Рішення від 17.01.2018 по справі 127/23405/17

Справа № 127/23405/17

Провадження № 2-а/127/939/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.2018 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Короля О.П.,

секретаря Бондарчук А.В.,

розглянувши в судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Позов мотивований тим, що адміністративною комісією при виконавчому комітеті Вінницької міської ради була винесена Постанова про накладення адміністративного стягнення №1109 від 27.10.2017 (далі по тексту Постанова) у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн. Як вбачається зі змісту оскаржуваної Постанови, а також Протоколу про адміністративне правопорушення серія ВА №000111 від 05.10.2017 року (далі по тексту Протокол), ОСОБА_1, усвідомлюючи свої протиправні дії умисно, самовільно без відповідного дозволу виконкому міської ради організував розміщення спеціальної металевої конструкції рекламного засобу (стели) з текстом «ОККО, персональні знижки, ГАЗ - 12,99. ДП євро - 24,99, 92 євро - 26,99, 95 євро - 27,99 Pulls 95» на території ТОВ «ОККО - Рітейл» по вул. Пирогова, 141 і посягнув на встановлений громадський порядок. Вказані дії Муніципальна поліція кваліфікує як порушення п. 6.13.1(16); 7.11.1; 7.11.20 Правил благоустрою території міста Вінниці, за що передбачена відповідальність ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Позивач вважає Постанову протиправною, тому що відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» рекламні засоби - це засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача. Згідно ч. 7 ст. 8 цього ж Закону розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. При цьому згідно п. 6 цієї ж статті інформація про товар повинна містити дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції.

Відповідно до п. 8 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених Постановою КМУ від 20 грудня 1997 р. № 1442 відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів, що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав, подав письмові заперечення, в яких зазначив про те, що Відповідно до п.п.6.13.1(16) Правил благоустрою території м.Вінниці на об'єктах благоустрою забороняється встановлювати самовільно об'єкти (будь-які конструкції) зовнішньої реклами та торгівлі тощо.

Відповідно до п.п.7.11.1 Правил благоустрою території м.Вінниці рекламні засоби (спеціальні конструкції) розташовуються на підставі дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданих у встановленому виконкомом міської ради порядку.

Відповідно до п.п.7.11.20. Правил благоустрою території м. Вінниці забороняється вчиняти дії по організації, розміщенню реклами, будь-яких рекламних засобів, будь-яких оголошень, плакатів, листівок тощо безпосередньо на фасадах будинків, будівель, споруд та їх елементів, на парканах, огорожах, стовпах, конструкціях (крім дошок оголошень), деревах, водостічних трубах та інших не відведених для цього місцях. Також, особи причетні до організації та розміщення реклами несуть відповідальність за бездіяльність, що призвела до розміщення реклами, будь-яких рекламних засобів, будь-яких оголошень, плакатів, листівок тощо у невідведених для цього місцях.

Правила благоустрою території міста Вінниці, затверджені рішенням Вінницької міської ради №104 від 01.03.2011 року, - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою населеного пункту.

Правила благоустрою території міста Вінниці прийняті у відповідності до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (п.2.ч.1 ст.10), проект Правил пройшов обговорення на громадських слуханнях і лише після цього був затверджений рішенням Вінницької міської ради.

Адміністративною комісією надано відповідну оцінку матеріалам справи та прийнято рішення про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 152 КУпАП. А саме, з даних матеріалів вбачається наявність влаштованих на території ТОВ «ОККО - Рітейл» по вул.Пирогова, 141 зовнішніх рекламних засобів. З огляду на те, що вказана АЗС знаходиться на території міста Вінниці, тому влаштування даної реклами потребує відповідних дозволів виконавчих органів Вінницької міської ради. Однак, в матеріалах справи вказані дозволи відсутні та позивачем надані не були. Також, адміністративною комісією було надано оцінку того, що позивач виконує організаційно - розпорядчі функції стосовно її діяльності, а тому несе відповідну відповідальність в тому числі адміністративну за вказане у протоколі правопорушення.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши письмові докази в справі, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.

Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Вінницької міської ради була винесена Постанова про накладення адміністративного стягнення №1109 від 27.10.2017 (далі по тексту Постанова) у виді штрафу в сумі 850,00 грн. Зі змісту оскаржуваної Постанови, а також Протоколу про адміністративне правопорушення серія ВА №000111 від 05.10.2017 року (далі по тексту Протокол), ОСОБА_1, усвідомлюючи свої протиправні дії умисно, самовільно без відповідного дозволу виконкому міської ради організував розміщення спеціальної металевої конструкції рекламного засобу (стели) з текстом «ОККО, персональні знижки, ГАЗ - 12,99. ДП євро - 24,99, 92 євро - 26,99, 95 євро - 27,99 Pulls 95» на території ТОВ «ОККО - Рітейл» по вул. Пирогова, 141 і посягнув на встановлений громадський порядок.

Адміністративна комісія такі дії кваліфікувала як порушення п. 6.13.1(16); 7.11.1; 7.11.20 Правил благоустрою території міста Вінниці, за що передбачена відповідальність ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Але з таким твердженням відповідача суд не може погодитись, виходячи з наступного. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» рекламні засоби - це засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача. Згідно з ч. 7 ст. 8 цього ж Закону розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. При цьому згідно з п. 6 цієї ж статті інформація про товар повинна містити дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції.

Відповідно до п. 1.2. Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 6 грудня 2005 року N376 Про затвердження Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, автозаправна станція - це комплекс будинків, споруд, технологічного обладнання, призначений для приймання, зберігання моторного палива та заправлення ним автотранспорту (мототранспорту); автозаправний комплекс - це автозаправна станція з об'єктами (будинками, спорудами, приміщеннями) сервісного обслуговування водіїв, пасажирів (роздрібна торгівля продуктами харчування), автотранспорту (технічного обслуговування, миття автомобілів, роздрібна торгівля запасними частинами, мастильними речовинами).

Відповідно до п. 8 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених Постановою КМУ від 20 грудня 1997 р. №1442 відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів, що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

Аналізуючи діюче спеціальне законодавство щодо торгівлі нафтопродуктами, суд дійшов висновку про те, що

-не відноситься до реклами інформація про виробника товару та/або товар (у тому числі щодо його ціни та умов продажу) у місцях, де цей товар реалізується;

-автозаправна станція та автозаправний комплекс є місцями роздрібної торгівлі нафтопродуктами та надання супровідних послуг, які при цьому не є обмежені приміщеннями, а є комплексом сервісних будівель і споруд;

-надання споживачеві інформації щодо ціни товару та умов продажу (в тому числі і умови щодо реалізації нафтопродуктів відбувається разом з персональними знижками), а також розміщення такої інформації на ціновому табло при в'їзді на АЗС є обов'язком, а не правом продавця нафтопродуктів;

-цінове табло (стела) відноситься до елементів обладнання автозаправної станції та автозаправного комплексу як об'єкта торгівлі, в зв'язку з чим розміщена на ній інформація щодо цін на нафтопродукти, а також зображення торгової марки «ОККО», не є рекламою в розумінні положень ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Положеннями п. 1 ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що інформація про продукцію, що надається споживачеві у місці торгівлі, повинна містити дані про назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються. Відповідно, назва «ОККО», під якими здійснюється реалізація товарів та надання послуг, виконують інформаційну функцію щодо надання споживачеві даних про знаки для товарів і послуг, за якими реалізуються товари, що є не правом, а обов'язком Товариства відповідно до чинного законодавства. При цьому право вибору форми доведення такої інформації до споживача зберігається за власником товару і не може бути обмежене.

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України листом від 05.05.2014 p. N3503-05/14207-08 надано роз'яснення про те, що «Інформація доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.

Пунктом 8 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 N 1442 визначено, що відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів (у тому числі дизельного палива залежно від вмісту масової частки сірки), що продаються на АЗС, повинні бути визначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в'їзді та біля оператора АЗС.

Відтак, відомості, розмішені на стелі, належить вважати необхідною, доступною, достовірною та своєчасною інформацією для споживача, якщо вона не містить ознак реклами, визначених законодавством України про рекламу.»

Роздрібна торгівля нафтопродуктами, відноситься до розділу "окремі сфери обслуговування". Мети популяризації нафтопродуктів, з метою привернути увагу покупців та споживачів Компанія «ОККО-Рітейл» не має, на інформаційному табло зазначено лише ціни та умови продажу.

З огляду на викладене, на території АЗК «ОККО» за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова 141 -А , відсутні порушення вимог законодавства з питань реклами, оскільки зазначений у Протоколі та Постанові об'єкт (стела) не є рекламним засобом.

Відповідно до ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що, мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, суд дійшов до переконання про відсутність в діях менеджера АЗС АЗС №ВН 7 Південно-Західного дивізіону департаменту управління мережею АЗК ТОВ «ОККО-Рітейл» ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, оскільки положення п.п.6.13.1(16), 7.11.1, 7.11.20 Правил благоустрою території м.Вінниці на території АЗС №7 «ОККО-Рітейл» по вул. Пирогова, 141 в м. Вінниці не були порушені.

До повноважень суду не належить розгляд справи за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, а тому позовні вимоги про закриття справи про адміністративне правопорушення задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 1, ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу», ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», п. 8 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених Постановою КМУ від 20 грудня 1997 р. №1442, п. 1.2. Наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 6 грудня 2005 року N376 Про затвердження Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, п.п.6.13.1(16), 7.11.1, 7.11.20 Правил благоустрою території м.Вінниці, затверджених рішенням Вінницької міської ради №104 від 01.03.2011 року, ст. ст. 2, 5, 9, 72-77, 90, 244-246 КАС України,

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити частково.

Скасувати постанову №1109 від 27.10.2017 р. про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу 850 грн. на ОСОБА_1 - менеджера АЗС №7 ТОВ «ОККО-Рітейл» за ст. 152 КУпАП.

В задоволенні решти позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.01.2018 р.

Суддя