Рішення від 10.01.2018 по справі 805/4363/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 р. Справа№805/4363/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Голуб В.А.,

при секретарі - Дідевичі І.О.,

за участю:

представника відповідача- ОСОБА_1І,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ПЕК Юніон” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.07.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ПЕК Юніон” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001061201 від 04.07.2017 року про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ПЕК Юніон” штрафу у сумі 250 000,00 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «ПЕК Юніон» було своєчасно-12.01.2017 року о 22:43 годин, зареєстрована податкова накладна №14, виписана 28.12.2016 року, з сумою податкового зобов'язання з ПДВ 1 260 000,00 грн. Тобто в терміни, визначені статтею 201 Податкового кодексу України. Виявивши, що згадана податкова накладна повинна бути зареєстрована на суму податкового зобов'язання на суму 2 500 000,00 грн., ТОВ «ПЕК Юніон» замість виправлення шляхом збільшення суми за допомогою розрахунку коригування, помилково зробило повторну реєстрацію 12.01.2017 року податкової накладної. Отже, за умов відсутності з боку ТОВ «ПЕК Юніон» умислу щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних та навпаки, докладено зусилля-реєстрацію нової накладної, застосування штрафу у розмірі 250000,00 грн. є спотворенням визначених у Конституції принципів індивідуального характеру юридичної відповідальності особи, верховенства права та проявом надлишкового формалізму, що є підставою для скасування спірного рішення органу ДФС.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача проти адміністративного позову обґрунтований тим, що згідно з ІС «ЄРПН» податкова накладна виписана ТОВ «ПЕК Юніон» за грудень 2016 року, №13 від 28.12.2016 року на загальну суму ПДВ 2 500 000,00 грн., зареєстрована в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме, зареєстрована в ЄРПН 13.01.2017 року, тобто з затримкою 1 календарний день.

Представником позивача 20.12.2017 року до відділу документообігу та архівної роботи надано клопотання про відкладення розгляду справи ( а.с.33). Представник відповідача не заперечував проти задоволення вказаного клопотання.

Ухвалою суду 21.12.2017 року клопотання представника ТОВ « ПЕК Юніон» задоволено, розгляд справи відкладено до 10.01.2018 року ( а.с.41). Представник позивача до судового засідання, призначеного на 10.01.2018 року не з'явився, через відділ діловодства Донецького окружного адміністративного суду надав клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі ( а.с. 44-45).

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмежено відповідальністю «ПЕК Юніон» ( код ЄДРПОУ 38883858, 85004, Донецька обл., місто Добропілля, вулиця Чехова, будинок 1) зареєстрований як юридична особа 05.12.2013 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( а.с. 51-52).

Відповідач - Головне управління ДФС у Донецькій області ( код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) зареєстрований як юридична особа 23.09.2014 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( а.с. 53-54).

Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕК Юніон» 28.12.2016 року виписано податкову накладну №14 за грудень 2016 року на суму грошового зобов'язання 1260000,00 грн. зі сплати податку на додану вартість( а.с. 8), яка була зареєстрована 12.01.2017 року о 22:44 годині, що підтверджується квитанцією №1 ( а.с.9).

Виявивши, що податкова накладна №14 повинна бути зареєстрована на суму грошового зобов'язання 2 500 000,00 грн., позивач замість коригування вищевказаної податкової накладної, повторно зареєстрував податкову накладну №13 з сумою податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість 2 500 000,00 грн. ( а.с.6).

Податкова накладна № 13 від 28.12.2016 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 13.01.2017 року о 17:28 год., відповідно до квитанції №1 ( а.с.7).

Головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_2 на підставі підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, 76 розділу ІІ Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних( ЄРПН) з датою складання грудень 2016 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕК Юніон». Головним управлінням ДФС у Донецькій області 12.06.2017 року складено акт №730/05-99-12-01/05-07/38883858, яким встановлено, що за даними ЄРПН зареєстровано податкову накладну від 28.12.2016 року №13, виписану на адресу ПАТ « Нікопольській завод феросплавів» ПДВ на суму 2 500 000,00 грн. із затримкою до 15 календарних днів, чим порушено вимоги п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ( а.с.48-49).

Вищевказаний акт проведення камеральної перевірки направлено на адресу відповідача, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та отримано представником ТОВ «ПЕК Юніон» 20.06.2017 року( а.с.50).

На підставі акту камеральної перевірки від 12.06.2017 року податковим повідомленням-рішенням від 04.07.2017 року № НОМЕР_1 до позивача застосовано штраф в розмірі 250 000,00 гривень ( а.с. 12-13).

Товариством з обмеженою відповідальністю « ПЕК Юніон» було оскаржено в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України вказане податкове повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги 08.09.2017 року ДФС України надано відповідь, якою скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін ( а.с.15-16).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI ( далі - Податковий кодекс України).

В силу пункту 75.1 статті 75 Кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобовязання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно п.14.1.60 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобовязаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до абз.11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі Порядок № 1246), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості субєктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ПЕК Юніон» в порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України порушено граничні терміни реєстрації податкової накладної № 13 на суму 2 500 000,00 грн., у зв'язку з чим відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, ГУ ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.07.2017 року №0001061201 за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН у розмірі 250 000,00 грн. (2 500 000,00*10%) до 15 календарних днів, а саме - на 1 календарний день.

Доводи позивача не спростовують факту несвоєчасної реєстрації податкової накладної.

Щодо відсутності будь-якого умислу з боку ТОВ «ПЕК Юніон», суд зазначає наступне.

У відповідності до ст. 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Під виною розуміють психічне ставлення особи до своєї протиправної поведінки та її результатів. Розрізняють дві форми вини: умисел і необережність. Умисел характеризується усвідомленням особою протиправності своєї поведінки і бажанням їх настання або байдужим ставленням до нього. Необережність характеризується тим, що особа, хоча й усвідомлює протиправність своєї поведінки, не передбачає можливість наслідків, не бажає їх настання, але повинна була усвідомлювати характер своєї поведінки і передбачати наслідки.

Отже, законодавець у ст. 109 Податкового кодексу України не встановлює вину як елемент податкового правопорушення.

Аналогічної правової позиції притримується Вищий адміністративний суд України у справі № К/800/50423/15 від 06.09.17 року.

З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є таким, що вчинено відповідно до вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246,250,295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ПЕК Юніон”( код ЄДРПОУ 38883858, 85004, Донецька обл., місто Добропілля, вулиця Чехова, будинок 1) до Головного управління ДФС у Донецькій області(код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 04.07.2017 року, - відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 19 січня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.