28.12.2017 Київ К/9901/2889/17 343/1193/17
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Білоуса О.В., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції, інспектора взводу 1 роти Управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції Мартин Тетяни Олександрівни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
19 грудня 2017 року скаржник звернувся до суду касаційної інстанції з даною скаргою.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII, який набрав чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Водночас, згідно з підпунктом 12 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з підпунктом 14 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.
Перевіряючи касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону, які діяли на час її подання, суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 212 КАС України (в редакції, чинній на момент постановлення ухвали судом апеляційної інстанції) касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що скаржником пропущено строк на касаційне оскарження рішення апеляційного суду, оскільки ухвалу Львівським апеляційним адміністративним судом, постановлено 13 листопада 2017 року у відкритому судовому засіданні (повний текст судового рішення виготовлено 15 листопада 2017 року), тому строк на його касаційне оскарження закінчився 5 грудня 2017 року. З касаційною скаргою до суду касаційної інстанції скаржник звернувся лише 19 грудня 2017 року, що підтверджено відтиском штемпеля на поштовому конверті.
При цьому, позивачем до скарги не додано заяви про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини третьої статті 332 КАС України в редакції Закону №2147-VІІІ касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, пунктом 1 частини другої статті 330 КАС України передбачено, що у касаційній скарзі зазначаються, зокрема, найменування суду касаційної інстанції.
Відповідно до статті 327 КАС України судом касаційної інстанції в адміністративних судах є Верховний Суд.
Скаржник у скарзі не зазначив правильне найменування суду касаційної інстанції.
Відповідно до частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
За таких обставин, відповідно до правил статей 169, 332 КАС України касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для усунення її недоліків.
Керуючись статтями 169, 248, 332, підпунктами 12, 14 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України,
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року залишити без руху.
Надати скаржнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.
Попередити, що невиконання вимог статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для повернення касаційної скарги скаржнику, а невиконання вимог статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Білоус