Справа № 697/2148/17 Суддя (судді) першої інстанції: Русаков Г.С.
17 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Качак Х.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу Управління Держпраці у Черкаській області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 листопада 2017 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "М+М" до Управління Держпраці у Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування постанов, -
03.10.2017р. до Канівського міськрайонного суду Черкаської області надійшов позов ТОВ «М+М» до Управління Держпраці у Черкаській області в якому просило: визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки позивача з приводу додержання законодавства з питань праці, яка проводилась на підставі направлення на проведення перевірки № 1702 від 28.08.2017р.; визнати неправомірними дії відповідача по винесенню постанов про накладення штрафу № 23-03-09/0938-463 від 26.09.2017р., № 23-03-09/0938-464 від 26.09.2017р. та визнати їх незаконними та скасувати.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем проведено перевірку позивача без законних на то підстав, внаслідок чого, винесені постанови є незаконними і підлягають скасуванню.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13.11.2017 р. позовні вимоги задоволено: визнано неправомірними дії Управління Держпраці у Черкаській області по проведенню позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «М+М» на предмет додержання законодавства з питань праці, що проводилася на підставі направлення на проведення перевірки суб'єкта господарювання № 1702 від 28.08.2017 року; визнано неправомірними дії Управління Держпраці у Черкаській області по винесенню постанови про накладення штрафу № 23-03-09/0938-463 від 26.09.2017 року; визнано неправомірними дії Управління Держпраці у Черкаській області по винесенню постанови про накладення штрафу № 23-03-09/0938-464 від 26.09.2017 року; визнано незаконною та скасувати постанову Управління Держпраці у Черкаській області про накладення штрафу в розмірі 64000 грн.№ 23-03-09/0938-464 від 26.09.2017 року; визнано незаконною та скасовано постанову Управління Держпраці у Черкаській області про накладення штрафу в розмірі 3200 грн.№ 23-03-09/0938-463 від 26.09.2017 року.
Суд першої інстанції, приймаючи рішення, виходив з того, що позапланова перевірка проведена з порушенням Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 року № 295, внаслідок чого, постанови про накладення штрафу підлягають скасуванню, крім того, порушення позивачем положень КЗпП України не підтверджено в ході слухання справи.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13.11.2017 р., як таку що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що дана справа розглянута з порушенням предметної підсудності, оскільки даний спір підлягав розгляду Черкаським окружним адміністративним судом. Крім того, апелянтом зазначено, що позапланова перевірка позивача проводилась з дотриманням норм Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 року № 295.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанова скасуванню і направлення справи на розгляд за встановленою законом підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
З матеріалів справи вбачається, що на 28.08.2017 начальником управління Держпраці у Черкаській області оформлено направлення на проведення перевірки ТОВ «М+М» за № 1702 (а.с.11).
У період з 05.09.2017р. по 06.09.2017р. відповідачем проведено перевірку позивача за наслідками якої складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 23-03-09/0938 (а.с.12).
В той же день відповідачем складено припис № 23-13-09/0938-0650 про усунення порушень виявлених під час перевірки до 20.09.2017р. (а.с.17).
26.09.2017р. відповідачем прийнято дві постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 23-03-09/0938-463 у розмірі 3200грн. та № 23-03-09/0938-464 у розмірі 64000грн. (а.с.35, 36).
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач в ході слухання справи подав клопотання про передачу справи до Черкаського окружного адміністративного суду, оскільки даний спір стосується оскарження дій суб'єкта владних повноважень в частині законності проведення позапланової перевірки позивача, а решта позовних вимог є похідними від основних позовних вимог (а.с.67).
Суд першої інстанції ухвалою від 30.10.2017р. відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про направлення справи за підсудності до Черкаського окружного адміністративного суду (а.с.73).
Проте, колегія суддів вважає, що даний спір підлягав розгляду Черкаським окружним адміністративним судом з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач вважає протиправними дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки позивача, тобто порушення норм Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 року № 295 та скасування постанов як незаконні про накладення штрафу.
Стаття 18 КАС України (в редакції на день подання позову) встановлювала правила предметної підсудності.
Статтею 21 КАС України (в редакції на день подання позову) визначені правила підсудності кількох пов'язаних між собою позовних вимог.
Отже, враховуючи вказані норми, колегія суддів вважає, що даний спір підлягає розгляду окружним адміністративним судом, оскільки однією із сторін є орган державної влади і позивач не згоден з діями відповідача щодо проведення позапланової перевірки, а не питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Решта позовних вимог є похідними від основних позовних вимог.
Таким чином, суд першої інстанції прийняв рішення у справі з порушенням норм процесуального права.
Проте, відповідно до ч.1 ст.318 КАС України (в редакції на день прийняття судом апеляційної інстанції рішення) передбачено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтям 20, 22, 25-80 цього Кодексу.
Статтями 20 та 21 КАС України (в редакції на день прийняття судом апеляційної інстанції рішення) також визначено, що даний спір щодо оскарження дій суб'єкта владних повноважень підлягає розгляду окружним судам.
Внаслідок вказаного колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції і направлення справи до Черкаського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
Таким чином, доводи апелянта заслуговують уваги, проте апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскільки справа підлягає направленню для розгляду до окружного адміністративного суду.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції постанову прийнято з порушенням норм процесуального права, отже, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду скасуванню, і відповідно до п.5 ч.1 ст.315 КАС України, направленню справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
Повний текст постанови виготовлено 26.01.2018 р.
Керуючись статтями 20, 21, 310, 315, 318, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Черкаській області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 листопада 2017 р. - задовольнити частково.
Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 13 листопада 2017 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "М+М" до Управління Держпраці у Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування постанов - скасувати.
Справу № 697/2148/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "М+М" до Управління Держпраці у Черкаській області про визнання дій незаконними та скасування постанов направити на розгляд за встановленою законом підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль