Рішення від 10.01.2018 по справі 813/2436/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 року Справа № 813/2436/16

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю позивача ОСОБА_2,

представників: позивача ОСОБА_3,

відповідача ОСОБА_4,

третьої особи ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Жовківського управління водного господарства, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона), про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2Н.) звернувся до суду з позовом до Жовківського управління водного господарства (далі -Жовківське УВГ) та Львівського обласного управління водних ресурсів з вимогами:

- зобов'язати Жовківське УВГ погодити господарську діяльність в режимі СТРГ;

- зобов'язати Жовківське УВГ не чинити перешкод в здійсненні господарської діяльності в режимі СТРГ.

В обґрунтування позовних вимог посилається на такі обставини.

Відповідно до Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.01.2008 року № 4 на замовлення ФОП ОСОБА_2 на водоймі, розташованій на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, Інститутом «Укррибпроект» розроблено Режим СТРГ, погоджений 15.07.2013 Державним агентством рибного господарства України та 12.07.2017 Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області.

Відповідно до умов режиму СТРГ позивачем в період з 15.10.2013 по 04.11.2014 зариблено вказану водойму на суму 94000 грн, однак жодного вилову водних біоресурсів промисловими знаряддями лову ним не здійснювалося.

Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах не передбачено обов'язкового отримання в оренду водного об'єкта при рибогосподарській діяльності в режимі СТРГ.

З посиланням на статті 9, 10, 17, 23 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» зазначає, що дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства та який разом з Держрибагенством України погоджує режим рибогосподарської експлуатації водних об'єктів і не потребує погодження такої діяльності з іншими органами державної влади, підприємствами.

Вказує, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі № 813/774/16 за позовом Жовківського УВГ до управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, Державного агентства рибного господарства України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ФОП ОСОБА_2, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено в позові. На думку позивача, відмова в позові свідчить про те, що діяльність СТРГ на водоймі, розташованій на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, не суперечить чинному законодавству України та не створює жодних перешкод у користуванні цією водоймою.

Оскільки стаття 59 Земельного кодексу України передбачає погодження з землекористувачем, просить суд зобов'язати Жовківське УВГ як титульного власника водойми погодити господарську діяльність в режимі СТРГ.

Ухвалою суду від 05.08.2016 до участі в справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона).

Ухвалою суду від 11.10.2016 провадження у справі зупинялося за клопотанням відповідача до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 813/774/16 за позовом Жовківського управління водного господарства до управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, Державного агентства рибного господарства України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ФОП ОСОБА_2, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

За наслідками повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, проведеного на підставі Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду №818-Р від 24.10.2017 справу № 813/2436/16 передано на розгляд судді Хоми О.П.

Ухвалою від 25.10.2017 справу № 813/2436/16 прийнято до провадження судді Хоми О.П.

За ініціативою суду провадження у справі поновлено ухвалою від 14.11.2017 на підставі частини 5 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (у редакції, чинній на момент вчинення процесуальної дії).

Ухвалою суду від 21.12.2017 (з занесенням до протоколу судового засідання від 21.12.2017) за згодою позивача виключено з числа відповідачів ОСОБА_1 обласне управління водних ресурсів у зв'язку із відсутністю позовних вимог до такого відповідача.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях від 26.12.2017. Просили позов задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у письмових поясненнях від 26.12.2017,суть яких полягає в обґрунтованості позовних вимог ФОП ОСОБА_2 З посиланням на статті 9, 10, 23 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», Інструкцію про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, статтю 48 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в Україні», а також постанову КМУ від 22.05.1996 № 552 «По перелік промислових ділянок рибогосподарських водних об'єктів» просить суд зобов'язати Жовківське управління водного господарства погодити ФОП ОСОБА_2 господарську діяльність в режимі СТРГ.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях від 13.11.2017, які ґрунтуються на двох судових рішеннях і полягають у наступному.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі №813/774/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2017, відмовлено у задоволенні позову Жовківського управління водного господарства, вимогами якого було скасування режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, виданого (погодженого) 25.07.2013 ФОП ОСОБА_2 Судовим рішенням встановлено, що обов'язки по контролю за виконанням режиму рибогосподарської експлуатації водойми покладено нена Жовківське УВГ, а на Львіврибоохорону, а на Держрибагенство покладено обов'язок скасування такого Режиму за відповідним поданням Львіврибоохорони.

