Ухвала від 23.01.2018 по справі 483/975/16-к

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 483/975/16-к

Провадження № 1-кс/483/20/2018

УХВАЛА

Іменем України

23 січня 2018 року м. Очаків

Слідчий суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Очаківського відділу місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_4 , про проведення перевірки, -

ВСТАНОВИЛА:

16 січня 2018 року заступник начальника - начальник СВ Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївській області із клопотанням, погодженим з прокурором Очаківського відділу Миколаївської місцевої прокуратури № 1 ОСОБА_4 , про проведення перевірки.

Своє клопотання слідчий обґрунтовував тим, що органом досудового розслідування здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016150100000617 від 14 червня 2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, вчиненого за наступних обставин.

14 червня 2016 року черговою частиною Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області зареєстровано заяву голови Парутинської сільської ради ОСОБА_5 про те, що в період часу з 2015 року по червень 2016 року невстановлена особа самовільно зайняла земельні ділянки розміром 30,09 га та 45,09 га, що перебувають у державній власності.

Відповідно до актів обстеження № 03, № 04 від 10 червня 2016 року, складених за участю сільського голови ОСОБА_6 , спеціаліста з земельних питань ОСОБА_7 , депутата Очаківської районної ради ОСОБА_8 , встановлено, що поле площею 45,09 га засіяне озимим ячменем, поле площею 30,09 га засіяне озимою пшеницею.

Відповідно до довідки Парутинської сільської ради Очаківського району за період з 2004 по 2016 роки на землі резервного фонду сільської ради договори оренди не укладались.

В ході досудового розслідування допитана голова Парутинської сільської ради ОСОБА_6 , яка пояснила, що згідно протоколу власників земельних паїв СЗАТ «Ольвія» від 23 жовтня 2004 року прийнято рішення про передачу до резерву Парутинської сільської ради 94 га пасовищ. Земельні ділянки розмірами 30,09 га та 45,09 га знаходяться поза межами с. Парутине відповідно до схем розташування. Розташування інших ділянок не встановлено. 10 червня 2016 року Парутинською сільською радою проведено обстеження земельних ділянок розмірами 30,09 га та 45,09 га, в ході якого встановлено, що вказані ділянки засіяні зерновими та використовуються. При цьому Парутинській сільській раді не виплачуються відшкодування за використання цих земельних ділянок.

Допитана в якості свідка землевпорядник Парутинської сільської ради ОСОБА_7 пояснила, що дійсно в складі комісії проводила виїзд та огляд земельних ділянок, де було встановлено, що земельні ділянки розмірами 45,09 га та 30,09 га використовуються та засіяні зерновими культурами. Крім того, зазначила, що Парутинська сільська рада фактично договорів оренди не укладала по цим земельним ділянкам.

Крім того, проведеними 15 червня 2016 року оглядами місцевості за місцем розташування земельних ділянок встановлено, що земельні ділянки дійсно засіяні зерновими сортами сільгоспкультур.

Проведеним дослідженням спеціалістів в сфері геодезичних досліджень, що зафіксовано оглядами місцевості встановлено, що дійсно земельні ділянки фактично мають менші розміри, а саме: земельна ділянка, що має розміри 45,09 га відповідно до картографічних викопіювань, фактично засіяна на площі 37,4661 га ячменем, земельна ділянка, що має розміри 30,09 га відповідно до картографічних викопіювань, фактично засіяна на площі 28,2756 га пшеницею озимою.

Таким чином, в ході досудового розслідування вставлено, що фактично використовувались земельні ділянки розмірами 28,2756 га та 37,4661 га.

Відповідно до листа Управління Держгеокадастру Очаківського району від 21 червня 2016 року станом на 01 січня 2013 року вказані земельні ділянки не перебувають у власності та користуванні та право оренди на них не зареєстровано.

Згідно з висновками спеціалістів з земельних питань Управління Геокадастру в Очаківському районі встановлено, що земельні ділянки не мають накладень та відповідають розмірам відповідно до досліджень спеціалістів геокадастру.

В ході досудового розслідування встановлено, що вказані земельні ділянки використовувало ТОВ «Очаківський райагрохім», яке відповідно до копії статуту від 16 липня 2013 року має ідентифікаційний код 05490167, розташоване за юридичною адресою: Миколаївська область, Очаківський район, с. Парутине, вул. Леніна, 17А. Відповідно до п. 3.1, п. 3.2 статуту, метою діяльності товариства є вирощування зернових та технічних культур, відповідно до п. 10 - товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного капіталу, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності.

Опитаний за фактом використання земельних ділянок, заступник директора ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_9 пояснив, що в червні - серпні 2015 року він провів планування засівання земель, що перебувають в користуванні ТОВ «Очаківський райагрохім». Інформацію стосовно площ земельних ділянок отримав у землевпорядника підприємства. Відповідно до план-схем наданих Парутинською сільською радою ТОВ «Очаківський райагрохім» за його вказівкою були засіяні земельні ділянки. Від надання пояснень стосовно причин та підстав проведення засівань відмовився, на підставі ст. 63 Конституції України.

Допитана як свідок землевпорядник ТОВ «Очаківський райагрохім» ОСОБА_10 , ознайомившись із план-схемами розташування земельних ділянок розмірами 45,09 га та 30,09 га в межах Парутинської сільської ради, показала, що ТОВ «Очаківський райагрохім» договорів оренди або інших правочинів на використання вищезазначених земельних ділянок не укладало.

Директор ТОВ «Очаківський райагрохім» - ОСОБА_11 пояснила, що на вказані земельні ділянки у підприємства до 2013 року були укладені договори оренди земельних ділянок строком на 1 рік із Очаківською РДА. Після цього підприємство сплачувало збитки за користування земельними ділянками без дозвільних документів.

В ході досудового розслідування встановлено, що 12 липня 2011 року між Очаківською райдеражміністрацією та ТОВ «Очаківський райагрохім» укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого райдержадміністрація надає ТОВ «Очаківський райагрохім» в користування земельну ділянку загальною площею 156,4 га в межах Парутинської сільської ради Очаківського району. Відповідно до п. п. 2.1, 6.1, 8.1 цей договір укладено строком на 360 днів, але в будь-якому випадку до моменту заключення довгострокового договору оренди, після припинення дії договору, орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав, він набирає чинності з моменту підписання та діє до закінчення терміну, на який було його укладено.

Відповідно до записів та договору оренди, останній зареєстровано 12 липня 2011 року у журналі реєстрації договорів оренди земельних ділянок по Парутинській сільській раді за № 16.

Крім того, як вбачається з листа ТУ Держгеокадастру в Миколаївській області від 04 липня 2017 року № 10-14-0.63-4985/2-17 строк дії договору визначено самим договором, а саме: на 360 днів.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Таким чином, ТОВ «Очаківський райагрохім» діючи як орендар земельних ділянок зобов'язаний був повернути земельну ділянку Парутинській сільській раді 05 липня 2012 року.

В той же час, відповідно до листа на ім'я заступника голови Очаківської РДА від 07 жовтня 2013 року, акту обстеження від 04 жовтня 2013 року, розрахунку збитків власникам землі та землекористувачам на території Очаківського району, комісією Очаківською РДА щодо визначення відшкодування збитків, завданих власникам та землекористувачам на території Очаківського району визначено відшкодування збитків, завданих ТОВ «Очаківський райагрохім» за використання земельних ділянок загальним розміром 156,4 га. До складу вказаних ділянок відповідно до ідентичних схем-викопіювань земельних ділянок входить земельна ділянка розміром 45,09 га. При цьому земельна ділянка, розміром 30,09 га до складу вказаного масиву земельних ділянок не входить, ідентичних схем-викопіювань не знайдено.

Відповідно до листа на ім'я заступника голови Очаківської РДА від 27 січня 2014 року, акту обстеження від 22 січня 2014 року, акту про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Очаківського району від 03 березня 2014 року комісією Очаківської РДА щодо визначення відшкодування збитків, завданих власникам та землекористувачам на території Очаківського району визначено відшкодування збитків, завданих ТОВ «Очаківський райагрохім» за використання земельних ділянок загальним розміром 156,4 га. До складу вказаних ділянок відповідно до ідентичних схем-викопіювань земельних ділянок входить земельна ділянка розміром 45,09 га. Земельна ділянка, розміром 30,09 га до складу вказаного масиву земельних ділянок не входить, ідентичних схем-викопіювань не знайдено.

