Постанова від 09.01.2018 по справі 904/7031/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.01.2018 року м.Дніпро Справа № 904/7031/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Березкіної О.В. (доповідач)

суддів Іванов О.Г., Чимбар Л.О.

при секретарі: Логвіненко І.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ЛЕНІНА 9"

на рішення господарського суду Дніпропетровської області, ухвалене 18 вересня 2017 року суддею Панною С.П., повний текст якого складено 25 вересня 2017 року у справі № 904/7031/17

За позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ЛЕНІНА 9", м. Дніпро

до Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про порушення права спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку

В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину постанови (ст.ст. 275,282 ГПК України).

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "вулиця Набережна Леніна, 9" звернулось до Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Дніпровської міської ради № 16/21 від 29.02.2012 року "Про вирішення питання стосовно об'єктів комунальної власності територіальної громади міста".

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області ухвалене 18 вересня 2017 року суддею Панною С.П., повний текст якого складено 25 вересня 2017 року у справі № 904/7031/17у справі № 904/7031/17 (суддя Панна С.П.) у задоволенні позовних вимог Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ЛЕНІНА 9" до Дніпровської міської ради

про порушення права спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку - відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ЛЕНІНА 9" звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18 вересня 2017 року у даній справі, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування своєї скарги апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи.

Зокрема, апелянт вважає, що оспорюване рішення Дніпровської міської ради порушує права співвласників багатоквартирного житлового будинку на право розпорядження належними до будинку приміщеннями, а саме: гаражем та сараєм, право власності на які безпідставно зареєстровані за територіальною громадою міста Дніпро, в той час як ці споруди є невід'ємними частинами житлового будинку по вулиці Набережна Леніна,9.

Всі ці обставини, на думку апелянта, є підставами для скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області та задоволення позовних вимог.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05 жовтня 2017 року апеляційну скаргу прийнято до розгляду та призначено у судовому засіданні на 26 жовтня 2017 року, колегією суддів у складі головуючого судді та доповідача: Березкіна О.В., суддями: Дармін М.О., Іванов О.Г.

26 жовтня 2017 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 23 листопада 2017 року.

За розпорядженням керівника апарату суду від 22 листопада 2017р., у зв'язку з відпусткою судді Дарміна М.О. проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями, за результатами якого для розгляду апеляційної скарги у справі №904/7031/17 визначено колегію суддів у наступному складі: головуючий суддя - Березкіна О.В. (доповідач), судді - Іванов О.Г., Чимбар Л.О.

23 листопада 2017 року в судовому засіданні колегією суддів головуючий суддя - Березкіна О.В. (доповідач), судді - Іванов О.Г., Чимбар Л.О. було оголошено перерву до 14 грудня 2017 року.

14 грудня 2017 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 09 січня 2018 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив рішення господарського суду Дніпропетровської області скасувати та прийняте нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідач в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив рішення господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін ( відзив на апеляційну скаргу).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 27 листопада 2015 року було проведено державну реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Вулиця Набережна Леніна 9” у відповідності до статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Вулиця Набережна Леніна 9”, затвердженого установчими зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Набережна Леніна № 9 від 14.11.2015 року (а.с.21-29).

Згідно акту приймання передачі житлового будинку №9 літ.А-5 по вул. Січеславська Набережна (Набережна Леніна) від 31.03.2016 року на утримання ОСББ “Вулиця Набережна 9” було передано житловий будинок по вищезазначеній адресі без господарських приміщень літ. Б та П.

Звертаючись до Дніпровської міської ради із позовом про визнання протиправним та скасування рішення Дніпровської міської ради № 16/21 від 29.02.2012 року "Про вирішення питання стосовно об'єктів комунальної власності територіальної громади міста", позивач - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Вулиця Набережна Леніна 9” посилався на те, що означене рішення ради, на підставі якого з 28.04.2017 року балансоутримувачем господарського приміщення та гаражу, які на плані земельної ділянки визначені літерою Б та П за адресою Січеславська Набережна, 9 м. Дніпро, є КП "Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю" є протиправним і порушує право позивача, тобто, право спільної сумісної власності багатоквартирного будинку.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарський суд першої інстанції виходив з підстав відсутності порушення охоронюваних законом інтересів позивача з боку Дніпровської міської ради, оскільки за адресою вул. Набережна Леніна буд.9, господарські будівлі літ.Б і літ.П не входять до приватизованого майна власників будинку 9. Позивач не надав доказів що підтверджують право спільної сумісної власності на вищезазначені господарські приміщення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання і утримання є Закон N 2482 . Відповідно до його преамбули метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин.

