29.12.2017 Київ К/9901/955/17 815/1397/17
Верховний Суд у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А., суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П., перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДФС у Одеській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017
у справі № 815/1397/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Родос-15»
до Головного управління ДФС у Одесьській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
14.12.2017 ГУ ДФС у Одеській області направило поштою на адресу Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі № 815/1397/17.
19.12.2017 ця касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.
Відповідно до пункту 12 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 (набрав чинності з 15.12.2017), заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Зміст вказаних правових норм свідчить, що касаційні скарги, які подані до 15.12.2017, підлягають перевірці на дотримання норм КАС України у редакції, яка діяла на дату їх звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, тобто до набрання чинності Законом України від 03.10.2017.
Касаційна скарга підлягає залишенню без руху, як така, що подана без дотримання вимог частин 4 ст. 213, частини 4 ст. 214 КАС України (у редакції до внесення змін Закону України від 03.10.2017, чинній на дату подання касаційної скарги), а саме: до касаційної скарги не додано оформленого належним чином документу про повноваження представника, від імені якого вона підписана, касаційна скарга подана з пропуском строку на касаційне оскарження, а у клопотання про його поновлення не наведено поважних підстав пропуску цього строку.
Згідно частиною 4 ст. 213 КАС України касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.
Частиною 5 цієї статті встановлено, що до касаційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору та копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини 1 ст. 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Згідно з частиною 3 цієї статті довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності).
Подана від імені ГУ ДФС у Одеській області касаційна скарга підписана її представником - ОСОБА_2 На підтвердження своїх повноважень до касаційної скарги додана копія довіреності від 13.04.2017, яка підписана в.о. начальника ГУ ДФС у Одеській області - ОСОБА_3 На підтвердження повноважень ОСОБА_3 до касаційної скарги додано копію наказу ДФС України від 16.10.2015 про покладення обов'язків начальника ГУ ДФС у Одеській області на ОСОБА_3 Однак, як копія вказаної довіреності, так і копія наказу від 16.10.2015 не завірені належним чином, посадовою особою, якій надано таке повноваження. Копії цих документів завірені підписом самого ОСОБА_2. Ці обставини ставлять під сумнів наявність у ОСОБА_2 повноважень на представництво інтересів ГУ ДФС у Одеській області, а також наявність повноважень у ОСОБА_3 на підписання довіреностей від імені ГУ ДФС у Одеській області.
Відповідно до частини 3 ст. 332 КАС України (у редакції Закону України від 03.10.2017) касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Ці норми кореспондуються із нормами частини 4 ст. 214 КАС України у редакції, чинній на дату подання касаційної скарги.
До касаційної скарги ГУ ДФС у Одеській області додано клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Це клопотання обґрунтоване тим, що контролюючий орган попередньо звертався до суду із касаційною скаргою у строк встановлений КАС України, однак ця скарга була повернута ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.11.2017 через ненадання копії оскаржуваного судового рішення апеляційного суду та документу про сплату судового збору. Несплата судового збору при подачі першої касаційної скарги обґрунтовано складністю виділення видатків розпорядникам бюджетних коштів та тим, що Управлінням Державної казначейської служби України в м. Одесі Одеської області було зупинено проведення платежів за платіжними дорученнями ГУ ДФС у Одеській області, крім за захищеними видатками.
Наведені у цьому клопотання підстави пропуску строку на касаційне оскарження не можуть бути визнані поважними. Оскільки до касаційної скарги не додано будь-яких доказів на підтвердження обставин, наведених у цьому клопотання (як-то: копії ухвали Вищого адміністративного суду України від 21.11.2017), а також наявності об'єктивних підстав, які унеможливили реалізацію ГУ ДФС у Одеській області свого права на касаційне оскарження за період із дати отримання ухвали Вищого адміністративного суду України від 21.11.2017 до 14.12.2017 (дата звернення із повторною касаційною скаргою). До клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження ГУ ДФС у Одеській області додало лише копії листів Управлінням Державної казначейської служби України в м. Одесі Одеської області, які можуть бути лише свідченням неможливості сплати судового збору при первинній подачі касаційної скарги.
Вказані обставини свідчать про відсутність об'єктивних причин, які не залежали від волі ГУ ДФС в Одеській області та стали підставою для пропущення строку на касаційне оскарження при подачі цієї касаційної скарги, а тому строк на касаційне оскарження не підлягає поновленню.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ГУ ДФС в Одеській області підлягає залишенню без руху у зв'язку із вказаними вище недоліками, які може бути усунений шляхом подання до суду: належним чином оформленого документу про повноваження представника ГУ ДФС в Одеській області, клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження із відповідними доказами, в якому наведені поважні та об'єктивні причини, які завадили ГУ ДФС в Одеській області реалізувати своє право на касаційне оскарження у строк, передбачений КАС України
Керуючись ст.ст. 169, 332, 355, пунктом 12 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Одеській області на Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 у справі № 815/1397/17 залишити без руху.
Встановити Головному управлінню ДФС у Одеській області строк для усунення вищевказаного недоліку касаційної скарги у десять днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:І.А. Васильєва
Судді: С.С. Пасічник
В.П. Юрченко