про відмову у відкритті провадження у справі
05 січня 2018 року 813/1/18
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І. одержав позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про визнання дій Міністерства юстиції (м. Київ вул. Арх. Городецького 13) неправомірними і незаконними за невиконання рішення Стрийського міськрайонного суду по справі №2-327/03, відшкодування матеріальної і моральної шкоди, по невиплачених аліментах.
Встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду 02.01.2018 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 у якій містяться вимоги:
- визнати бездіяльність Департаменту ДВС Міністерства Юстиції, стосовно невиконання судового рішення по справі №2-327/03(Стрийський Міськрайонний суд) - неправомірною і незаконною;
- стягнути з Міністерства Юстиції невиплачену суму аліментів,в період з 01.05.2003року по 31.03.2015року,у сумі 57428 грн.;
- стягнути з Міністерства Юстиції суму штрафних санкцій,в сумі 760300грн.- в період з 01.01.2010року по 31.03.2015рік.
Суддя відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначаються ст. 287 КАС України, відповідно до ч.1 якої, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби передбачено ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з ч.1 якої, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.1 ст. 447 Цивільного процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Скарга відповідно до ст. 448 Цивільного процесуального кодексу України подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Про подання скарги суд повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного дня після її надходження до суду.
Предметом позову з яким звернувся позивач до суду є визнання бездіяльності Департаменту ДВС Міністерства Юстиції, стосовно невиконання судового рішення по справі №2-327/03(Стрийський Міськрайонний суд) - неправомірною і незаконною.
Рішення яке, як зазначає позивач, не виконується, прийнято у цивільній справі Стрийським міськрайонним судом Львівської області.
Відтак з урахуванням вимог ст. 287 КАС України, ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 447-448 Цивільного процесуального кодексу України, оскарження дій чи бездіяльності стосовно невиконання рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області має здійснюватися до Стрийського міськрайонного суду Львівської області в порядку визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки відповідно до ч. 6 ст. 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи, суд роз'яснює, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції Стрийського міськрайонного суду Львівської області у порядку визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 170, 171, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 447-448 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -
постановив:
1. У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) про визнання дій Міністерства юстиції (м. Київ вул. Арх. Городецького 13) неправомірними і незаконними за невиконання рішення Стрийського міськрайонного суду по справі №2-327/03, відшкодування матеріальної і моральної шкоди, по невиплачених аліментах - відмовити.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням п.п.15.5. Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Коморний О.І.