19 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/3444/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною інформацією за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 з урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” та від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 в наступних розмірах: - посадовий оклад - 3600,00 грн; - оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн; - надбавка за стаж служби (40 відс.) - 2320,00 грн; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс.) - 540,00 грн; - надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відс. - 4060,00 грн; - премія (96 відс.) - 12211,20 грн, усього-24931,20 грн;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у порушення норм чинного законодавства ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області при виготовленні довідки для перерахунку його пенсії не була включена надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) та зменшений розмір премії із 96% до 1,03 %. Звернувшись до відповідача із заявою про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією, включно з надбавкою за виконання особливо важливих завдань (50%) та премією 96%, отримав відмову. Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення та не направлення довідки з урахуванням зазначеної надбавки та премії, такою, що грубо протирічить діючому законодавству України, яке гарантує право на перерахунок пенсії та її виплату як пенсіонеру органів внутрішніх справ України.
Ухвалою суду від 14.12.2017 (за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017) відкрито проваження у справі та призначено судове засідання на 11.01.2017.
Згідно ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції після 15.12.2017) зазначена справа належить до категорії справ незначної складності та відповідно до ч.1 п.10 Перехідних положень цього кодексу розглядається за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позов просив задовільнити (а.с.41).
Представник відповідача також подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, у задоволенні позову просив відмовити на підставі письмового відзиву (а.с.42).
У відзиві зазначив, що ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області вже направлено до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка відповідає вимогам чинного законодавства. Вимога ж позивача про включення до нової довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань є неправомірною, оскільки така надбавка не передбачена постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” № 988. Премія для виплати пенсії позивачу встановлена згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 45 на рівні середнього розміру - 1,03% грошового забезпечення, та перерахунку не підлягає (а.с.29-35).
З урахуванням поданих клопотань та відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження та в межах строків, передбачених ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що відповідно до наказу начальника управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (по особовому складу) № 88 о/с від 24.04.2012 ОСОБА_1 було звільнено у запас (з поставленням на військовий облік) 30 квітня 2012 року за п.64 “б” (через хворобу) зі служби в органах внутрішніх справ.
Після звільнення позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України № 2262-XII від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
З метою перерахунку призначеної пенсії, ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою начальник Червоноармійського РВ УМВС начальник відділу поліції від 27.06.2017 № 85/1362 (а.с. 19).
Згідно із вказаною довідкою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає 8749,20 грн, в тому числі: посадовий оклад 3600 грн., оклад за званням підполковник поліції 2200 грн., надбавка за стаж служби в поліції (40%) 2320 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540 грн.
При цьому, у вищезазначену довідку відповідачем не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) 4060 грн, а замість премії в розмірі 96% - 12211,20 грн включено премію в розмірі 1,03%, що складає 89,20 грн.
У зв'язку з наведеним, 10.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією та із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, зокрема з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків (4060 грн ) та розміру премії у розмірі 96 відсотків (12211,20 грн) (а.с.20-21).
Листом від 24.11.2017 № м-163/48-2017, УМВС України в Житомирській області за підписом заступника голови ліквідаційної комісії надало відповідь, згідно якої щомісячна премія враховується для перерахунку пенсій у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Середні розміри надбавок та премій доведені до ліквідаційних комісій УМВС України в областях Міністерством внутрішніх справ. Розмір премії по посаді ОСОБА_1 становить 1,03%. Надбавка за виконання особливо важливих завдань постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 № 988 не передбачена, тому відсутні підстави для її врахування. Довідка про грошове забезпечення з урахуванням премії 1,03% для перерахунку пенсії направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області супровідним листом УМВС України в Житомирській області №20/149 від 07.07.2017, відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає (а.с. 22-23).
Позивач, вважаючи порушеним право на перерахунок пенсії та її виплату внаслідок бездіяльності ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, звернувся з цим позовом до суду.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд зважає на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначаються Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (норма вступила в законну силу 29.12.2015) встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (Постанова КМУ № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п.15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також впорядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу" (Постанова КМУ № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як вбачається із грошового атестату № 2, на момент призначення пенсії ОСОБА_1 до її перерахування до складу його грошового забезпечення включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків (897,75грн), яка була передбачена абзацом третім підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, та премію у розмірі 96 відсотків (2758,32 грн), яка була передбачена пунктом 2 цієї ж Постанови.
Вказані складові не включені до довідки від 27.06.2017 № 85/1362, згідно якої здійснювався перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи).
Імперативність даної норми з метою застосування до даних спірних правовідносин полягає в тому, що зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не може мати наслідком скасування вже призначених пенсіонеру інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Оскільки станом на час звільнення з органів внутрішніх справ позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 відсотків та премію 96 відсотків, ці виплати мають бути враховані в розмір пенсії.
За приписами статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи зміст даної статті, положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, в частині видів надбавок (їх відсутності) встановлених для поліцейських не розповсюджуються на порядок перерахунку пенсії позивачу, оскільки призведуть до зворотної дії у часті (дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності) та обмеження змісту і обсягу існуючих прав і свобод позивача.
Зменшення розміру пенсії позивачу шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були йому встановлені, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, суд розцінює як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Крім того, Постанова КМУ №1294 та Постанова КМУ №988 в рівній мірі розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять у собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ, і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною Постановою одночасно встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій. Враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 по справі №803/473/17 (К/800/28614/17).
Згідно ч.3 ст.51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За змістом п.3 Порядку № 45, обов'язок підготовки та подання довідки до головного управління Пенсійного фонду України покладений на державний орган, з якого особа була звільнена із служби.
Здійснивши системний аналіз викладеного законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи у сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії.
На підставі викладеного суд вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (40 %) 2320,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 540,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі (50 %) 4060,00 грн; премія (96 %) 12211,20 грн, - підлягає задоволенню.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню судові витрати в сумі 640 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250-251 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (10001, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37, код ЄДРПОУ 08592164) щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (12001, Житомирська область, смт.Пулини, вул.Польова, 10, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії.
Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (10001, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37, код ЄДРПОУ 08592164) виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (12001, Житомирська область, смт.Пулини, вул.Польова, 10, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) із зазначенням наступних складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (40 %) 2320,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 540,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі (50 %) 4060,00 грн; премія (96 %) 12211,20 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов