12 січня 2018 року справа № 823/2043/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Паламаря П.Г.,
за участю секретаря: Овсієнко Г.О.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за договором),
представника відповідача - ОСОБА_2М.(за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
08.12.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі - позивач) з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення- рішення Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Черкаській області (далі - відповідач) від 30.06.2016 № 28528-17.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 200 VX не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році в розумінні пп. 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 ПК України, оскільки середньоринкова вартість автомобіля не перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представником відповідача до суду надіслано відзив, в якому зазначено, що автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 200 VX, який є власністю позивача, відноситься до об'єктів оподаткування транспортним податком, оскільки відповідає всім критеріям ст. 267 ПК України. При цьому наголошено, що середньоринкова вартість автомобіля перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати і становить 1033500грн., а тому відповідачем правомірно винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 VX, 2012 року випуску, з об'ємом двигуна 4461 куб. см., дата реєстрації 10.04.2012, д.н.з. НОМЕР_1.(сідоцтво про реєстрацію т/з серії САК № 506193).
30 червня 2016 року Смілянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Черкаській області, на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, було прийнято податкове повідомлення-рішення форми “Ф” № 28528-17, яким визначено ОСОБА_3 зобов'язання зі сплати транспортного податку за 2016 рік в розмірі 25000,00 грн.
Дане податкове повідомлення-рішення надіслано (вручено) ОСОБА_3 - 01.08.2016.
Вирішуючи спір по суті, з огляду на аргументацію позивача, суд зазначає, що відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною особою за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28.12.2014 № 71-VIII, яким шляхом викладення в новій редакції статей 265-267 Податкового кодексу України, було введено транспортний податок з фізичних осіб.
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Так, відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції Закону від 24.12.2015 № 909-VIII, що набрав чинності 01.01.2016) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Пунктом 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п. 267.5.1 п.267.5 ст. 267 Податкового кодексу України).
Отже, об'єктом оподаткування є автомобілі, що використовуються до 5 років і середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
При цьому, згідно з пп. 14.1.251 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.
Таким чином, використання транспортного засобу пов'язується з його реєстрацією.
Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016 затверджена ОСОБА_1 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (в редакції щодо визначення об'єкта оподаткування на 2016 рік).
Відповідно до п. 13, 14 вказаної ОСОБА_1, Мінекономрозвитку відповідно до цієї ОСОБА_1 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
В матеріалах справи наявна інформація надана контролюючим органом щодо розрахунку середньоринкової вартості автомобіля позивача на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку станом на 15.12.2017.
Згідно вказаних даних Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість автомобіля ОСОБА_3 становить в 2017 році 924235,65грн.
Суд звернув увагу, що даний розрахунок контролюючим органом здійснено в редакції Постанови КМУ від 21 червня 2017 № 428 «Про внесення змін до ОСОБА_1 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», яка унормовувала інший підхід обрахунку середньоринкової вартості об'єкта оподаткування, при цьому враховуючи, що розрахунок здійснено в наступному податковому (звітному) році ніж рік оподаткування - 2016 визначений спірним ППР та в частині визначення середньоринкової вартості належного позивачу автомобіля за відсутністю даних про його пробіг.
Зі змісту пп. 267.6.1, пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
З наявного повідомлення про вручення поштового відправлення № 2060301828363, податкове повідомлення- рішення від 30.06.2016 № 28528-17, Смілянською об'єднаною державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Черкаській області відповідачу направлено 01.08.2016 та вручено 30.08.2016.
Тобто, відповідачем не виконано вимоги пп. 267.6.1, пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, та не надіслано (вручено) платнику податку до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду - до 30.06.2016.
Щодо не доведення виконання відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016 зокрема в частині визначення середньоринкової вартості належного позивачу автомобіля з урахуванням даних про його пробіг.
Так, відповідно до пункту 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (далі - Порядок № 403) середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою:
Сср= Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100),
де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні;
Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1;
Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 403 коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу транспортних засобів.
У разі коли фактичний середньорічний пробіг транспортних засобів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується. Нормативний середньорічний пробіг транспортних засобів, при розрахунку коефіцієнта коригування ринкової ціни транспортних засобів, становить 27000 км. (додаток 2 до Порядку № 403).
Також, відповідно до пункту 12 ОСОБА_1 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.
У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не надано розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу позивача станом на 2016 рік, з відомостями про включення у графу “пробіг, км” - фактичного або нормативного (середньорічного пробігу) транспортного засобу, з урахуванням дати його реєстрації.
Тобто, представником відповідача не доведено віднесення автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 VX до об'єкту оподаткування транспортним податком, з урахуванням критерію середньоринкової вартості автомобіля.
Пунктом 54.5 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом, а згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вищевказані обставини свідчать про протиправність винесення податкового повідомлення-рішення.
Що ж стосується врахування звіту про оцінку т/з автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 VX за 2012 рік.
Суд зазначає, що всі показники визначення середньоринкової вартості авто є змінними, а оскільки остання залежить від ціни нового транспортного засобу в Україні, коефіцієнту коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації та коефіцієнту коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу. Визначена ж ціна т/з в 2012 році є не актуальною при визначенні ціни авто у 2016 році.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295, КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Черкаській області № 28528-17 від 30.06.2016.
Стягнути з бюджетних асигнувань Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Черкаській області (ідентифікаційний код 39620821) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640(шістсот сорок) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення складено 15.01.2018