Справа № 460/2255/16-а
Провадження №2-а/460/112/17
29.12.2017 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Карпин І.М.
з участю секретарів судових засідань Мельник Є.Є., Хархаліс Л.А.
позивача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до міського голови Яворова ОСОБА_5, Яворівської міської ради Львівської області про визнання дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними, визнання незаконними та скасування рішень суб'єкта владних повноважень,-
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до міського голови Яворова ОСОБА_5, Яворівської міської ради Львівської області, в якому просить визнати дії міського голови Яворова ОСОБА_5 по внесенню на голосування на другому пленарному засіданні І сесії Яворівської міської ради 20.11.2015 проектів рішень №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.», а також подальше підписання вказаних рішень незаконними; визнати бездіяльність міського голови Яворова ОСОБА_5 та Яворівської міської ради Львівської області, яка полягає в недотриманні обов'язку оприлюднити проекти рішень Яворівської міської ради від 20.11.2015 №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.» у встановлений законом двадцятиденний термін протиправною; визнати рішення Яворівської міської ради від 20.11.2015 №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.» незаконними; скасувати рішення Яворівської міської ради від 20.11.2015 №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.»; зобов'язати Яворівську міську раду Львівської області прийняти рішення про повернення коштів від осіб, які отримали відповідно до рішень Яворівської міської ради від 20.11.2015 №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.» грошові кошти до місцевого бюджету, стягнути судові витрати. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що міський голова Яворова ОСОБА_5 на другому пленарному засіданні І сесії Яворівської міської ради 20.11.2015 в порушення діючого законодавства поставив на голосування проекти оскаржуваних рішень всупереч ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не оприлюднивши їх проекти в засобах масової інформації та на офіційному сайті Яворівської міської ради за 20 днів до сесії на якій вони були розглянуті. Не оприлюднення проектів оскаржуваних рішень у встановлений законодавством строк призвело до того, що було порушено передбачене ст.3 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» його право на участь в місцевому самоврядуванні, зокрема шляхом участі в обговоренні проектів рішень, внесенні альтернативних проектів шляхом місцевої ініціативи чи через депутатів Яворівської міської ради. Проекти оскаржуваних рішень не пройшли процедуру оприлюднення, що є обов'язковим для проектів актів органу місцевого самоврядування, чим порушено його права на доступ до публічної інформації. Крім того, проекти рішень «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради» не пройшли попереднього розгляду на засіданнях постійних комісій Яворівської міської ради. У зв'язку з наведеним просить позов задовольнити.
В судовому засіданні ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, давши пояснення аналогічні доводам викладеним у позовній заяві. Додатково пояснив, що оскаржувані рішення міською радою були прийняті з порушенням пунктів 18.2, 18.4, 18.6, 18.8, 18.9, 18.10., 21.1 Регламенту Ради, оскільки не пройшли визначену процедуру погодження , а тому є протиправними та підлягають скасуванню. Просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Яворівської міської ради Львівської області ОСОБА_4 проти позову заперечив, давши пояснення аналогічні доводам викладеним у письмових запереченнях. Вказав, що оскаржувані рішення міською радою прийняті з дотриманням вимог закону, у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством . Позивачем не доведено, що оскаржувані рішення впливають на його права та інтереси, зокрема права на участь в місцевому самоврядуванні у порядку місцевої ініціативи. Просив в позові відмовити.
Відповідач міський голова Яворова ОСОБА_5 в судове засідання повторно не з'явився, однак подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову заперечує, просить відмовити в позові.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, покази свідків, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що 20.11.2015 на другому пленарному засіданні І сесії (сьомого скликання) Яворівською міською радою Львівської області було прийнято оскаржувані позивачем рішення: №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.».
Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №5 від 20.11.2015 на підставі п.4 п.1 ст. 26, п.1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» обрано секретарем Яворівської міської ради сьомого скликання ОСОБА_8.
Як вбачається із протоколу №2 від 20.11.2015 другого пленарного засідання І сесії (сьомого скликання) Яворівської міської ради Львівської області ( далі по тексту-протокол) міський голова Яворова ОСОБА_5 запропонував обрати секретарем міської ради ОСОБА_8 Будь-яких зауважень, пропозицій депутатами не було заявлено, шляхом таємного голосування з результатом за-18, проти - 6, утрималось -3, обрано секретарем міської ради ОСОБА_8
Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №6 від 20.11.2015 на підставі ст.ст. 26, 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» затверджено ОСОБА_9 заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
З протоколу вбачається, що міський голова Яворова ОСОБА_5 запропонував затвердити ОСОБА_9 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Будь-яких зауважень щодо його кандидатури , пропозицій депутатами не було заявлено. За проект рішення про затвердження ОСОБА_9 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради проголосувало за-25, проти - 0, утрималось -0.
За рішенням Яворівської міської ради Львівської області №7 від 20.11.2015 на підставі ст.ст. 26, 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» затверджено ОСОБА_10 керуючим справами виконавчого комітету Яворівської міської ради.
Згідно з протоколом за пропозицією міського голови Яворова ОСОБА_5 затверджено ОСОБА_10 керуючим справами виконавчого комітету Яворівської міської ради з результатом голосування за-26, проти - 0, утрималось -0. Будь-яких зауважень щодо її кандидатури , пропозицій депутатами не було заявлено.
Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №9 від 20.11.2015 відповідно до статей 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» присвоєно міському голові Яворова ОСОБА_5 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, посада якого віднесена до четвертої категорії класифікації посад.
Як вбачається з протоколу по питанню «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.» міський голова Яворова ОСОБА_5 повідомив про конфлікт інтересів, запитав чи є зауваження та пропозиції, запропонував проголосувати за проект рішення в цілому. Рішення №9 прийнято з результатом голосування за-26, проти - 0, утрималось -0.
Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №10 від 20.11.2015 відповідно до статей 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 «Про утворення структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено міському голові Яворова ОСОБА_5 надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 50% відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років та премії в розмірі 200% відсотків посадового окладу.
З протоколу вбачається, що по питанню «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.» міський голова проінформував, що участі в голосуванні не приймає , оскільки є зацікавленою особою, запитав чи є зауваження та пропозиції. Депутат Яворівської міської ради ОСОБА_11 вніс пропозицію встановити премію в розмірі 200 відсотків посадового окладу. Рішення №10 прийнято з результатом голосування за-17, проти - 0, утрималось -0.
Свідок ОСОБА_12, який є депутатом міської ради, в суді ствердив, що 20.11.2015 був присутній на засіданні сесії. Вважає, що під час голосування, відповідно до якого прийнято оскаржувані рішення, було порушено процедуру, а саме: проекти рішень не було оприлюднено, кандидатури осіб, яких пропонувалось обрати, не були погоджені постійними комісіями, проекти рішень було подано без відповідного візування.
Свідок ОСОБА_13, який станом на прийняття оскаржуваних рішень працював начальником юридичного відділу Яворівської міської ради, ствердив суду, що оскаржувані проекти рішень не оприлюднювались на сайті міської ради, юридична експертиза таких не проводилась.
Свідок ОСОБА_14 в суді показав, що є депутатом Яворівської міської ради, брав участь у прийняті оскаржуваних рішень, з проектами рішень ознайомився перед засіданням сесії, обговорення кандидатур проводилось відкрито, ніхто не був обмежений у висловлені пропозицій чи зауважень.
Свідок ОСОБА_15 суду ствердив, що є депутатом міської ради, однак не пригадує порядку прийняття оскаржуваних позивачем рішень , так як вже пройшов тривалий час.
Відповідно до ч.7, ч.8 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Згідно ч.2, ч.4, ч.14, ч.15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Таким чином 20.11.2015 друге пленарне засідання першої сесії Яворівської міської ради проводилось відповідно до Регламенту Яворівської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням Яворівської міської ради №26 від 08.12.2010 ( далі по тексту - Регламент), що діяв у попередньому скликанні.
