Справа № 815/6382/17
22 січня 2018 року м. Одеса
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Куща М.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрівського районного управління юстиції у Херсонській області про зобов'язання внести зміни до актового запису та вчинити певні дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрівського районного управління юстиції у Херсонській області, в якому позивач просить:
скасувати висновок Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 09.11.2017 року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження № 50 від 15.06.2012 року, складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонській області;
зобов'язати Великоолександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонській області внести зміни до актового запису про народження №50 від 15 червня 2012 року, а саме: в графі прізвище дитини змінити з " Дідусенко " на " Юрченко ", в графі відомості про батьків - прізвище матері , змінити з "Дідусенко " на "Юрченко", додати дату народження мати дитини " 16 грудня 1991 року ", додати громадянство матері дитини "Громадянка України".
Ухвалою від 20.12.2017 р. ОСОБА_1 окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі та зазначено, що розгляд справи буде проводитися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 18.01.2018р. о 10 год. 00 хв. без повідомлення сторін.
Позивачка 17.01.2018 року направила до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду заяву за допомогою телефонограмми про зупинення провадження у справі у зв'язку із хворобою дитини та знаходженням у лікарні.
Ухвалою суду від 18.01.2018 р. у задоволенні заяви позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрівського районного управління юстиції про зобов'язання внести зміни до актового запису та вчинити певні дії відмовлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на момент народження дитини 27.12.2011 року, позивачка не мала документів, які б могли посвідчити її особу у зв'язку з тим, що народження ОСОБА_3 не було зареєстровано в оганах РАГСу, також були відсутні відомості про народження в державному реєстрі актів цивільного стану громадян, а тому ні в пологовому будинку, ні при державній реєстрації народження дитини в органах РАГСу документи матері не пред'являлися. Так, походження дитини «Армена» ІНФОРМАЦІЯ_1 було визначено на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження дитини, згідно до вимог ст. 125 СК України. Державна реєстрація народження дитини, ОСОБА_4, проведена відділом державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрійського районного управління юстиції Херсонської області, актовий запис № 50 від 15.06.2012 року. У зв'язку з тим, що не надавалися будь-які документи, які б посвідчували особу матері, її прізвище, усі записи були проведені зі слів у зв'язку з чим виникла розбіжність у прізвищі матері і народженої дитини. Так, при народженні позивач мала прізвище «Дедусенко», також записано без надання будь-яких документів, зі слів матері позивача, яка у свою чергу у різних документах іменувала себе, як «Дедусенко» та і «Юрченко». Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 01.04.2016 року було встановлено факт народження позивача 16.12.1991 року в м. Донецьк, за прізвищем «Юрченко Надія Романівна». Так, після отримання позивачем паспорту громадянина України виникла розбіжність у її документах та документах сина стосовно прізвища. За таких обставин позивач звернулась до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області з запитання про внесення змін до актового запису про народження дитини, проте отримала висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народжен дитини № 50 від 15.06.2012 року.
Від відповідача - Великоолександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Херсонській області до суду надійшло клопотання (вх. № 1370/18) від 18.01.2018 року про розгляд справи за відсутності представника відділу, від другого відповідача - Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області жодних заяв чи клопотань не надходило.
Сторони по справі сповіщалися належним чином та завчасно про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від сторін до суду не надходило.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за наявними матеріалами у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_2 ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Суд зазначає, що 15.12.2017 р. набув чинності ОСОБА_5 України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017р., котрим КАС України викладено в новій редакції. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, чинній з 15.12.2017 р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 р., розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження, керуючись КАС України в редакції чинній з 15.12.2017 р.
Як вбачається з матеріалів справи, Приморським районним в місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області було розглянуто заяву ОСОБА_2 про внесення змін до актового запису про народження сина № 50 від 15.06.2012р., складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Херсонській області, а саме: змінити прізвище дитини з «Дідусенко» на «Юрченко», змінити прізвище матері дитини з «Дідусенко» на «Юрченко», додати громадянство матері дитини «Громадянка України», дату народження матері дитини « 16 грудня 1991 року».
09.11.2017 р. Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області складено Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, згідно якого відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про народження дитини № 50 15.06.2012 року, складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Херсонській області, а саме: змінити прізвище дитини з "Дідусенко" на " Юрченко", змінити прізвище матері дитини з "Дідусенко " на " Юрченко ", додати дату народження матері дитини "16" грудня 1991 року ", додати громадянство матері дитини " Громадянка України " у зв'язку з неможливістю підтвердити заявлене (а.с. 18).
Позивач вважає протиправним та таким, що порушує її законні права та інтереси, зазначене рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, в зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Щодо підсудності даної справи суд виходить з того, що спір виник щодо оскарження висновків органу державної реєстрації актів цивільного стану з внесення виправлення до актових записів.
Важливою складовою діяльності держави із забезпечення прав і свобод людини є державна реєстрація актів цивільного стану. Державна реєстрація - це публічно-правове засвідчення актів цивільного стану, яке забезпечує загальне (як у приватних, так і в публічно-правових відносинах) визнання правосуб'єктності особи. Таким чином, у процесі реєстрації актів цивільного стану людина (фізична особа) вступає у публічно-правові відносини з державою в особі державного органу, уповноваженого здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану.
Частина третя статті 49 ЦК України встановлює, що актами цивільного стану, які підлягають державній реєстрації є народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть. Відповідно до частини четвертої цієї статті державна реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Таким законом є ОСОБА_5 України від 02.07.2010р. № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
ОСОБА_5 визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, регламентує порядок проведення державної реєстрації актів цивільного стану, закріплюючи підстави, строки, місце державної реєстрації, ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Зокрема, стаття 22 Закону регулює підстави та порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Більш детально ці питання регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011р.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємця померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Зазначені норми містить також пункт 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5 (далі - Правила № 96/5).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів та оцінки достатності наявних підстав орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому (абзац другий частини першої статті 22 Закону). У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку (пункт 2.12 Правил № 96/5). Таким чином, зазначений висновок є формою прийняття рішення органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Закону, пункту 2.1 Правил № 96/5 органами державної реєстрації актів цивільного стану, уповноваженими розглядати заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану та приймати відповідні рішення, є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Частини перша та друга статті 55 Конституції України гарантують право кожного шукати захисту своїх прав і свобод у суді, оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Як зазначено в абзаці третьому частини першої статті 22 Закону, заявник має право оскарження відмови органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану у судовому порядку; така можливість прямо передбачена пунктом 1.15 Правил № 96/5. Категорія справ, пов'язаних із спорами, що виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актових записів цивільного стану, є окремою категорією судових справ, яка має свої особливості. Об'єктом спору у таких справах є відповідний актовий запис цивільного стану, а безпосереднім предметом розгляду судами адміністративної юрисдикції - рішення відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у формі висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
За змістом п.1ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" Приморський районний у м. Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрівського районного управління юстиції у Херсонській області є суб'єктами владних повноважень.
Крім того, згідно п.п. 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 р., серед підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Таким чином, критерієм віднесення спорів, що виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану, до юрисдикції адміністративних судів, є природа правовідносин, які лежать в основі такого спору. При цьому варто брати до уваги, що, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими (пункт 4.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14.12.2011 № 19-рп/2011).
Вирішуючи питання про природу правовідносин, які лежать в основі досліджуваної категорії спорів, потрібно взяти до уваги те, що орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану. Оскільки державна реєстрація актів цивільного стану має публічно-правову природу, звертаючись із заявою (вимогою) до такого органу, особа вступає у публічно-правові відносини з державою в особі уповноваженого державного органу. Внаслідок цього при користуванні будь-яким із правил відмежування адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикції, зазначених у пункті 4 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» від 20.05.2013 № 8, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належить до адміністративної юрисдикції.
Аналогічну правову позицію висловлено у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану» №12 від 29.09.2016 р.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 28 Цивільного кодексу України, фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Тобто, неправильне написання прізвища особи, яке є складовою частиною її ім'я відповідно до положень цивільного законодавства, є грубим порушенням прав особи, оскільки внаслідок таких описок особа не може реалізувати свої права та виконувати обов'язки.
Родове прізвище - частина власної назви особи, її повного імені, яке ідентифікує її родову приналежність, що передається від батьків до дітей і вказує на спорідненість.
Стаття 294 ЦК України гарантує, що фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскриптизований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Статтею 16 цього Кодексу встановлено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права.
Також ч. 1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до п. 1.1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 2.1 Правил внесення змін передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до абз. 2 п. 2.12 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно із п. 2.13.1 вказаних Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану, у якому зазначено про внесення конкретних змін в актовому записі цивільного стану.
Відповідно до п. 2.9 Положення, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Згідно ст. 295 ЦК України визначено, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я.
Прізвище фізичної особи може бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним.
Таким чином, оскільки прізвище є немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм прізвищем, то невірне зазначення прізвища в офіційному документі є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.
