Рішення від 09.01.2018 по справі 802/2257/17-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 січня 2018 р. Справа № 802/2257/17-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача та третьої особи: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_3, в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4

до: Томашпільського районного сектору ОСОБА_5 Державної міграційної служби України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 Державної міграційної служби України у Вінницькій області

про: визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_6, в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 звернулись в суд з позовом до Томашпільського районного сектору ОСОБА_5 Державної міграційної служби України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі посилаються на те, що в жовтні 2017 року ОСОБА_4 разом з своїми законними представниками ОСОБА_1 та ОСОБА_6 звернулись до Томашпільського районного сектору ОСОБА_5 Державної міграційної служби України із заявою про видачу паспорту громадянина України виключно у формі паспортної книжечки зразка 1994 року.

Відповідач листом за №45/1366 від 06.10.2017р. відмовив позивачу у отриманні паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки в зв'язку із тим, що з 01.01.2016 в Україні оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки припинено, також Томашпільський РС УДМС України у Вінницькій області розпочав оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі картки.

Однак, позивач в зв'язку із релігійними переконаннями не бажає отримувати паспорт у формі пластикової картки типу ІD - картка, яка має безконтактний електронний носій із персональними даними, а тому позивачі в його інтересах звернулась до суду із адміністративним позовом та просять:

- визнати дії Томашпільського районного сектору ОСОБА_5 Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо не оформлення паспорта неповнолітньому ОСОБА_4 19.08.1991р.н. у формі паспортної книжечки - протиправними;

- зобов'язати Томашпільський районний сектор ОСОБА_5 Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати бланк паспорта ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 №2503-ХХІІ, з проставленою відміткою проживання без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на те, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство. В зв'язку із релігійними переконаннями позивач не бажає отримувати паспорт у вигляді ІD - картка, оскільки чинними положеннями законодавства передбачено можливість отримання паспорту у вигляді книжечки.

Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечувала, згідно письмових заперечень. Наголошувала, що відповідно до Закону України №5492-VI від 20.11.2012 "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Відповідно до ст. 14 Закону України №5492-VI від 20.11.2012 форма кожного документа встановлюється цим Законом, а ст. 21 цього Закону передбачено форму, зміст та обсяг інформації паспорта громадянина України. На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №302 від 25.03.2015, якою затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України. Відповідно до п.2 і п.3 цієї постанови запроваджується: з 1 січня 2016 pоку оформлення і видача паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 pоку №2503-ХІІ; з 1 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до "Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", затвердженого цією постановою. З приводу персональних даних, то представник відповідача вказала, що особа має право написати заяву, вказавши про свою незгоду щодо оброблення своїх персональних даних. Положеннями ч. 4 ст.13 Закону №5492-VI гарантується особам право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія. За наведених підстав, у задоволенні адміністративного позову просила відмовити.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на наступне.

06.10.2017р. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, по досягненню ним шістнадцятирічного віку особисто та його законні представники ОСОБА_1 та ОСОБА_6 звернулась до територіального підрозділу ДМС України у Вінницькій області за місцем свого проживання із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

06.10.2017р. Томашпільський районний сектор ДМС України у Вінницькій області листом за №45/1366 повідомило громадян ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_6, що у відповідності до змін та доповнень Постанови №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилученню, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", а саме п.2 загальної частини Постанови встановлює (визначає), що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, інші варіанти паспорта громадянина України (документа) законодавцем не встановлено та не передбачено. Оформлення паспорта у формі книжечки припинено з 01.11.2016р. (а.с.10-11).

В зв'язку із релігійними переконаннями ОСОБА_1, який є законним представником свого сина, а також з релігійних переконань самого ОСОБА_1, заперечують проти отримання паспорта громадянина України у вигляді ІD -1 картки.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначаються Законом України №5492-VI від 20.11.2012 "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №5492-VI визначено, що Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Згідно з частиною1 статті13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (частина 1 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус").

Частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI передбачено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України

Згідно з частиною 3 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій. Посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення водія не містять безконтактного електронного носія.

Положенням частини 4 статті 13 Закону №5492-VI визначено, що особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (частини 4 статті 21 Закону №5492-VI).

Відповідно до частини 7 статті 21 Закону №5492-VI визначено, що до паспорта громадянина України вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".

Згідно з частиною 9 статті 21 Закону №5492-VI до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, який досяг вісімнадцятирічного віку, вносяться засоби електронного цифрового підпису в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.

Відповідно до пункту 3 "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого 26.06.1992р. постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015р. "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.

Також, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015р. запроваджено з 1 січня 2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII.

Положеннями пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №302 визначено, установити, що: до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.

Також, слід відзначити, що в зв'язку із спрямування на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" внесено зміни до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" якими виключено можливість громадян через свої релігійні переконання відмовитись від отримання документів з імплантованим у бланк безконтактним електронним носієм, або від внесення інформації до безконтактного електронного носія.

Відповідно до статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 19 Конституції України)

За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище вказане, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а також позивачем не надано суду належних доказів в підтвердження порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів ОСОБА_4 у сфері публічно-правових відносин, відтак відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

При цьому, суд звертає увагу, що жодних виключень за релігійними переконаннями громадян стосовно форми та порядку видачі паспорту, а ні Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а ні "Положення про паспорт громадянина України", затверджене 26.06.1992 року постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, на день звернення позивача до відповідача та на час розгляду справи не містять.

Щодо відмови позивача з релігійних переконань оброблення персональних даних, то суд зазначає, що положеннями частини 4 статті 13 Закону, особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія. Відповідно до пункту 15 частини 7 статті 21 Закону, до паспорта громадянина України вноситься інформація, зокрема, податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".

За приписами частини 9 статті 21 Закону, до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.

Крім того, вирішуючи спір суд зважає на те, що на день звернення позивача до відповідача (06.10.2017р.) Томашпільський районний сектор Державної міграційної служби України у Вінницькій області був повністю забезпечений обладнанням для виготовлення паспорта громадянина України у вигляді картки. Крім того, бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в секторі відсутні.

Отже, з наведеного слідує, що відповідач зобов'язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки, відтак дії відповідача щодо неоформлення паспорту неповнолітньому ОСОБА_4 у формі паспортної книжечки є правомірними, що виключає можливість зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_4 формі паспортної книжечки.

За наведених обставин, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

За приписами статті 139 КАС України, судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (пров. Зарічний, буд, 24, с. Антонівка, Томашпілськький район, Вінницька область, 24231, НОМЕР_1)

ОСОБА_6 (пров. Зарічний, буд, 24, с.Антонівка, Томашпілськький район, Вінницька область, 24231, НОМЕР_1)

Томашпільський районний сектор Державної міграційної служби України у Вінницькій області (вул. Ігоря Гаврилюка, 51, смт. Томашпіль, Вінницька область, 24200)

управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (вул.Театральна, 10, м.Вінниця, 21050)

Суддя Томчук Андрій Валерійович