Пунктом 17.2 статті 17 Регламенту передбачено, що перша сесія новообраної Ради скликається Яворівською міською виборчою комісією після обрання Ради, її відкриває веде голова цієї виборчої комісії. Він інформує Раду про підсумки виборів депутатів Ради, міського голови Яворова і визнання їх повноважень. Наступні сесії Ради скликаються міським головою Яворова або секретарем Ради, у випадках передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Позивач покликається на те, що в порушення п.18.2 статті 18 Регламенту питання внесені на розгляд пленарного засідання ради без вивчення, попереднього розгляду і підготовки у відповідних комісіях ради.
А також не виконано вимоги п.18.4 ст. 18 Регламенту, згідно якого у разі схвалення питання постійна комісія Ради складає протокол засідання комісії із долученням до нього відповідного висновку чи рекомендації. Відхилення питання профільною постійною комісією не є перешкодою для передачі його секретарю Ради з витягом із протоколу засідання постійної комісії Ради, що містить відповідний висновок постійної комісії, та для подальшого винесення на розгляд Ради.
п.18.6. ст. 18 Регламенту, яким передбачено, що на підставі протоколів засідання комісій та висновків щодо розгляду ними питань формуються проекти рішень, підготовка яких за дорученням міського голови здійснюється секретарем Ради та посадовими особами виконавчий комітету ради, до компетенції яких відноситься це питання.
п. 18.8 ст. 18 Регламенту, згідно якогопроекти рішення Ради обов'язково проходять юридичну експертизу, яку організовує виконавчий комітет.
До матеріалів проекту рішення Ради, яким вносяться зміни та доповнення до чинного рішення Ради, додається в обов'язковому порядку копія чинного рішення Ради.
п. 18.9 ст. 18 Регламенту, яким передбачено, що проекти рішень ради підлягає обов'язковому погодженню (візуванню) особами, що здійснюють оцінку доцільності документа, його обґрунтованості, встановлення відповідності законодавству, підтвердження достовірності та забезпечення правильності складання і оформлення.
Проект рішення повинен мати погоджувальні підписи (візи) виконавців (укладачів), до компетенції яких належать питання, порушені в проекті рішення.
Віза проставляється як на лицьовому, так і на зворотному боці останнього аркуша проекту документа, якщо місця для візування на лицьовому боці останнього аркуша документа недостатньо. Віза включає: особистий підпис, ініціали і прізвище особи, яка візує документ, дату візування із зазначенням у разі потреби найменування посади цієї особи.
п.18.10 ст. 18 Регламенту, за яким передбачено, що опрацьований і завізований згідно з вимогами Регламенту Ради відповідними особами проект рішення не пізніше ніж за двадцять днів до пленарного засідання Ради, а у виняткових випадках - не пізніш як за два дні до сесії, передається до секретаря Ради для формування порядку денного пленарного засідання Ради.
п.21.1 ст. 21 Регламенту, згідно якого Рада розглядає тільки ті проекти рішень, які пройшли процедуру погодження згідно з цим регламентом.
Щодо вказаних доводів позивача суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Регламентом не передбачено порядку проведення першої сесії ради. Статтею 18 Регламенту передбачено підготовку питань до розгляду на пленарному засіданні Ради. Зокрема, згідно з пунктом 18.1 ст.18 Регламенту також зазначено, що підготовку питань на розгляд сесії ради організовує секретар Яворівської міської ради. Згідно п.18.5 ст.18 Регламенту про наслідки розгляду кожного питання постійна комісія надає інформацію до секретаря Ради протягом п'яти робочих днів після засідання постійної комісії.