Рішенням господарського суду Львівської області від 29.09.2014 по справі №914/1818/14, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.12.2014 та постановою Вищого господарського суду України, від 18.02.2015 задоволено повністю позовні вимоги Жовківського УВГ та зобов'язано ФОП ОСОБА_2 не чинити перешкод Жовківському управлінню водного господарства в користуванні водним об'єктом - водосховищем в басейні річки Недільчина поблизусела Завадів Жовківського району Львівської області та прибережною захисною смугою, а саме заборонити ФОП ОСОБА_2 здійснювати рибогосподарську діяльність у вказаному водосховищі, а також у прибережній захисній смузі навколо водосховища шириною 50 метрів. Вказаним судовим рішенням встановлено, що режим рибогосподарської експлуатації водойми не дає ФОП ОСОБА_2 права і не є підставою для здійснення ним рибогосподарської діяльності на вказаному водному об'єкті. Заборона діяльності ФОП ОСОБА_2 судовим рішенням, на думку відповідача, не дає права Жовківському УВГ робити погодження такої діяльності та унеможливлює виконання режиму СТРГ.

За наявності вказаних судових рішень, які набрали законної сили та яким встановлено наведені вище обставини, відсутні підстави для задоволення позову. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

На замовлення ФОП ОСОБА_2 Інститутом «Укррибпроект» було розроблено «Режим рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області», погоджений 15.07.2013 Державним агентством рибного господарства України та 12.07.2017 Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, затверджено «Науково-біологічне обґрунтування Режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42 га), розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області», а також отримано Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водоймах №002 від 22.07.2014р. із видом спеціального використання - промисловий вилов риби згідно Режиму рибогосподарської експлуатації.

Листом, зареєстрованим за № 105 від 31.07.2013,ФОП ОСОБА_2 повідомив Жовківське УВГ про розроблення Інститутом «Укррибпроект» на його замовлення науково-біологічного обґрунтування та Режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42 га), розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області.

При цьому лист містить прохання враховувати, що експлуатація гідротехнічних та інших споруд на водному об'єкті та інша діяльність, що може вплинути на умови існування водних живих ресурсів повинна здійснюватися в інтересах рибного господарства.

Відповідно до умов режиму СТРГ ФОП ОСОБА_2 в період з 15.10.2013 по 04.11.2014 зариблено вказану водойму на суму 94000 грн.

Рішенням господарського суду Львівської області від 29.09.2014 по справі №914/1818/14, яке набрало законної сили, зобов'язано ФОП ОСОБА_2 не чинити перешкод Жовківському управлінню водного господарства в користуванні водним об'єктом - водосховищем в басейні річки Недільчина поблизу села Завадів Жовківського району Львівської області та прибережною захисною смугою, а саме заборонити ФОП ОСОБА_2 здійснювати рибогосподарську діяльність у вказаному водосховищі, а також у прибережній захисній смузі навколо водосховища шириною 50 метрів.

05.01.2015 господарським судом Львівської області видано наказ про примусове виконання рішення №914/1818/14.

10.09.2015 ФОП ОСОБА_2 звернувся до Жовківського УВГ зі зверненням про погодження використання земельної ділянки водного фонду площею 42,0 га для здійснення рибальства.

24.09.2015 за № 575 Жовківське УВГ повідомило ФОП ОСОБА_2, що погодження використання земельної ділянки водного фонду, яка перебуває на балансі організації, відноситься до компетенції Державного агентства водних ресурсів України. Відповідно до статті 51 Водного кодексу України органи Держводагенства погоджують право користування на ділянки, які перебувають в оренді.

15.03.2016 за №149 Жовківське УВГ на звернення ФОП ОСОБА_2 від 06.02.2016 повторно повідомило позивача про відсутність повноважень на погодження використання земельної ділянки, яка належить до земель водного фонду і перебуває на балансі управління.

