, що останній просить роз'яснити постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 по справі №817/974/17 в частині способу виконання судового рішення, в тому числі: чи зобов'язаний відповідач - Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій при повторному розгляді його звернення про його надання на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, враховуючи те, що постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду попереднє рішення Комісії про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій було визнано незаконним та скасовано.
Згідно із ч.2 ст.254 КАС України, подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Судом встановлено, що постанову Рівненського окружного адміністративного суду по справі №817/974/17 від 01.08.2017 станом на час подання заяви, не виконано, в тому числі не призначено дату проведення повторного засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.
Вказане підтверджується листом відповідача від 26.12.2017 №17276/Ш/99-99-04-04-01-14, тому заява ОСОБА_1 в частині роз'яснення постанови суду належить до розгляду.
Так, постановою Рівненського окружного адміністративного суду у справі №817/974/17 від 01.08.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, задоволено частково.
Зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній фіскальній службі України від 28.04.2017 №5936/Ш/99-99-04-04-01-14 про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій; зобов'язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 із прийняттям відповідного рішення з урахуванням мотивів постанови суду щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Мотивуючи рішення суду, суд виходив з того, що за приписами пп. 5 п. 2 Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 р. №957, зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 р. №1553/29683, Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі наявності підстав.
Однак, вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій встановлений пунктом 7 Положення № 957, а саме: відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення; надання недостовірних даних про особу; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Будь-яких інших підстав для відмови вказане Положення №957 не містить, зазначені підстави є вичерпними та не підлягають широкому тлумаченню.
Рішення відповідача - Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову позивачу в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 28.04.2017 року № 5936/Ш/99-99-04-04-01-14 не містить будь-яку передбачену Положенням № 957 підставу для відмови.
Таким чином, Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, при повторному розгляді заяви та документів ОСОБА_1, має врахувати вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, встановлений пунктом 7 Положення № 957, а саме: відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення; надання недостовірних даних про особу; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції та прийняти відповідне рішення.
Отже, якщо зазначені у Положенні №957 підстави для відмови в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 відсутні, то відповідач має прийняти позитивне рішення.
При цьому, суд наголошує, що прийняття як позитивного, так і рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням відповідача.
У даному випадку на виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 року по справі №817/974/17, Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній фіскальній службі України має повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 із прийняттям відповідного рішення в порядку, встановленому Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016р. №957, зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 р. №1553/29683.
Керуючись статтями 241, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017 року у тій же справі №817/974/17 відмовити.
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 01.08.2017 по справі №817/974/17 в частині зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 із прийняттям відповідного рішення з урахуванням мотивів постанови суду щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення - задовольнити.
Роз'яснити ОСОБА_1, що Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній фіскальній службі України має повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 із прийняттям відповідного рішення в порядку, встановленому Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016р. №957, зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 р. №1553/29683, з врахуванням вичерпного переліку підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, встановленого пунктом 7 вказаного Положення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Комшелюк Т.О.
Судді Зозуля Д.П.
Щербаков В.В.