Таким чином, ТОВ «Очаківський райгарохім» протягом 2013 - 2014 років використовував земельні ділянки Парутинської сільської ради на підставі правочину, що не зареєстрований, сплачуючи кошти відповідно до норм чинного законодавства.

В той же час, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до листа Очаківської РДА Миколаївської області від 29 серпня 2017 року № 1239/02-06/17 «Щодо діяльності комісій по відшкодуванню збитків» в 2015, 2016, 2017 роках розрахунки на відшкодування збитків по ТОВ «Очаківський райагрохім» до Очаківської РДА не надходили та не розглядались на засіданнях комісії.

Крім того, відповідно до листа Очаківської РДА від 25 вересня 2017 року у 2015-2016 роках держустанова не надавала у власність або інше право користування ТОВ «Очаківський райгарохім» вищезазначені земельні ділянки.

Відповідно до листа ТУ Держгеокадастру в Миколаївській області № 10-14-0.6 - 6313/2-17 від 21 серпня 2017 року правові підстави для використання ТОВ «Очаківський райагрохім» земельних ділянок у 2016 році відсутні, розпорядником земельних ділянок державної власності, згідно ст. 122 Земельного кодексу України, є Головне управління Держгеокадастру в Миколаївській області.

Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області № 10-14-0.16-7001/2-17 від 11 вересня 2017 року, ГУ Держегеокадастру в Миколаївській області наказ про надання дозволу на використання земельних ділянок в межах Парутинської сільської ради площею 28,2756 га та 37,4661 га ТОВ «Очаківський райагрохім» не надавався.

Таким чином, протягом 2015 - 2016 років у ТОВ «Очаківський райагрохім» були відсутні правові підстави використання земельних ділянок в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області розмірами 28,2756 га та 37,4661 га.

Дії за ч. 1 ст. 197-1 КК України кваліфікуються, як самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику. Відповідно до цієї статті шкода, передбачена частиною першою цієї статті, визнається значною, якщо вона у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11 листопада 2008 року № 14-17-4/12991 «Щодо застосування терміну «самовільне зайняття земельної ділянки» згідно із зазначеним терміном, не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування прийняв рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду). Даний перелік рішень є вичерпним. У разі використання земельної ділянки за наявності будь-яких інших рішень зазначених органів (наприклад, про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, про погодження місця розташування об'єкта тощо), дані дії слід кваліфікувати як самовільне зайняття земельної ділянки. Також не вважається самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо стосовно неї вчинено відповідний правочин (тобто, укладена відповідно до законодавства цивільно-правова угода щодо земельної ділянки). Також не є самовільним зайняттям земельної ділянки вчинення дій, які відповідно до закону є правомірними. Під такими діями слід розуміти укладання цивільно-правових угод, які передбачені чинним законодавством. Так, наприклад, не є самовільним зайняттям земельної ділянки, якщо вона використовується на підставі договору про спільну часткову власність, укладеного в письмовій формі та посвідченого нотаріально (стаття 88 Земельного кодексу України), або використовується для проведення геологознімальних, пошукових, геодезичних чи інших розвідувальних робіт на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем (стаття 97 Земельного кодексу України).

Відповідно до доповідної записки державного інспектора Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області в рамках проведення перевірки законності використання земельних ділянок відповідно до Наказів ГУ Держгеокадастру від 11 вересня та 06 жовтня 2017 року, ВАТ «Очаківський райагрохім (ТОВ «Очаківський райагрохім»)» з 30 листопада 2012 втратив будь-яке право на використання земельних ділянок державної власності в межах Парутинської сільської ради Очаківського району.

Таким чином, існують обґрунтовані підстави вважати, що ТОВ «Очаківський райагрохім» в 2015 - 2016 роках здійснив самовільне зайняття земельних ділянок державної форми власності із земель запасу в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області розмірами відповідно до геодезичних досліджень 28,2756 га та 37,4661 га.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до делегованих повноважень сільських рад в сфері регулювання земельних відносин належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель.

Відповідно до актів обстеження № 03, № 04 від 10 червня 2016 року за участю сільського голови ОСОБА_6 , спеціаліста з земельних питань ОСОБА_12 , депутата Очаківської районної ради ОСОБА_8 встановлено, що поле розміром 45,09 га засіяно озимим ячменем, поле розміром 30,09 га засіяно озимою пшеницею.