Вказаним листом ФОП ОСОБА_2 роз'яснено, що водосховище на річці Недільчина являється технологічною водоймою в складі меліоративної системи і за своїм призначенням служить для акумуляції води з послідуючим скидом для потреб пожежогасіння торфів і зволоження земель.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі №813/774/16, яка набрала законної сили, відмовлено у задоволенні позову Жовківського УВГ, а саме у скасуванні режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, виданого (погодженого) 25.07.2013 ФОП ОСОБА_2

При вирішення спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 58 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) та статті 4 Водного Кодексу України (далі - ВК України), до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

Згідно до статті 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування, зокрема, державним водогосподарським організаціям для догляду за водними об'єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами, а також ведення аквакультури тощо.

Згідно статті 1 ВК України водний об'єкт - це природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт); водосховище - штучна водойма місткістю більше 1 млн. кубічних метрів, збудована для створення запасу води та регулювання її стоку.

Води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим (ст.6 ВК України).

За змістом ч. 3 статті 13 ВК України органами виконавчої влади у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів є, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Згідно до п. 1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України 453/2011 від 13.04.2011, центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України є Державне агентство водних ресурсів України.

Відповідно до п.6-1 вказаного Положення Державне агентство водних ресурсів України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в областях, містах Києві і Севастополі.

Відповідно до п.1.1 Положення про Жовківське управління водного господарства (далі - Положення) Жовківське УВГ є бюджетною неприбутковою організацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у галузі водного господарства і меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Держводагентства.

Відповідно до п.1.3 Положення Жовківське УВГ у межах своїх повноважень забезпечує на території Жовківського та Яворівського районів вирішення питань щодо експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення поверхневих водних ресурсів, меліорації земель, вирішує в установленому порядку разом із місцевими органами виконавчої влади та іншими організаціями питання забезпечення населення і галузей економіки Жовківського та Яворівського районів водними ресурсами, здійснює від імені Держводагенства виробничі функції з управління інженерною інфраструктурою меліоративних систем та її окремими об'єктами, що перебувають у державній власності.

Жовківське УВГ відповідно до покладених на нього завдань здійснює організацію робіт щодо забезпечення дотримання режиму роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем (п.2.2.11 Положення) та здійснює функції з оперативного управління об'єктами державної власності, що знаходяться на балансі Управління (п.2.2.13 Положення).

Права Жовківського УВГ визначено пунктами 3.1.1.-3.1.16, а обов'язки - пунктами 3.2.1.-3.1.10 Положення.

Основні засади діяльності та державного регулювання в галузі рибного господарства, збереження та раціонального використання водних біоресурсів, порядок взаємовідносин між органами державної влади, місцевого самоврядування і суб'єктами господарювання, які здійснюють рибогосподарську діяльність у внутрішніх водних об'єктах України регулює Закон України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» від 08.07.2011 № 3677-VI (далі - Закон № 3677-VI).

Статтею 6 Закону № 3677-VI передбачено, що державне управління та регулювання у галузі рибного господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, та інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень, ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації.

Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства є Державне агентство рибного господарства України.

Згідно зі статтею 8 Закону № 3677-VI до повноваження Державного агентства рибного господарства України як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, серед іншого, належить затвердження правил та режимів рибальства, добування (вилучення, вилову) та відтворення водних біоресурсів.

У відповідності до статті 1 Закону № 3677-VI режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення водних біоресурсів за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і спортивного рибальства, ощадливого використання водних біоресурсів рибогосподарського водного об'єкта (його частини).

Як встановлено судом, фактично звернення ФОП ОСОБА_2 18.07.2016 з даним позовом було зумовлено ухваленням ОСОБА_1 окружним адміністративним судом постанови від 23.06.2016 у справі №813/774/16 за позовом Жовківського управління водного господарства до управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області, Державного агентства рибного господарства України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача фізична особа - підприємець ОСОБА_6, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Постановою від 23.06.2016 у справі №813/774/16 Жовківському УВГ відмовлено у задоволенні позову повністю.

