Рішення від 15.01.2018 по справі 805/3113/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 р. Справа№805/3113/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кошкош О.О.,

секретаря Мурашко Д.О.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

предстанвика відповідача 1 ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Бахмутської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Бахмутської міської ради, державного реєстратора Костянтинівської районної адміністрації ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №1548-сг від 29.06.2017; визнання протиправним та скасування рішення Бахмутської міської ради від 31.05.2017 в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок с/х призначення, що знаходяться в користуванні гр.ОСОБА_4, а саме земельна ділянка №3 кадастровий номер 420987000:01:024:0010 загальною площею 13,4 га, земельна ділянка №1 кадастровий номер 1420987000:01:008:0004 загальною площею 9,00 га, земельна ділянка №2 кадастровий номер 1420987000:01:027:0007 загальною площею 22,0 га; визнання недійсною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 04.05.2012; зобов'язання державного реєстратора Костянтинівської районної адміністрації ОСОБА_5 скасувати державну реєстрацію договорів оренди за номерами запису про інше речове право від 05.07.2017 №№21227692, 21231061, 21236090/том 1 а.с.4-13/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2017 року позовну заяву залишено без руху /том 1 а.с.45/.

24 вересня 2017 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви /том 1 а.с.49-53/.

02 жовтня 2017 року ухвалою суду відкрито провадження по справі /том 1 а.с.1/.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2017 року відмовлено у забезпеченні позову /том 1 а.с.54/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року зупинено провадження по справі для надання додаткових доказів до 13 листопада 2017 року /том 1 а.с.66/.

13 листопада 2017 року ухвалою суду поновлено провадження по справі /том 1 а.с.74/.

Представником відповідача 1 у судовому засіданні 13 листопада 2017 року надано заперечення на адміністративний позов /том 1 а.с.77-80/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року зупинено провадження по справі для надання додаткових доказів до 04 грудня 2017 року/том 1 а.с.91/.

04 грудня 2017 року позивач уточнив позовні вимоги та виклав їх в наступній редакції: визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №1548-сг від 29.06.2017; визнання протиправними та скасувати рішення Бахмутської міської ради від 31.05.2017 в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок с/х призначення, що знаходяться в користуванні гр.ОСОБА_4, а саме земельна ділянка №3 кадастровий номер 1420987000:01:024:0010 загальною площею 13,4 га, земельна ділянка №1 кадастровий номер 1420987000:01:008:0004 загальною площею 9,00 га, земельна ділянка №2 кадастровий номер 1420987000:01:027:0007 загальною площею 22,0 га. Інші вимоги просив залишити без розгляду/том 1 а.с.101-102/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року за заявою позивача залишено без розгляду позовні вимоги в частині визнання недійсної додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 04.05.2012; зобов'язання державного реєстратора Костянтинівської районної адміністрації ОСОБА_5 скасувати державну реєстрацію договорів оренди за номерами запису про інше речове право від 05.07.2017 №№21227692, 21231061, 21236090 та виключено зі складу відповідачів державного реєстратора Костянтинівської районної адміністрації ОСОБА_5/том 1 а.с.138/.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати суду документи, що приєднані до заяви ОСОБА_4 від 19.05.2017 б/н про поновлення договору оренди, яка надіслана на адресу ГУ Держгеокадастру у Донецькій області (вх.№К-2457/0/5-17 від 19.05.2017), а саме: додаткову угоду до договору від 04.05.2012 реєстраційний номер 142090004004037 від 21.05.2012, проекти додаткових угод, витяги з Державного земельного кадастру, копії висновків державної експертизи землевпорядної документації від 29.03.2017№95-17, лист голови Бахмутської районної ради та виписку з протоколу засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу, природних ресурсів, земельних відносин та екології від 24.04.2017 про внесення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд 19 сесії районної ради /том 1 а.с.139/.

21 грудня 2017 року від Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області надійшла заява про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідча - ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місцепроживання: Донецька область, Бахмутського району, с.Парасковіївка, пров.Парковий, 6), в обґрунтування якої зазначено, що ОСОБА_4 є орендарем спірної земельної ділянки, оскільки їм надано заяву про поновлення договору оренди від 04.05.2012, зареєстрованого за №142090004004037, а Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, ст.ст.15-1, 33 Закону України “Про оренду землі” поновлено вищезазначений договір оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 29.06.2017 №1548-сг. Просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 22 грудня 2017 року поновлено провадження по справі /том 1 а.с.150/.

