12 січня 2018 рокум. Ужгород№ 807/415/17
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (посвідчення № 040280)
відповідача 1: ОСОБА_2 (довіреність від 05.01.2018 року № 03-15/77)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Ужгородської місцевої прокуратури в інтересах держави до Чопської міської ради, Комунального підприємства Чопської міської ради "Чистий Чоп" про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
у відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 січня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали, повний текст ухвали складено 15 січня 2018 року.
Керівник Ужгородської місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чопської міської ради (далі - відповідач 1), яким просить (в уточненому предметі позову): визнати незаконною бездіяльність відповідача 1 з питань не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що за адресою: м. Чоп, вул. Бокшая, 1,3 та 5, зобов'язати відповідача 1 вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях за адресою: м. Чоп, вул. Бокшая, 1,3 та 5 та зобов'язати відповідача 1 провести технічну інвентаризацію та паспортизацію об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях за адресою: м. Чоп, вул. Бокшая, 1,3 та 5, загальною балансовою вартістю 128000 грн.
Ухвалою суду від 15 вересня 2017 року (протокольно, журнал судового засідання від 15.09.2017 року) залучено до участі у справі в якості співвідповідача (відповідача 2) Комунальне підприємство Чопської міської ради "Чистий Чоп" (далі - відповідач 2).
В судовому засіданні 12 січня 2018 року представником позивача заявлено клопотання про закриття провадження у справі у відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки оскаржена бездіяльність Чопської міської ради та в позивача відсутні підстави вважати необхідним визнання протиправною бездіяльності після такого виправлення.
Представник відповідача 1 не заперечив щодо закриття провадження у справі (а представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився).
Розглянувши клопотання представника позивача, заслухавши думку представника відповідача 1, розглянувши необхідні для розгляду клопотання наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків:
З 15 грудня 2017 року діє нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (згідно Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII, далі - КАС України), за п. 10 Перехідних положень якого - справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу (провадження у справі відкрито ухвалою суду від 19 липня 2016 року), розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, керівник Ужгородської місцевої прокуратури 29 березня 2017 року звернувся до суду з позовом до Чопської міської ради, оскаржуючи бездіяльність ради щодо не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, при цьому, бездіяльність усунуто шляхом передачі (за рішенням Чопської міської ради від 23 серпня 2017 року за № 8) основних засобів (дитячих майданчиків) Комунальному підприємству Чопської міської ради "Чистий Чоп", тобто, оскаржувана бездіяльність виправлена та відсутні підстави вважати, що відновлення інтересів позивача неможливе без визнання такої бездіяльності протиправною.
Виходячи з наведеного, клопотання представника позивача обґрунтоване, відповідає вимогам процесуального законодавства та обставинам справи, не заперечується представником відповідача 1, в зв'язку з чим провадження у справі слід закрити.
Відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Провадження у справі № 807/415/17 за позовом Керівника Ужгородської місцевої прокуратури в інтересах держави до Чопської міської ради, Комунального підприємства Чопської міської ради "Чистий Чоп" про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - закрити.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини ухвали - протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя ОСОБА_3