Позовними вимогами, у задоволенні яких відмовлено, були:

- зобов'язати управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області внести подання до Державного агентства рибного господарства України про скасування режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, виданого (погодженого) 25.07.2013 року ФОП ОСОБА_2;

- зобов'язати Державне агентство рибного господарства України скасувати режим рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, виданого (погодженого) 25.07.2013 року ФОП ОСОБА_2

ФОП ОСОБА_2 стверджує, що постанова від 23.06.2016 у справі №813/774/16свідчить про те, що господарська діяльність в режимі СТРГ на водоймі, розташованій на р.Недільчина біля с. Завадів на території Жовківського району Львівської області, не суперечить чинному законодавству України та не створює жодних перешкод у користуванні цією водоймою, що, на його думку, дає йому право вимагати в судовому порядку погодження господарської діяльності у режимі СТРГ.

Суд вважає такі доводи позивача помилковими у зв'язку із неправильним тлумаченням постанови від 23.06.2016 у справі №813/774/16.

Як вказано у постанові №813/774/16, підставою відмови у задоволенні позову стали висновки суду про відсутність порушення прав Жовківського УВГ в публічно-правових відносинах з відповідачами - управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області та Державним агентством рибного господарства України, а також відсутність законодавчої норми, яка б давала Жовківському УВГ право на звернення до суду з вказаним позовом.

Суд зазначав про те, що перелік підстав для тимчасового зупинення чи скасування Режиму рибогосподарської експлуатації водойми є чітко визначеним Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, наявність або відсутність яких не може досліджуватися судом у справі №813/774/16, оскільки правовідносини, що виникли з приводу виконання чи невиконання Режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га), розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області, існують між ФОП ОСОБА_2 та відповідачами-1, -2, а не між позивачем і відповідачами-1, -2.

Вказаним судовим рішенням встановлено, що обов'язки по контролю за виконанням режиму рибогосподарської експлуатації водойми покладено не на Жовківське УВГ, а на Львіврибоохорону, а на Держрибагенство покладено обов'язок скасування такого Режиму за відповідним поданням Львіврибоохорони. При цьому суд встановив, права позивача самим фактом існування вказаного Режиму жодним чином не порушуються.

Постанова від 23.06.2016 у справі №813/774/16 не містить жодної правової оцінки Режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га).

Така оцінка надана господарським судом Львівської області при прийнятті рішення від 29.09.2014 по справі №914/1818/14.

Так, судом встановлено, що при здійсненні рибогосподарської діяльності на Недільчинському водосховищі, ФОП ОСОБА_2 було додержано вимоги Інструкції, які полягають у:

- розроблено «Режим рибогосподарської експлуатації водойми (42,0 га.) розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області»,

- розроблено «Науково-біологічне обґрунтування Режиму рибогосподарської експлуатації водойми (42 га.), розташованої на р. Недільчина біля села Завадів на території Жовківського району Львівської області»,

- отримано Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водоймах №002 від 22.07.2014р. із видом спеціального використання - промисловий вилов риби згідно Режиму рибогосподарської експлуатації.

Режим рибогосподарської діяльності водойми не являється правовстановлюючим документом, який би надавав ФОП ОСОБА_2 право користування водним об'єктом.

Водночас, судом було встановлено не дотримання ФОП ОСОБА_2 Закону України «Про тваринний світ», Водного та Земельного кодексів України та Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 11.11.2005 №623/404 та зареєстрованої в Мін'юсті 06.12.2005 за №1458/11738.

Суд дійшов висновку, що ФОП ОСОБА_2 як суб'єкт рибогосподарської діяльності в режимі СТРГ (яке включає і любительське рибальство), вправі здійснювати спеціальне водокористування лише з використанням водних об'єктів на умовах оренди, а використання земельної ділянки водного фонду - за згодою її власника або за погодженням із землекористувачем.

Жовківське УВГ являється титульним володільцем Недільчинського водосховища, гідротехнічних споруд та постійним користувачем земельної ділянки, на котрій знаходиться Недільчинське водосховище та прибережної смуги.