Ухвалою суду від 22 грудня 2017 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місцепроживання: Донецька область, Бахмутського району, с.Парасковіївка, пров.Парковий, 6, паспорт серія ВВ522274 виданий 26.08.1998 Артемівським МВ УМВС україни у Донецькій області). Зобов'язано Бахмутську районну раду надати суду у строк до 14 січня 2018 року: заяву ОСОБА_4 від 19.04.2017, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 29 березня 2017 року №95-17, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 64,6675 га, на підставі яких прийнято рішення Бахмутської районної ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 64,6675 га, що знаходиться в користуванні громадянина ОСОБА_4; Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Донецькій області надати суду у строк до 14 січня 2018 року: лист Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 17.01.2017 №31-5-0.10-314/2-17, заяву ОСОБА_4 від 23.01.2017 та від 19.05.2017 з додатками (в т.ч. додаткову угоду до договору від 04.05.2012 реєстраційний номер 142090004004037 від 21.05.2012, проекти додаткових угод, витяги з Державного земельного кадастру, копії висновків державної експертизи землевпорядної документації від 29.03.2017№95-17, лист голови Бахмутської районної ради та виписку з протоколу засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу, природних ресурсів, земельних відносин та екології від 24.04.2017 про внесення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд 19 сесії районної ради), на підставі яких 29 червня 2017 року прийнято наказ №1548-сг “Про поновлення договору оренди земельних ділянок”; Зобов'язано ОСОБА_4 надати суду у строк до 14 січня 2018 року: технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 64,6675 га, документи, що приєднані до заяви ОСОБА_4 від 19.05.2017 про поновлення договору оренди земельних ділянок від 04.05.2012, а саме: додаткову угоду до договору від 04.05.2012 реєстраційний номер 142090004004037 від 21.05.2012, проекти додаткових угод, витяги з Державного земельного кадастру, копії висновків державної експертизи землевпорядної документації від 29.03.2017№95-17, лист голови Бахмутської районної ради та виписку з протоколу засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу, природних ресурсів, земельних відносин та екології від 24.04.2017 про внесення питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розгляд 19 сесії районної ради/том 1 а.с.152-154/.

Ухвалою суду від 22 грудня 2017 року по справі оголошено переву до 15 січня 2018 року до 12год.00хв./том 1 а.с.151/.

09 січня 2018 року Бахмутською районною радою надіслано суду витребувані документи /том 1 а.с.161-209/.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 21 березня 2016 року наказами Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №238-сг, №239-сг, №240-сг ОСОБА_1 надані дозволи на розроблення документації із землеустрою земельних ділянок, а саме площею 9,00 га №1420987000, площею 22,0 га №1420987000, площею 13,4 га № НОМЕР_2. При цьому, на сесії Артемівської районної ради не розглянуто питання про грошову оцінку земельних ділянок, з огляду на те, що вони надані в оренду ОСОБА_6

Договором оренди від 04.05.2012, укладеним між орендодавцем Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області та орендарем ОСОБА_4, передані в оренду земельні ділянки загальною площею 46,4679 га, в т.ч. діл.№1 - 22,6556 га пасовищ кадастровий номер 1420987000:01:108:00001, діл.№2 - 15,0273 га ріллі кадастровий номер 1420987000:01:024:00006, діл.№3 - 8,7850 га пасовищ кадастровий номер 1420987000:01:008:00003.

Рішенням Бахмутської районної ради від 31.05.2017 ОСОБА_4 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

29 червня 2017 року наказом Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №1548-сг поновлено договір оренди від 04.05.2012, відомості про землі викладені в наступній редакції: “загальна площа 44,4000 га, в т.ч. площа 22,0 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:027:0007, площа 13,4000 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:024:0010, площею 9,0000 га пасовища кадастровий номер 1420987000:01:008:00004”.

З огляду на те, що 13 травня 2016 року позивачу надані висновки № 96, № 98, № 95 до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 9,00 га, 13,4 га, 22,0 відповідно, якими погоджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі, в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, рішення про поновлення договору оренди ОСОБА_4 від 04.05.2012 та рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок прийняте на користь ОСОБА_4 є протиправними та підлягають скасуванню.

Позивач, представник позвача у судовому засіданні надали поясення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав наведених у запереченнях проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, статей 15-1,33 Закону України «Про оренду землі» Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області поновлено договір оренди земельних ділянок, шляхом укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 29.06.2017 №1548-сг з ОСОБА_4 Вважає додаткову угоду, такою що прийнята відповідно до діючого законодавства. Просив суд відмовити у задоволенні позову/том 1 а.с.77-80/.

Представник відповідача 2 та третя особа у судове засідання не з'явились про день, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, заяв про відкладення розгляду справи суду не надавали.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача 1, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 - громадянин України, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 84500, що підтверджується копією паспорта серії НЕ 230603 /а.с.14/.

Відповідач 1 - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області діє на підставі Положення «Про Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області» затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308 «Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру», в порядку визначених повноважень розпоряджається землями сільськогосподарського призначення державної власності на території Донецької області. Тобто є суб'єктом владних повноважень.

Відповідач 2 - Бахмутська районна рада відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування» є органом місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, виконує функції покладені на неї відповідним законом та Конституцією України.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 - громадянин України (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місцепроживання: Донецька область, Бахмутського району, с.Парасковіївка, пров.Парковий, 6, паспорт серія ВВ522274 виданий 26.08.1998 Артемівським МВ УМВС україни у Донецькій області)/том 1 а.с.182-185/.

21 березня 2016 року наказами Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №238-сг, №239-сг, №240-сг ОСОБА_1 надані дозволи на розроблення документації із землеустрою земельних ділянок, а саме площею 9,00 га №1420987000, площею 22,0 га №1420987000, площею 13,4 га № НОМЕР_2. При цьому, на сесії Артемівської районної ради не розглянуто питання про грошову оцінку земельних ділянок, з огляду на те, що вони надані в оренду ОСОБА_4О/том 1 а.с..