Згідно з ч.1, ч.2, ч.3, ч.5 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань. Відповідно до ч.2 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Як вбачається із протоколу на другому пленарному засіданні першої сесії міської ради лише розглядались питання «Про обрання секретаря міської ради» та «Про утворення постійних комісій, затвердження їхнього складу, обрання голів постійних комісій Яворівської міської ради», а відтак дотриматись процедури підготовки питань до розгляду на пленарному засіданні Ради визначеної статтею 18 Регламенту, не представлялось можливим, оскільки відбувалось обрання відповідних посадових осіб та створення постійних комісій. Крім того, кожен депутат повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради, в той час коли секретар міської ради не може бути обраний до складу постійної комісії.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що проекти оскаржуваних рішень у встановлений законодавством строк не було оприлюднено, у зв'язку з чим було порушено його право на участь в місцевому самоврядуванні, зокрема шляхом участі в обговоренні проектів рішень, внесенні альтернативних проектів рішень шляхом місцевої ініціативи чи через депутатів Яворівської міської ради, а також порушено його право щодо доступу до публічної інформації.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради, вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради, вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.3 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
Частиною 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради зокрема у разі, якщо рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою.
Як вбачається із протоколу пропозиції міського голови Яворова щодо кандидатур секретаря міської ради, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради були підтримані більшістю депутатів міської ради та прийнято відповідні рішення про їх обрання та призначення. Нормами чинного законодавства передбачено право члена територіальної громади ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування та відповідно не наділено правом подавати альтернативні пропозиції щодо питань, які вносяться на розгляд іншими суб'єктами. Рішення про обрання секретаря міської ради, про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради, про присвоєння рангу міському голові та встановлення надбавки та премії міському голові громадським обговоренням не підлягають.
Питання оприлюднення в т.ч. проектів рішень, що підлягають обговоренню, обумовлено п.2 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». А за ч.2,3 цієї статті, інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Отже, системний аналіз даних частин ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» дозволяє прийти до висновку щодо необхідності опублікування саме проектів рішень ради тих, що підлягають обговоренню, а також актів індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних). Разом з тим, з врахуванням норм чинного законодавства, поняття «внутрішньо організаційні акти» не визначені нормами закону.
Суд не бере до уваги покликання позивача на роз'яснення деяких норм Закону України «Про доступ до публічної інформації», які надані 01.09.2011 Комітетом з питань свободи слова та інформації Верховної ради України, оскільки такі не є джерелом права та носять лише рекомендаційний характер для суб'єкта, якому надано такі роз'яснення.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.(частина перша статті 2 КАС України).
За вимогами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином фізична особа має право звернутися до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень з метою захисту своїх прав, свобод та інтересів, позивачем не надано жодного доказу, який свідчив би про наявність порушень його прав як фізичної особи Яворівською міською радою при прийнятті оскаржуваних рішень. Водночас суб'єктивна оцінка порушення права не є абсолютною. В деяких випадках сам законодавець визначає коло осіб, права яких можуть бути порушені внаслідок бездіяльності, вчинення суб'єктом владних повноважень певних дій чи прийняття актів, правомірно обмежуючи право інших осіб на звернення до суду за захистом порушених прав, свобод або інтересів.
Під час розгляду справи не встановлено, яке право позивача ОСОБА_3 порушено внаслідок прийняття міською радою рішень №5 «Про обрання секретаря Яворівської міської ради», №6 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», №7 «Про затвердження керуючого справами виконавчого комітету Яворівської міської ради», №9 «Про присвоєння рангу міському голові Яворова ОСОБА_5.», №10 «Про встановлення надбавки та премії міському голові Яворова ОСОБА_5.» , відсутність у позивача прав чи обов'язків у зв'язку із прийняттям оскаржуваних рішень не породжує для нього і права на захист.
Оцінюючи у сукупності зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що в позові ОСОБА_3 про визнання дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними, визнання незаконними та скасування рішень суб'єкта владних повноважень слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд ,
В позові ОСОБА_3 до міського голови Яворова ОСОБА_5, Яворівської міської ради Львівської області про визнання дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними, визнання незаконними та скасування рішень суб'єкта владних повноважень відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.М.Карпин