Рішення від 26.12.2017 по справі 808/3028/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 року о/об 09 год. 24 хв.

Справа № 808/3028/17

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (69057, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, буд.129-А; код ЄДРПОУ 03327115)

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДФС у Запорізькій області) до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (далі - відповідач, КП «Облводоканал» ЗОР) про стягнення з відповідача коштів за податковим боргом у сумі 4257397 грн. 89 коп., у тому числі: 4145746 грн. 29 коп. - з податку на додану вартість; 111651 грн. 60 коп. - по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Позивач у позові зазначив, що за КП «Облводоканал» ЗОР обліковується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 4145746 грн. 29 коп., по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 111651 грн. 60 коп., який виник з сум узгоджених податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем та нарахованих контролюючим органом, пені.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що КП «Облводоканал» ЗОР сплачено податковий борг з податку на додану вартість у сумі 585968 грн. 00 коп., що виник внаслідок поданих до контролюючого органу декларацій та уточнюючих розрахунків, а тому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в цій частині. Заборгованість у сумі 3671429 грн. 08 коп. відповідач визнає та просить розстрочити її сплату строком на 12 місяців зі сплатою щомісяця 305952 грн. 49 коп. Клопотання щодо розстрочення обґрунтовано скрутним фінансовим становищем відповідача.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив задовольнити клопотання про розстрочення сплати суми заборгованості.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 69057, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, буд.129-А. Відповідач має ідентифікаційний код 03327115.

1. Заборгованість відповідача з податку на додану вартість виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного КП «Облводоканал» ЗОР самостійно у поданій до контролюючого органу податковій звітності: Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9196350396 від 19.10.2016, в якому відповідачем самостійно нараховано штраф у сумі 01 грн. 00 коп.; Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9201007406 від 19.10.2016, в якому відповідачем самостійно нараховано штраф у сумі 07 грн. 00 коп.; Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9229272982 від 30.11.2016, в якому відповідачем самостійно визначено грошове зобов'язання у сумі 135 грн. 00 коп. та штраф у сумі 04 грн. 00 коп.; Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9098867198 від 29.05.2017, в якому відповідачем самостійно нараховано штраф у сумі 07 грн. 00 коп.; Податковій декларації з податку на додану вартість №9139873929 від 19.07.2017, якою визначено до сплати грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 585814 грн. 00 коп.

Також, 28.02.2017 на підставі Акту перевірки №019/08-01-1402/03327115 від 07.02.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0001941402, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 184416 грн. 00 коп., у тому числі: 122944 грн. 00 коп. - за податковим зобов'язанням; 61472 грн. 00 коп. - за штрафною (фінансовою) санкцією.

28.02.2017 на підставі Акту перевірки №019/08-01-1402/03327115 від 07.02.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0001971402, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 3315367 грн. 60 коп.

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкових повідомлень-рішень від 28.02.2017 за №0001941402, №0001971402, то вказані в них суми грошових зобов'язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.

Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню у сумі 59994 грн. 69 коп.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість (платіжних документів) КП «Облводоканал» ЗОР до суду не надало.

Таким чином, загальна заборгованість з податку на додану вартість складає 4145746 грн. 29 коп.

2. Заборгованість відповідача по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного КП «Облводоканал» ЗОР контролюючим органом.

Так, 28.02.2017 на підставі Акту перевірки №019/08-01-1402/03327115 від 07.02.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0001921406, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 111651 грн. 60 коп.

Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 28.02.2017 №0001921406, то вказана в ньому сума грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (платіжних документів) КП «Облводоканал» ЗОР до суду не надало.

Таким чином, заборгованість по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг складає 111651 грн. 60 коп.

Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано інтегровану картку КП «Облводоканал» ЗОР згідно з якою за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 4257397 грн. 89 коп., у тому числі: 4145746 грн. 29 коп. - з податку на додану вартість; 111651 грн. 60 коп. - по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідач надав до суду платіжні доручення про сплату податку на додану вартість: №1 від 15.11.2017 (у сумі 3517060 грн. 00 коп.); №202 від 13.10.2017 (у сумі 6655956 грн. 00 коп.); №203 від 13.10.2017 (у сумі 844044 грн. 00 коп.); №224 від 12.10.2017 (у сумі 885897 грн. 00 коп.); №400 від 30.11.2017 (у сумі 300000 грн. 00 коп.). Загальна сума, сплачена за даними платіжними дорученнями, складає 12202966 грн. 00 коп.

Судом з'ясовано, що платежі за вказаними платіжними дорученнями знайшли своє відображення у наданій позивачем до суду інтегрованій картці КП «Облводоканал» ЗОР з податку на додану вартість.

Згідно з п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 01.08.2017 року за позивачем обліковувалась заборгованість з податку на додану вартість у сумі 18955644 грн. 23 коп. Враховуючи часткову сплату заборгованості протягом жовтня-листопада 2017 року у сумі 12202966 грн. 00 коп., на день судового засідання - 26.12.2017 залишилась не сплачена заборгованість у сумі 6752678 грн. 23 коп. Станом на 31.12.2016 за відповідачем обліковувалась заборгованість з податку на додану вартість у сумі 13992222 грн. 94 коп.

Заборгованість, яка стягується за позовом по даній справі, виникла у відповідача переважно у більшій сумі протягом 2017 року (заборгованість яка виникла у 2016 році складає 907 грн. 81 коп.).

Таким чином, відповідачем не сплачено заборгованість у сумі 4145746 грн. 29 коп. з податку на додану вартість або її частина. Протилежного відповідач не довів.

При цьому, враховуючи приписи п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України відповідач за наявності заборгованості станом на 01.08.2017 року у сумі 18955644 грн. 23 коп. не міг погасити заборгованість за Податковою декларацією з податку на додану вартість за червень 2017 року у сумі 585814 грн. 00 коп.

Враховуючи наведене, відповідачем не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу у сумі 4257397 грн. 89 коп.

Отже, позивачем доведено заборгованість КП «Облводоканал» ЗОР у сумі 4257397 грн. 89 коп.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи пп.14.1.153, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України.

Судом досліджено наданий позивачем корінець податкової вимоги за №845-25 від 10.10.2014.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг у сумі 4257397 грн. 89 коп., у тому числі: 4145746 грн. 29 коп. - з податку на додану вартість; 111651 грн. 60 коп. - по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, який у добровільному порядку - не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з КП «Облводоканал» ЗОР у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

Як зазначено у п.1, п.2 ч.6 ст.246 КАС України, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про: порядок і строк виконання рішення; надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

У ч.1 ст.378 КАС зазначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд вважає, що стягнення заборгованості однією сумою 4257397 грн. 89 коп., може негативно вплинути на фінансовий стан відповідача, у зв'язку з чим клопотання відповідача про розстрочення виконання судового рішення має бути задоволено - виконання судового рішення повинно бути розстроченим на 12 місяців зі сплатою протягом січня - листопада 2018 року по 354783 грн. 15 коп. щомісяця та протягом грудня 2018 року - 354783 грн. 24 коп.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 378 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з рахунків Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (69057, м.Запоріжжя, вул.Перемоги, буд.129-А; ідентифікаційний код 03327115) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг:

- з податку на додану вартість у сумі 4145746 грн. 29 коп. на користь бюджету (р/р31118029700007, код платежу 14060100, отримувач: УК у м.Запоріжжі/Вознесенівс./ код одержувача 38025409 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО - 813015);

- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 111651 грн. 60 коп. на користь бюджету (р/р31118104700007, код платежу 21080900, отримувач: УК у м.Запоріжжі/Вознесенівс./ код одержувача 38025409 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО - 813015).

Клопотання відповідача задовольнити.

Розстрочити виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 26.12.2017 по справі №808/3028/17 шляхом розстрочення сплати суми заборгованості 4257397 грн. 89 коп. строком на дванадцять місяців (з січня 2018 року по грудень 2018 року) зі сплатою заборгованості протягом січня - листопада 2018 року по 354783 грн. 15 коп. щомісяця та протягом грудня 2018 року - 354783 грн. 24 коп..

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 26.12.2017.

Суддя О.О. Прасов