Відповідно до ст. 1 Закону N 2482 приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Судом встановлено, що будинок № 9 по вул. Набережна Леніна в м. Дніпрі побудований у 1964 році регіональною філею “Придніпровська залізниця” для працівників цього підприємства. Перший поверх був збудований під дитячий садок, на прибудинковій території були зведені інші споруди з яких на даний час залишилося господарське приміщення та гараж, які на плані земельної ділянки відзначено літерою Б та П.

Згідно технічної документації на будинок, а саме оціночного акту на будову, службові прибудови та внутрішньодворові споруди домоволодіння значаться як майстерні.

Відповідно до рішення міської ради від 19 листопада 2003 року № 11/13 «Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста обласних житлово-експлуатаційних підприємств « Південне» «Центральний», «Лівобережжя» житловий будинок по вулиці Січеславській Набережній, 9 ( Набережна Леніна) прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Дніпра та внесено зазначений об»єкт до Реєстру об»єктів права комунальної власності територіальної громади міста Дніпра.

Дніпровською міською радою була проведена робота щодо встановлення власника об»єктів нерухомості, а саме: господарські будівлі літ. Б майстерня, літ.П гараж, та з»ясовано, що спірні господарські приміщення не перебували на балансі КВЖРЕП Кіровського району, та ніколи не мали державної реєстрації.

З виписки з облікової книги 21.02.2005 року, свідоцтва про право власності від 16.02.2002 року, копії рішень Дніпропетровської обласної ради та Дніпропетровської міської ради з додатками (перелік), наказу від 04.04.2000 (а.с.48-70). вбачається відсутність відомостей про реєстрацію права власності на вбиральню літ.В, навіси літ.Д, Г, И, щитова літ.К, майстерня літ.Б та на гараж літ.П.

В ч. 2 ст. 10 Закону N 2482 передбачено, що допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Рішенням N 4-рп/2004 та Рішенням Конституційного Суду України N 14-рп/2011 від 09.11.2011 р. щодо офіційного тлумачення положень п. 2 ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" надано офіційне тлумачення положенням ч. 2 ст. 10 Закону N 2482.

Так, в п. 1.1 резолютивної частини Рішення N 4-рп/2004 визначено, що допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього.

Закон України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців ( колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинне відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення ( ст. 1 п.2 ч.1 закону).

Тобто, за законодавством України допоміжне приміщення має своє функціональне призначення, яке полягає у забезпеченні експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців.

Разом з цим, позивач не довів належними та допустимими доказами той факт, що спірні приміщення, а саме майстерня літ.Б та на гараж літ.П. забезпечували або забезпечують експлуатацію будинку та побутового обслуговування його мешканців.

Колегія суддів зазначає, що саме лише зазначення у матеріалах інвентаризаційної справи господарських будівль літ.Б майстерня, літ.П гараж за спірною адресою, не свідчить про те, що вони є допоміжними приміщеннями, призначеними для обслуговування означеного будинку.

Як вбачається з листа департаменту по роботі з активами від 28 квітня 2017 року, у реєстрі об'єктів права комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська по вул. Набережна Леніна 9 станом на 07.04.2017 року є запис про нежитлову будівлю майстерню (за інформаційними відомостями форма 2 наданими балансоутримувачем до Реєстру від 01.04.2016 року ) балансоутримувачем є Комунальне підприємство “Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю” Дніпропетровської міської ради на підставі рішення міської ради № 16/21 “Про вирішення питання стосовно об'єктів комунальної власності територіальної громади міста” від 29.02.12 р.

Крім того зазначено, що приміщення які розташовані біля житлового будинку по вул. Набережна Леніна 9, власником яких є територіальна громада м. Дніпра в особі Дніпровської міської ради не є спільним майном багатоквартирного будинку, а є ізольованим приміщенням, самостійним об'єктом нерухомого майна та не підлягає передачі ОСББ.

Враховуючи викладене, прийнято рішення міської ради № 16/21 від 29 лютого 2012 року «Про вирішення питання стосовно об'єктів комунальної власності територіальної громади міста», згідно додатку до якого визначено перелік об'єктів нерухомого майна, які визначають об'єктами права комунальної власності територіальної громади міста Дніпропетровська по вулиці Набережна Леніна буд.9 : господарські будівлі літ.Б майстерня, літ.П гараж.

