21 грудня 2017 року м. Житомир справа № 806/3279/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Липи В.А., суддів Шуляк Л.А., Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні (посадового окладу) начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство юстиції України повідомити Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії, а саме про зміни у грошовому забезпеченні начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області, а Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, від 28 грудня 2016 року №1036 з урахуванням відомостей про грошове забезпечення, наведені у довідці №8041 від 8 вересня 2017 року, виданою Центрально-західним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, з 31 грудня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування позову зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 внесено зміни до грошового забезпечення, в тому числі начальника управління Державної пенітенціарної служби у Вінницькій області, у зв'язку з чим виникла підстава для перерахунку пенсії, однак Міністерство юстиції України допустило протиправну бездіяльність адже про підстави перерахунку повинно було повідомити відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України.
Позивач в судове засідання про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представники відповідачів про час, дату та місце розгляду справи повідомлені вчасно і належним чином. Через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до положень ч.9. ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Проаналізувавши матеріали справи, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач працював на посаді начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області та з березня 2014 року отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 18 ст. 43 вказаного Закону у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
У відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
01.01.2017 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №129 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою внесено зміни щодо встановлення посадових окладів для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання покарань та пробацій Міністерства юстиції України, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби.
За приписами пункту 2 Порядку №45, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 відповідач повинен був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N 135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України №348 від 18.05.2016 "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби України та утворення територіальних органів Міністерства юстиції України ", управління Державної пенітенціарної служби у Вінницькій області , як юридичну особу публічного права - ліквідовано та утворено Центрально - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробацій Міністерства юстиції України.
З матеріалів справи вбачається, що 12.01.2017 №4/4-83/Тл/2-17 та 09.02.2017 №4/4-367-Тл/2-17 Державною пенітенціарною службою України на адресу Пенсійного фонду України надіслано листи щодо необхідності проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28.12.2016 та надати роз'яснення щодо впорядкування проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з апарату Державної пенітенціарної служби України.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні та зобов'язання Міністерство юстиції України повідомити Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерство юстиції України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, від 28 грудня 2016 року №1036 з урахуванням відомостей про грошове забезпечення, наведені у довідці №8041 від 8 вересня 2017 року, то суд зазначає наступне.
За змістом п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі-Порядок) перерахунок пенсій здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення виданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за перерахунком пенсії.
Окрім цього слід відмітити, що відповідно до п. 2,3 Порядку Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя В.А. Липа
Судді Л.А.Шуляк
В.А. Панкеєва