Як вказано у рішенні від 29.09.2014, в процесі розгляду справи судом встановлено, що ФОП ОСОБА_2 здійснює свою рибогосподарську діяльність на Недільчинському водосховищі без належного дозволу на спеціальне водокористування для потреб рибного господарства, без отримання водного об'єктав оренду відповідно до вимог закону, а також без погодження використання земель водного фонду для рибальства, отже неправомірно.

Суд визнав, що такими діями ФОП ОСОБА_2 порушує законні права Жовківського УВГ як первинного водокористувача та постійного користувача земельною ділянкою, що охороняються законом та підлягають захисту судом.

Суд захистив права Жовківського УВГ шляхом заборони ФОП ОСОБА_2 здійснювати рибогосподарську діяльність у вказаному водосховищі, а також у прибережній захисній смузі навколо водосховища шириною 50 метрів.

Рішення господарського суду Львівської області від 29.09.2014 по справі №914/1818/14 набрало законної сили.

Сторони в судовому засіданні 10.01.2018 підтвердили виконання такого судового рішення на підставі наказу, виданого 05.01.2015 господарським судом Львівської області по справі №914/1818/14.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставини, встановлені рішенням господарського суду Львівської області від 29.09.2014 по справі №914/1818/14 та постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі №813/774/16, які набрали законної сили. Не доказуються при розгляді даної справи, оскільки ФОП ОСОБА_2 та Жовківське УВГ брали участь у розгляді обох справ.

Першою позовною вимогою ФОП ОСОБА_2 є вимога зобов'язати Жовківське УВГ погодити господарську діяльність в режимі СТРГ. Друга позовна вимога є похідною від першої.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_2 не звертався до Жовківського УВГ з проханням погодити йому господарську діяльність в режимі СТРГ.

В матеріалах справи наявні звернення позивача до відповідача про погодження використання земельної ділянки водного фонду площею 42,0 га для здійснення рибальства (від 10.09.2015).

Відповідач двічі (24.09.2015 за № 575 та 15.03.2016 за №149) повідомляв ФОП ОСОБА_2, що погодження використання земельної ділянки водного фонду, яка перебуває на балансі організації, відноситься до компетенції Державного агентства водних ресурсів України. Відповідно до статті 51 Водного кодексу України органи Держводагенства погоджують право користування на ділянки, які перебувають в оренді.

Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі №813/774/16, на яку помилково посилається позивач як на підставу звернення до суду з даним позовом, не містить жодних відомостей про відмову Жовківського УВГ у відмові погодження господарської діяльність в режимі СТРГ ФОП ОСОБА_2

Суд звертає увагу, що «погодження господарської діяльності в режимі СТРГ» не тотожне «погодженню використання земельної ділянки водного фонду для здійснення рибальства».

Як встановлено господарським судом Львівської області, неправомірність здійснення рибогосподарської діяльності ФОП ОСОБА_2 на Недільчинському водосховищі полягає не лише у тому, що таке здійснюється без погодження використання земель водного фонду для рибальства, а ще й без належного дозволу на спеціальне водокористування для потреб рибного господарства та без отримання водного об'єкта в оренду відповідно до вимог закону.

Судом встановлено, що видача дозволу на спеціальне водокористування для потреб рибного господарства та надання водного об'єкта в оренду не відносяться до повноважень Жовківського УВГ. Відсутність дозволу на спеціальне водокористування та договору оренди водного об'єкту унеможливлюються погодження використання земель водного фонду для рибальства.

Суд зазначає, що звернення ФОП ОСОБА_2 до Жовківського УВГ, за позовом якого господарським судом Львівської області прийнято рішення про заборону цьому суб'єкту господарювання здійснювати рибогосподарську діяльність у Недільчинському водосховищі, а також у прибережній захисній смузі навколо водосховища шириною 50 метрів, нівелює конституційний принцип обов'язковості виконання на всій території України судових рішень.

Беручи до уваги викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Жовківського управління водного господарства, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона), про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 15 січня 2018 року.

Суддя О.П. Хома