Справа № 500/49/18 Провадження № 3/500/60/18
26 січня 2018 року
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративного провадження про притягнення
ОСОБА_2,
ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, директора ТОВ «Продсервіс»
до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП
Протоколом про адміністративне правопорушення серії БР №044194 від 09 грудня 2017 року, який складено співробітником СП «Сарата» УПД ГУНП в Одеській області ОСОБА_2 притягається до адміністративної відповідальності за те, що 09 грудня 2017 року о 02 годині 00 хвилин по вул. Рєпіна керував автомобілем «Mitsubishi outlander», реєстраційний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп?яніння, від проходження огляду та продувки алкотестера відмовився у присутності двох свідків.
Дії кваліфіковані за ознаками ст. 130 ч.1 КУпАП.
ОСОБА_2 проти звинувачення заперечує, пояснив, що йому не було запропоновано використання алкотестера, свідки чи поняті були відсутні, копію протоколу йому не надали та не надали можливість вказати свої заперечення у протоколі.
За результатам дослідження визнається доведеним наступне.
Диспозицією ст. 130 ч.1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Знаходження водія у стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_2 заперечує.
Пунктами 6-7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка визначена за спільним наказом № 1452/735 від 09 листопада 2015 року Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України, який зареєстровано в міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Розділом вказаної інструкції про проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння передбачено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Матеріалами справи визначено, що свідки, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення серії БР №044194 від 09 грудня 2017 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в поясненнях не підтвердили обставини наявності у співробітників поліції спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також відмови ОСОБА_2 від проведення поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу дослідження з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
В судове засідання вказані свідки, що викликались за адресою з протоколу про адміністративне правопорушення, не з?явились.
Разом із тим до матеріалів справи не долучені докази знаходження у співробітників поліції, які складали протокол, в наявності на 09 грудня 2017 року о 02 годині 00 хвилин спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Долучені до матеріалів справи носії електронної інформації не усувають вказаного недоліку.
Вказані обставини є такими, що у відповідності до вимог ст. 280 КУпАП підлягають з?ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, що у свою чергу через відсутність в матеріалах є такими, що зумовлюють повернення матеріалі для доопрацювання з метою усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст. 284 КУпАП
Матеріали адміністративного провадження за протоколом про адміністративне правопорушення серії БР №044194 від 09 грудня 2017 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ознаками ст. 130 ч.1 КУпАП повернути до СП «Сарата» УПД ГУНП в Одеській області для доопрацювання.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: ОСОБА_1