Постанова від 23.01.2018 по справі 279/2434/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коренюк В.П.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"23" січня 2018 р. Справа № 279/2434/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Гумінської Л.М.,

позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "06" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання щодо вчинення дій , -

ВСТАНОВИВ:

30 червня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови йому в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком із застосуванням ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року

В обґрунтування позову зазначав, що він є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи по захворюванню, яке пов'язане з аварією на ЧАЕС, а також постійно проживає в м. Коростені Житомирської обл., тобто у населеному пункті, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Крім того має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії, але внаслідок захворювання, що пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС статус змінено на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Посвідчення 3 категорії вилучено Житомирською обласною державною адміністрацією у зв'язку з його заміною на посвідчення 1 категорії. Вважає таку відмову відповідача протиправною.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 06.11.2017 позов ОСОБА_3 - задоволено.

Визнано дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.

Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що пенсії зі зниження віку за ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначаються лише особам які є постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи та відносяться до категорії 2, 3 та 4, а також особи, які станом на 01.01.1993 року постійно проживали чи постійно працювали не менше 3-х років у зоні гарантованого добровільного відселення. Категорія 1 в даному переліку відсутня. А тому позивач, будучи потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, не має права на призначення такої пенсії.

В судовому засіданні позивач просить відхилити апеляційну скаргу відповідача, вважає судове рішення законним.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.

За таких обставин колегія суддів вважає можливим розгляд справи провести без представника відповідача.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач має статус потерпілого 1 категорії, інвалід2 групи від аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 28.01.2011 року, перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, отримує пенсію по інвалідності, а також постійно проживає в м. Коростені Житомирської обл., тобто у населеному пункті, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

12 червня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача про переведення його з одного виду пенсії на інший.

Листом № 4745/02 від 21.06.2017 року з посиланням на рішення комісії №16 від 20.06.2017 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з посиланням на те, що позивачу не виповнилось 54 роки, а з 26.06.2017 року призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не має підстав, так як відсутнє посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с.3, 14,15).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.

За статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особі, яка має право на різні види пенсії, призначається одна із видів пенсії за її вибором. А ст.26 цього ж Закону регулює умови призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Статтями 44 і 45 закону передбачено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного Фонду і пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови надання пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Зокрема визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Умови зменшення пенсійного віку для призначення пенсій за віком розподіляється по категоріям осіб, які постраждали в розумінні ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка в свою чергу передбачає, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто громадяни, які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи, тобто громадяни, включаючи дітей, які зазнали радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За нормами ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Для таких осіб пенсійний вік зменшується початково на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Стаття 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає вичерпний перелік категорії осіб, яким надано право на зниження пенсійного віку, а саме особам, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 2,3 та 4 категорій.

За приписами п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, що видасться органами місцевого самоврядування.

Статтею 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Матеріалами справи, встановлено, що позивач ОСОБА_3 проживає та працює в м. Коростені, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення з 24.07.1986 року по 20.10.1086 року, з 10.06.1987 року по даний час, тобто понад 30 років (а.с. 3, 14).

Також встановлено, що позивач має статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 3 категорії, але внаслідок захворювання, що пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС статус змінено на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Посвідчення 3 категорії вилучено Житомирською обласною державною адміністрацією у зв'язку з його заміною на посвідчення 1 категорії. Копію посвідчення 3 категорії потерпілого від Чорнобильської катастрофи на ім'я ОСОБА_3 долучено до матеріалів справи (а.с.25).

Тож, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (переведенні на інший вид пенсії) не є обґрунтованою та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно пунктів 1, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що про призначення пенсії подається заява та днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню з 26.06.2017 року, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 12.06.2017 року, але 54 роки позивачу виповнилось лише 25.06.2017 року.

Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "06" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "26" січня 2018 р.