Договором оренди від 04.05.2012, укладеним між орендодавцем Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області та орендарем ОСОБА_4, передані в оренду земельні ділянки загальною площею 46,4679 га, в т.ч. діл.№1 - 22,6556 га пасовищ кадастровий номер 1420987000:01:108:00001, діл.№2 - 15,0273 га ріллі кадастровий номер 1420987000:01:024:00006, діл.№3 - 8,7850 га пасовищ кадастровий номер 1420987000:01:008:00003.

Рішенням Бахмутської районної ради від 31.05.2017 ОСОБА_4 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

29 червня 2017 року наказом Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №1548-сг поновлено договір оренди від 04.05.2012, відомості про землі викладені в наступній редакції: “загальна площа 44,4000 га, в т.ч. площа 22,0 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:027:0007, площа 13,4000 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:024:0010, площею 9,0000 га пасовища кадастровий номер 1420987000:01:008:00004”.

Не погоджуючись із наказом Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №1548-сг від 29.06.2017 та рішенням Бахмутської районної ради від 31.05.2017 яким ОСОБА_4 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, позивач звернувся до суду із даним позовом.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд дійшов висновку, що відповідачами доведено правомірність прийнятих ними рішень, виходячи з наступного.

На підставі розпорядження голови Артемівської райдержадміністрації від 07.02.2012 №75 ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів Парасовіївської сільської ради в оренду для ведення фермерського господарства.

ТОВ «Терра» розроблено проект землеустрою, який затверджено розпорядженням голови Артемівської райдержадміністрації від 12.04.2012 №234 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду громадянину ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства».

Вказаним вище розпорядженням громадянину ОСОБА_4 передано в оренду терміном на 5 років земельні ділянки загальною площею 46,4679га із земель сільськогосподарського призначення (запас) для фермерського господарства за межами населених пунктів Парасковіївської сільської ради Бахмутського (Артемівського) району Донецької області.

Договір оренди земельних ділянок зареєстровано відділом Держкомзему в Артемівському районі Донецької області від 21.05.2012 №142090004004037.

В національній кадастровій системі (далі - НКС) були відсутні дані про вказані ділянки, які надані ОСОБА_4 в оренду.

В 2015 році позивач звернувся до міськрайонного управління у Бахмутському районі та м. Бахмуті ГУ Держгеокадастру у Донецькій області для отримання планово-картографічного матеріалу із зображенням земельних ділянок для оформлення оренди.

Оскільки в національній кадастровій системі (далі - НКС) були відсутні дані про вказані ділянки, які надані ОСОБА_4 в оренду, Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області наказами від 21.03.2016 №238-сг, №239-сг, №240-сг надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки загальною площею 9,0000 га, 22,000га та 13,4000га відповідно із земель сільськогосподарського призначення (запас) для фермерського господарства за межами населених пунктів Парасковіївської сільської ради Бахмутського (Артемівського) району Донецької області /том 1 а.с.17-19/.ї

13 травня 2016 року проекти землеустрою ОСОБА_1 погоджені висновками Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №№95,96,98 /том 1 а.с.24-26/.

19 травня 2017 року ОСОБА_4 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про поновлення договору оренди земельних ділянок від 04.05.2012/а.с.108/.

Рішенням Бахмутської районної ради від 31.05.2017 ОСОБА_4 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

29 червня 2017 року наказом Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області №1548-сг поновлено договір оренди від 04.05.2012, відомості про землі викладені в наступній редакції: “загальна площа 44,4000 га, в т.ч. площа 22,0 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:027:0007, площа 13,4000 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:024:0010, площею 9,0000 га пасовища кадастровий номер 1420987000:01:008:00004”.

Відповідно до ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Згідно положень ч.1 ч.4 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа - повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

У разі смерті орендодавця перебіг строків, визначених частинами другою, п'ятою, шостою, восьмою цієї статті, зупиняється до моменту повідомлення орендаря про перехід права власності на земельну ділянку.

З дня, коли орендарю стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку до спадкоємця або територіальної громади, перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням строку, що минув до їх зупинення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Відповідно до вимог ЗУ «Про оренду землі» ОСОБА_4, що з 2012 року орендує земельні ділянки на які з 2016 року розробляв проектну документацію ОСОБА_1, мав переважне право для продовження строку оренди земельних ділянок загальною площею 44,4000 га, в т.ч. площа 22,0 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:027:0007, площа 13,4000 га рілля кадастровий номер 1420987000:01:024:0010, площею 9,0000 га пасовища кадастровий номер 1420987000:01:008:00004.

Крім того, відповідно до правової позиції Верховного суду України викладеної в постановах від 10.12.2013 по справі №21-358а13, від 19.01.2016 по справі №21-3690а15 отримання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про передачу такої ділянки особі.

Проаналізувавши наведене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Бахмутської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним рішень, зобов'язання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,192-205,241-247,255,295-297п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, Бахмутської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправним рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 15 січня 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 січня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кошкош О.О.