Згідно з висновком про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області разом з заявою про внесення змін до актового запису ОСОБА_2 подавались такі документи: паспорт заявниці 000190441 від 28.10.2016, виданий органом 5115 на ім'я «Юрченко Надії Романівни»; довідка про реєстрацію місця проживання особи від 19.12.2016 року, видана Департаментом надання адміністративних послуг ОСОБА_1 міської ради; копія свідоцтва про народження сина заявниці І-КГ № 142882 від 15.06.2012 року, виданого Великоолександорівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головоного територіального управління юстиції в Херсонській області на гр. «Дідусенка Армена Артуровича»; рішення Київського районного суду м. Одеси про встановлення факту, що має юридичне значення від 01.04.2016 року по справі №520/3008/16-ц; підтвердження відповідності відомостей актового запису про народження дитини № 50 від 15.06.2012р., складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Херсонській області на та повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 00019002756 на гр. «Дідусенко Армена Артуровича»; підтвердження відповідності відомостей актового запису про народження заявниці № 4 від 25.05.2016, складеного Київським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області на та повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 00019002782 на гр. «Юрченко Надію Романівну». Копії вказаних документів позивачем надано також до суду (а.с. 18).
Згідно висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, в актовому записі про народження № 50 від 15.06.2012р. складеному Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Херсонській області, прізвище дитини зазначено - «Дідусенко», прізвище матері дитини зазначено - «Дідусенко», відсутні відомості щодо дати народження матері дитини та громадянства матері.
Згідно даних актового запису, при державній реєстрації народження ОСОБА_4, дані відносно матері дитини відсутні, оскільки відсутній її паспорт. З усних пояснень заявниці відповідачем було встановлено, що паспорт остання отримала 28.10.2016р.
Згідно підтвердження щодо актового запису про народження № 4 від 25.05.2016р., складеного Київським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області на гр.ОСОБА_2, в графі «відомості про дитину» вказано - ОСОБА_2, в графі
«відомості про народження» вказано 16 грудня 1991 року. Реєстрація народження заявниці проведена відповідно до рішення Київського районного суду м. Одеси про встановлення факту, що має юридичне значення від 01.04.2016р. по справі № 520/3008/16-ц, в якому зазначено, що ОСОБА_2 у різних документах іменувала себе як «Дедусенко Світлана Олександрівна» та «Юрченко Світлана Олександрівна». Під час державної реєстрації народження ОСОБА_4, прізвище дитини зазначено як ОСОБА_4, прізвище матері вказано ОСОБА_4 (а.с 14-17).
Як зазначено вище, згідно п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду, про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану у якому зазначено про внесення конкретних змін в актовому записі цивільного стану.
Суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 19 КАС України, адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
При цьому, як зазначалося вище, обов'язковою умовою внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильностій в актовому записі цивільного стану.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження (за правилами цивільного судочинства) справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд зазначає, що до матеріалів справи та при зверненні до відповідача з відповідною заявою, позивачем не надано доказів звернення з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення в рамках ЦПК України.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч.2 ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені судом обставини, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства суд зазначає, що висновок Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 09.11.2017 року про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану про народження № 50 від 15.06.2012 року, складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонській області, прийнято відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, в зв'язку з чим відсутні правові підстави для визнання його протиправним та скасування, відтак суд відмовляє в задоволенні позову в цій частині позовних вимог. Позовна вимога про зобовязання відповідача вчинити певні дії є похідною від першої та також не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів та обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_2 необхідно відмовити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позову, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 (місце проживання: 65000, м. Одеса, вул. Космонавтів, 13 А, кв. 54; код р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Приморського районного у м. Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Рішельєвська, 4; код ЄДРПОУ 37946492) Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Великоолександрівського районного управління юстиції у Херсонській області (місцезнаходження: 74100, Херсонська обл., Великоолександрівський район, селище міського типу ОСОБА_6, вулиця Свободи, будинок 145; код ЄДРПОУ 04059898) про скасування висновку Приморського районного у місті Одесі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 09.11.2017 року про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження № 50 від 15.06.2012 року, складеного Великоолександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонській області, зобов'язання Великоолександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонській області внести зміни до актового запису про народження №50 від 15 червня 2012 року, а саме: в графі прізвище дитини змінити з " Дідусенко " на " Юрченко ", в графі відомості про батьків - прізвище матері , змінити з "Дідусенко " на "Юрченко", додати дату народження мати дитини " 16 грудня 1991 року ", додати громадянство матері дитини "Громадянка України" - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили у строк і поядок визначені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 22.01.2018 р.
Суддя О.М. Тарасишина
.