Рішення від 11.01.2018 по справі 823/2067/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2018 року справа № 823/2067/17

15 годин 30 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Трегулова Б.Л., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №823/2067/17

за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) [представник позивача - не прибув]

до фермерського господарства «Віта-Макс» (19830, Черкаська область, Драбівський район, с. Золотоношка, ЄДРПОУ 32883454) [представник відповідача - не прибув]

про стягнення коштів з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу, прийняв ухвалу,

Головне управління ДФС у Черкаській області, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих фермерське господарство «Віта-Макс» (ЄДРПОУ 32883454) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 236283 грн. 09 коп.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що всупереч вимог чинного законодавства, відповідач не виконує податковий обов'язок зі сплати податків, тому обліковано податковий борг у сумі 236283 грн. 09 коп.

Представник позивача у судове засідання не прибув, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи, додатково зазначивши, що адміністративний позов підтримує у повному обсязі (а.с.52).

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду (а.с.48,), в судове засідання свого представника не направив, заяви про розгляд справи за відсутності його представника не подав.

Відповідно до ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Згідно ч.3 ст.205 КАС України визначено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що неявка представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті. Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.205 КАС України, а всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та відсутності потреби заслухати свідка чи експерта суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.

Фермерське господарство «Віта-Макс» зареєстровано як юридичну особу 19.02.2004 (а.с.5). Відповідача узято на облік в Золотоніській ОДПІ як платника податків 19.02.2004 (а.с.6).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом - Кодекс №2755-VI).

Згідно ч.1 ст.6 Кодексу №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Кодексом №2755-VI визначено обов'язок відповідача як платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (ст.16).

Пунктом 46.1. ст.46 Кодексу №2755-VI встановлено, що податкова декларація - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.

Згідно пункту 49.18. ст. 49 Кодексу №2755-VI податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Відповідно до п.56.11 ст.56 Кодексу №2755-VI не належить оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно п.57.1 ст.57 Кодексу №2755-VI платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідачем подано:

- податкову декларацію з орендної плати з юридичних осіб від 20.02.2017 № НОМЕР_1 з нарахованим зобов'язанням на 2017 рік із щомісячним платежем з січня до листопада 2017 року у сумі 7057 грн. 83 коп., за грудень 2017 - 7057 грн. 81 коп.;

- податкову декларацію з орендної плати з юридичних осіб від 28.02.2017 № 90300003739 з нарахованим зобов'язанням на 2017 рік із щомісячним платежем з січня до листопада 2017 року у сумі 417 грн. 46 коп., за грудень 2017 - 417 грн. 41 коп.;

- податкову декларацію платника єдиного податку 4 групи від 28.04.2017 з нарахованим зобов'язанням у сумі 11011 грн. 38 коп. датою сплати 30.07.2017;

- податкову декларацію платника єдиного податку 4 групи від 09.03.2017 з нарахованим зобов'язанням у сумі 55056 грн. 38 коп. датою сплати 30.10.2017.

Кодексом №2755-VI (п.287.3 ст.287) визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно ст.75 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

З матеріалів справи встановлено, що на підставі акту камеральної перевірки порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 30.06.2017 № 507/23-00-12-0506 прийнято податкове повідомлення-рішення (далі - ППР) від 10.08.2017 № НОМЕР_2, згідно якого за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 799722 грн. 6 коп. до відповідача застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 79972 грн. 27 коп., за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 460894 грн. 19 коп. застосовано штраф в розмірі 20 % у сумі 92178 грн. 84 коп., а всього у сумі 172151 грн. 11 коп.

Зазначене ППР направлено за адресою реєстрації відповідача, проте було повернуто за закінченням зберігання (а.с.11).

Відповідно до п.58.3 ст.58 Кодексу №2755-VI ППР вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному ст.42 цього Кодексу. Згідно ст.42 Кодексу документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Відповідачем у встановлений чинним законодавством строк не оскаржено грошове зобов'язання, визначене у ППР від 10.08.2017 № НОМЕР_2 у зв'язку з чим вважається узгодженим.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу №2755-VI податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.14.1.137 ст.14 Кодексу № 2755-VI орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно відомостей облікової картки платника податків, що наявна у матеріалах справи, у зв'язку із несвоєчасною сплатою грошових зобов'язань відповідачеві нараховано пеню із сплати ПДВ у сумі 212 грн. 88 коп. та пеню із сплати єдиного податку у сумі 2 грн. 19 коп.

Згідно даних облікової картки відповідача з орендної плати з юридичних осіб, станом на 30.09.2017 обліковано переплату у сумі 274 грн. 68 коп. та часткову сплату станом на 31.10.2017 у сумі 7060 грн., у зв'язку з чим заборгованість з декларації від 20.02.2017 № НОМЕР_1 складає 6780 грн. 98 коп. (за вересень 2017 року); станом на 30.08.2017 обліковано переплату у сумі 84 грн.10 коп. у зв'язку з чим заборгованість з декларації від 28.02.2017 № 90300003739 складає 1168 грн. 28 коп. (за липень-вересень 2017 року).

Загальна сума податкового боргу, що належить до сплати у бюджет складає (172151,11 + 212,88 + 6780,98 + 1168,28 + 11011,38 + 55056,89 + 2,19 - 0,67 - 5000 - 5100) 236283 грн. 09 коп.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Кодексу №2755-VI у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення ЄСПЛ у справі Suominen проти Фінляндії, № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003). Межі, до яких суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може різнитися залежно від природи рішення та оцінюватися у контексті обставин кожної справи (рішення ЄСПЛ у справі Ruiz Torija et Hiro Balani проти Іспанії, № 18390/91, п.29 від 09.12.1994).

У зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, йому вручено податкову вимогу форми «Ю» від 20.04.2017 №272-23 (а.с.24), що підтверджується підписом уповноваженої особи.

Згідно п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Кодексу №2755-VI контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до довідки від 10.11.2017 № 31330/23-00-17-05-016 у відповідача наявні рахунки в банках у гривні, зокрема: в Черкаському ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Черкаси № 26000051503803 від 07.06.2005, №26001051505695 від 15.05.2006, № 26041051500757 від 07.06.2005, № 26044051500862 від 04.07.2007, № 26049057000134 від 31.01.2011, № 26054051502902 від 07.06.2005; в ПАТ «КБ «Хрещатик» № 26002001124987 від 11.06.2013; в Черкаському ОУ АТ «Ощадбанк» м. Черкаси № 26040181102264 від 15.10.2014; Казначейство України (ел. адм. Подат.) № 37514000084194 від 24.12.2014; в АТ «ОСОБА_1 Аваль» у м. Києві № 26002535861 від 04.10.2016; в ПАТ «Мегабанк» м. Харків № НОМЕР_3 від 10.04.2017.

Згідно ч.4 ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Пунктом 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача коштів у рахунок погашення податкового боргу у сумі 236283 грн. 09 коп. та знаходить позов таким, що належить задовольнити.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України у разі задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих фермерського господарства «Віта-Макс» (19830, Черкаська область, Драбівський район, с. Золотоношка, ЄДРПОУ 32883454) в дохід бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ЄДРПОУ 39392109) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 236283 (двісті тридцять шість тисяч двісті вісімдесят три) грн. 09 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.В. Трофімова