29.12.2017 Київ К/9901/1032/17 810/3322/17
Верховний Суд у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді-доповідача: Васильєвої І.А.,
суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П.,
перевіривши касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2017
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017
у справі № 810/3322/17
за поданням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ «Стейт-Оіл»,
14.12.2017 Офіс великих платників податків ДФС направив поштою на адресу Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 810/3322/17.
19.12.2017 ця касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.
Відповідно до пункту 12 частини 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 (набрав чинності з 15.12.2017, далі - КАС України), заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Зміст вказаних правових норм свідчить, що касаційні скарги, які подані до 15.12.2017, підлягають перевірці на дотримання норм КАС України у редакції, яка діяла на дату їх звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, тобто до набрання чинності Законом України від 03.10.2017.
Відповідно до частини 1 ст. 211 КАС України (у редакції, чинній на дату звернення до суду касаційної інстанції із цією касаційною скаргою) сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку судові рішення суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також судові рішення суду апеляційної інстанції повністю або частково, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 1 частини 1 ст. 183-3 КАС України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Згідно з частиною 10 цієї статті апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції здійснюється за загальною процедурою.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена в касаційному порядку за загальною процедурою.
Зміст вказаних норм свідчить, що у справах за поданнями органів доходів і зборів касаційному оскарженню підлягають виключно постанови апеляційного суду, ухвалені за наслідками перегляду постанови суду першої інстанції, тоді як ухвали суду апеляційної інстанції, постановлені за наслідками перегляду постанов суду першої інстанції у таких справах касаційному перегляду не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, постанова Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2017, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017, не підлягає касаційному перегляду згідно з нормами КАС України (у редакції, чинній на дату звернення до суду касаційної інстанції із цією касаційною скаргою)
Норми КАС України у редакції Закону України від 03.10.2017 взагалі не передбачають випадків касаційного оскарження рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ цієї категорії: за зверненням органів доходів і зборів, зокрема щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Так, пунктом 12 частини 1 ст. 283 КАС України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Відповідно до частини 3 ст. 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273 - 277, 282 - 286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо: касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню (пункт 1 частини 1 ст. 333 КАС України).
Керуючись ст.ст. 169, 272, 283, 328, 333, 355, 359, пунктом 12 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження у справі за касаційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017 у справі № 810/3322/17.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направляються особі, яка подала касаційну скаргу, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною і не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя:І.А. Васильєва
Судді: С.С. Пасічник
В.П. Юрченко