Справа № 727/9933/17
Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова О.Г.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
23 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Полотнянка Ю.П. Курка О. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 листопада 2017 року (повний текст якої складено в м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,
Позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
На апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшов відзив позивача, зареєстрований Вінницьким апеляційним адміністративним судом 17.01.2018 року за вх. № 759/18.
У поданому відзиві позивач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1995 року. Перебуває з 1995 року на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Пенсія призначена відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови «Порядку №45-2007», 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2016 року.
28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернівецькій області підготувала та відправила до ОСОБА_2 управління ПФУ в Чернівецькій області довідку позивача № 13/3020 від 16.05.2017р. про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Виходячи із того, що Головне управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області, отримавши довідку позивача від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, не перерахувало пенсії, останній 14 вересня 2017 року офіційно звернувся із заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області, форма якої передбачена додатком №1 Порядку № 135/13402. В заяві позивач просив здійснити перерахунок пенсії, яка призначена позивачу за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки № 13/3020 від 16.05.2017р., яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області та направлена до ГУ ПФУ в Чернівецькій області»
25 вересня 2017 року позивач отримав лист - відповідь вих. № 372/П-11 від 25.09.2017 року за підписом заступника начальника ОСОБА_2 управління ПФУ в Чернівецькій області ОСОБА_4 в якому йдеться про відмову позивачу в перерахунку пенсії. При цьому, Пенсійний фонд України в своєму повідомленні вказав на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 25 вересня 2017 року № 372/П-П, щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань. Такого ж правового висновку дійшов і Вищий Адміністративний Суд України при винесенні Ухвали 14 вересня 2017 року у справі № 344/81/17.
В зв'язку з тим, що перерахунок розміру пенсії у зв'язку з набуттям чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не проведений з 01.01.2016 саме з вини головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, вважає його право з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 закону України № 2262-ХІІ.
Відповідно ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб »перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових звань не перераховуються.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців .
Згідно ч.3ст. 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Таким чином, судом встановлено, що посилання відповідача щодо виплати перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, є безпідставними, та такими, що не відповідають нормам закону України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції задовольняючи позов частково зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу без обмеження граничного розміру, однак колегія судів не може погодитись з вказаним висновком, оскільки позивачу перерахунок пенсії не здійснювався, а тому вважати, що позивачу під час перерахунку буде обмежено розмір пенсії у суду не має підстав. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що обмеження розміру під час здійснення перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено.
А тому, враховуючи вищезазначене колегія суддів приходить до висновку, що необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 1 жовтня 2016 року у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та інших нормативно правових актів.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом ч. 1 ст. 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо перерахунку пенсії ОСОБА_3 без обмеження граничного розміру.
В цій частині прийняти нове рішення, яким відмовити у перерахунку пенсії ОСОБА_3 без обмеження граничного розміру.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1
Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6