Таким чином, Дніпровська міська рада є власником житлового будинку літ.А-5, а також на підставі рішення міської ради господарськими будівлями літ.Б майстерня, літ.П гараж.

Окрім того, згідно акту приймання передачі житлового будинку №9 літ.А-5 по вулиці Січеславська Набережна ( Набережна Леніна) від 31 березня 2016 року на утримання ОСББ «Вулиця Набережна 9» було передано житловий будинок за вищезазначеною адресою без господарських приміщень літ.Б та П.

Утримання та право власності не є тотожним поняттям, утримання будинком не надає утриманцю право розпоряджатися ним та не є правом власності об'єкта.

Таким чином, ОСББ «Набережна Леніна 9» утримує житловий будинок, та не є його власником, утримує житловий будинок без спірних господарських приміщень.

Відповідно до листа Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" №11163 від 19 серпня 2017 року в Інвентаризаційній справі станом на 31 грудня 2012 року за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Леніна, буд. 9 містяться відомості що житловий будинок літ.А-5 зареєстрований (балансова належність) за Комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством Кіровського району на підставі рішень виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 277 від 22.01.2004 року та № 3179 від 18.11.2004 року про що КП “ДМБТІ” ДОР 21.02.2005 року видано виписка з облікової книги та записано в облікову книгу № 30ЖЮ за реєстровим № 1912-171.

Згідно витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень станом на 09.04.2015 року нежитлова будівля літ.Б-1 (поз.1-4) загальною площею 37,4 кв.м., П- гараж (тимч.) по вул. Набережна Леніна, буд. 9 в м. Дніпропетровську належить Територіальній громаді м. Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської Ради, зареєстрована на підставі свідоцтва про право власності серія САЕ № 900485/36115615 виданого 09.04.2015 року реєстраційною службою Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, запис внесено відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 20600488 від 09.04.2015 року (а.с. 95).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до приватизаційного майна не входять господарські приміщення лі. Б та П.

Відповідно до листа №12/19-125 від 11.09.2017 року наданого Департаментом по роботі з активами головного архітектурного-планувального управління вбачається, що за даними містобудівного кадастру Інформація щодо формування меж прибудинкової території житлового будинку № 9 по вул. Набережна Січеславська (колишня - Набережна Леніна) відсутня.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.12.2011 № 389 затверджено Методичні рекомендації щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків (в подальшому - Методичні рекомендації).

Згідно п. 6 Методичних рекомендацій розроблена проектна документація щодо визначення прибудинкової території може бути підставою для розробки землевпорядної документації, а також правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки Із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п. 3.2 Положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, затвердженого Рішенням міської ради № 66/16 від 01.12.2016“ Про затвердження положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради” департамент по роботі з активами розробляє проекти рішень міської ради, щодо розпорядження нерухомим майном комунальної власності.

Згідно ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно додаткових пояснень Дніпровської міської ради від 18.09.2017 року департамент, а також міська рада не вчиняла жодних дій, щодо передачі господарських приміщень літ. Б і літ. П. у власність або на утримання ОСББ “Набережна Леніна 9”.

Враховуючи викладене, приміщення, власником яких є територіальна громада міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, яке розташоване біля житлового будинку по вулиці Набережна Леніна,9, не є спільним майном багатоквартирного будинку, а є ізольованим приміщенням, самостійним об'єктом нерухомого майна.

Відповідно до п.10 ст. 59 Закону України « Про місцеве самоврядування « акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами порушення його прав оспорюваним рішенням Дніпровської міської ради № 16/21 від 29.02.2012 року "Про вирішення питання стосовно об'єктів комунальної власності територіальної громади міста", висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог є законними та обґрунтованими.

Інші доводи апеляційної скарги є безпідставними і висновків суду першої інстанції вони не спростовують.

Таким чином, розглядаючи справу, суд першої інстанції дав оцінку наявним у справі доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, що у відповідності до ст. 275 ГПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 275,282 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА ЛЕНІНА 9"- залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області, ухвалене 18 вересня 2017 року суддею Панною С.П., повний текст якого складено 25 вересня 2017 року у справі № 904/7031/17- залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 15.01.2018року

Головуючий суддя О.В. Березкіна

Суддя О.Г.Іванов

Суддя Л.О.Чимбар