Вищезазначені документи складені відповідно до вимог додатку 4 До порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами вимог земельного законодавства, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25 лютого 2013 року № 132.

Таким чином, вищезазначені акти обстежень складені посадовими особами Парутинської сільської ради в межах делегованих повноважень відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».

В ході досудового розслідування необхідно встановити обов'язкову складову об'єктивної сторони кримінального правопорушення, передбачено ч. 1 ст. 197-1 КК України, а саме шкоду, яка завдана самовільним зайняттям земельних ділянок. Вказана інформація буде використана в ході досудового розслідування як доказ наявності або відсутності об'єктивної сторони кримінального правопорушення, що є обов'язком доказування.

Відповідно до п. 25-1 ст. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії, та кадастру (далі - Положення), затвердженого постановою КМУ від 14 січня 2015 року № 15 станом на 2017 рік Держгеокадастр України організовує та здійснює нагляд та контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі з дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

Відповідно до п. 28-1 ст.4 Положення Держгеокадастр України розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку; вживає відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

Таким чином, в ході досудового розслідування необхідно встановити збитки завдані державі в особі Головного Управління Держгеокадстру в Миколаївській області можливим самовільним зайняттям земельних ділянок, в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області розмірами 28,2756 га та 37,4661 га, державної власності із земель запасу, вчиненим невстановленими посадовими особами ТОВ «Очаківський райагрохім» у 2016 році, повноваження щодо здійснення розрахунку на законодавчому рівні надані територіальним підрозділам Держгеокадастру України.

Відповідно до Постанови КМУ № 581 від 31серпня 2016 року «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» функції, передбачені Положенням, покладені на територіальні підрозділи Держгеокадастру України, на території Миколаївської області вказаним підрозділом є Головне Управління Держгеокадастру в Миколаївській області, а саме на управління з контролю за використанням та охороною земель Головне Управління Держгеокадастру в Миколаївській області.

Відповідно до офіційного сайту мережі - інтернет (http://mykolaivska.land.gov.ua/), Головне Управління Держгеокадастру в Миколаївській області зареєстроване за адресою: 54034, м. Миколаїв, просп. Миру, 34.

Заступник начальника - начальник СВ Очаківського ВП ГУПН в Миколаївській області у судовому засіданні своє клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Вислухавши пояснення заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУПН в Миколаївській області, дослідивши документи клопотання, дійшла наступного.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що начальником СВ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12016150100000617 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.

У відповідності до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 408 від 13 серпня 2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження.

Згідно п. 2 вказаної Постанови, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до закону органом, який здійснює контроль за використанням земель та встановлює факти самовільного зайняття і розраховує шкоду, є - Управління з питань контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області.

Враховуючи, що заступником начальника - начальником СВ Очаківського ВП ГУПН в Миколаївській області належним чином обґрунтовано клопотання про необхідність проведення перевірки для забезпечення всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, тому воно підлягає задоволенню і управлінню з питань контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області слід надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Очаківський райагрохім».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 93, 110 КПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», -

УХВАЛИЛА:

Клопотання заступника начальника - начальника СВ Очаківського ВП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Очаківського відділу місцевої прокуратури № 1 Миколаївської області ОСОБА_4 , про проведення перевірки - задовольнити.

Призначити документальну перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок державної форми власності із земель запасу в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області посадовими особами ТОВ «Очаківський райагрохім» у 2016 році.

Доручити проведення документальної перевірки Управлінню з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області, в ході якої:

- встановити підстави використання земельних ділянок державної форми власності із земель запасу в межах Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області посадовими особами ТОВ «Очаківський райагрохім» відповідно до актів обстеження земельних ділянок № 03 від 10 травня 2016 року та № 04 від 10 червня 2016 року, розмірами 28,2756 га та 37,4661 га відповідно до геодезичних досліджень;

- надати висновки щодо наявності або відсутності факту самозахоплення;

- здійснити розрахунок збитків відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ № 963 від 25 липня 2007 року.

Зобов'язати Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області провести документальну перевірку в період з 01 лютого 2018 року по 01 березня 2018 року та надати результати висновків з копіями матеріалів до Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області.

Перевірку здійснити за адресою Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області м. Миколаїв, просп. Миру, 34.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: