ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" грудня 2017 р. справа № 809/1651/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
при секретарі Ткачук І.М.,
за участю:
представників позивача - Созоник Т.Б., Сови З.В.,
представників відповідача - Пазинюк А.В., Горан Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТС-Партнер" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №1969 від 23.11.2017 року, визнання дій незаконними, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТС-Партнер" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу №1969 від 23.11.2017 року, визнання дій незаконними.
Суд зазначає, що 15.12.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017, котрим КАС України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження, що передбачені новою редакцією КАС України.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 23.11.2017 року на виконання вимог ухвали Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року у справі № 466/7172/17 відповідачем було видано наказ № 1969 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» від 23.11.2017 року. Наказом № 1969 зобов'язано відповідача здійснити документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "ТС-Партнер" за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року. Працівниками Головного управління ДФС в Івано-Франківській області 27.11.2017 року було розпочато перевірку позивача. Проте, позивач вважає незаконними наказ ГУ ДФС в Івано-Франківській області № 1969 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки», а дії посадових осіб позивача щодо проведення перевірки протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити. Крім того, 28.12.2017 року подала клопотання про долучення ухвали Апеляційного суду Львівської області від 08.12.2017 року, якою ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року скасовано. В судовому засіданні зазначила, що оскільки ухвалою від 08.12.2017 року, скасовано ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року оскаржений наказ № 1969 від 23.11.2017 року є протиправним, просила його скасувати.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, суду пояснила, що на виконання вимог ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року у справі № 466/7172, та відповідно до вимог Податкового кодексу України ГУ ДФС в Івано-Франківській області прийнято наказ №1969 та видано направлення на перевірку № 1907, № 1908, № 1909 від 24.11.2017 року. Посадова особа товариства з обмеженою відповідальністю "ТС-Партнер" отримала наказ № 1969, про що розписалася та допустила посадових осіб податкового органу до перевірки. Зазначила, що саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки. Відповідно зазначила, що відповідач діяв в межах визначених законодавством повноважень і жодних прав позивача не порушив. ГУ ДФС у Івано-Франківській області видано наказ № 1969 від 23.11.2017 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» правомірно, з дотриманням норм законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні, просила відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року, клопотання старшого слідчого військової прокуратури Західного регіону України задоволено. Надано дозвіл на проведення Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області документальної позапланової перевірки ТзОВ «ТС-Партнер» (код ЄДРПОУ- 37042732), юридична адреса Івано-Франківська область, Долинський район, смт. Вигода, вул. Драгоманова, 19 за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року терміном 15 робочих днів, у ході якої дослідити наступні питання: своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплата усіх передбачених законом податків та зборів; наявність працевлаштований працівників, які можуть здійснювати лісозаготівлю, працювати на лісопильному та стругальному виробництві, тощо; наявності техніки, приміщень, грошових коштів, інших активів для закупівлі, перевезення, обробки та збуту лісопродукції, у тому числі за кордон; наявності усіх документів, що підтверджують купівлю лісопродукції та її збут, у тому числі за кордон; дотримання податкового, валютного та іншого законодавства. Проведення документальної позапланової перевірки доручити працівникам Головного управління ДФС у Івано-Франківській області. Зобов'язати керівника ТзОВ «ТС-Партнер» надати працівникам Головного управління ДФС у Івано-Франківській області всі необхідні документи для проведення документальної позапланової перевірки. Строк дії ухвали становить один місяць з дня постановлення ухвали. Контроль за виконанням ухвали доручити старшому слідчому військової прокуратури Західного регіону України (а.с. 13-15).
23.11.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 210, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 82.2 ст.82 глави 8 Податкового кодексу від 02.12.2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями та відповідно до службової записки управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 22.11.2017 № 350/09-19-14-01-20 (а.с. 45), видано наказ № 1969 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки».
Відповідно до Наказу № 1969 від 23.11.2017 року, наказано здійснити документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «ТС-Патнер» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль на дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків там зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року (а.с. 8).
На підставі наказу № 1969 від 23.11.2017 року та направлень на перевірку № 1907, № 1908, № 1909 від 24.11.2017 року, Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області було допущено та розпочало проведення позапланової виїзної перевірки з 27.11.2017 року терміном 10 робочих днів (а.с. 47-49).
Вищевказані направлення на перевірку та наказ № 1969 від 23.11.2017 року вручені головному бухгалтеру ТОВ «ТС-Партнер» 27.11.2017 року, що підтверджується підписом посадової особи.
Не погоджуючись із наказом № 1969 від 23.11.2017 року про проведення позапланової виїзної документальної перевірки, позивач 04.12.2017 року звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Водночас, за правилами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Абзацом четвертим підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
При цьому, згідно підпункту 78.1.11. статті 78.1. ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону.
Відповідно до пункту 81.1. статті 81 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Таким чином, виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Податкового Кодексу України суд приходить до висновку, що необхідними умовами для проведення позапланової документальної виїзної перевірки платника податків є видача наказу про її проведення, а також вручення такому платнику податків посадовою особою контролюючого органу, зазначеного в направленні на проведення перевірки, наказу та направлення на її проведення, які в свою чергу повинні відповідати вимогам встановленим Податковим кодексом України, що і було дотримано працівниками контролюючого органу.
Крім того, суд констатує, що відповідно правової позиції Верховного суду України визначеній у постанові від 24.12.2010 року у справі № 21-25а10, платник податку який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами.
Позивачем у позовній заяві вказано єдину підставу скасування наказу № 1969 від 23.11.2017 року те, що питання, які є предметом перевірки відповідно до наказу, вже були частково охоплені під час раніше проведених виїзних документальних перевірок відповідно до акту № 143/09-19-14-01/37042732 від 13.03.2017 року за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року.
Так, контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені підпунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків.
Суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 78.1.11. пункту 78.1. статті 78 ПК України контролюючий орган зобов'язаний призначити позапланову перевірку у випадку отримання ухвали слідчого судді у рамках кримінального провадження.
При цьому, відповідно до пункту 78.2. статті 78 ПК України, обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
Таким чином, відповідачем правомірно винесено оскаржуваний наказ, оскільки на момент його прийняття ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року не була скасована.
Крім того, норми ПК України зобов'язують контролюючий орган призначити позапланову перевірку у випадку отримання ухвали слідчого судді у рамках кримінального провадження і не обмежують контролюючий орган, в даному випадку, правом на проведення перевірки за період який був охоплений під час попередньої перевірки.
Щодо посилання представника позивача на ту обставину, що ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 08.12.2017 року, скасовано ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року, а тому Наказ № 1969 від 23.11.2017 року винесений Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області неправомірно, суд зазначає, що дані обставини та підстави не були зазначені в позовній заяві.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
В судовому засіданні суд роз'яснював представникам позивача їхні права, в тому числі, передбачені статтею 47 КАС України. Однак, при розгляді даної адміністративної справи позивач не скористався своїм правом у відповідності до вимог статті 47 КАС України щодо зміни предмету або підстав позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог. Судом адміністративна справа розглянута за позовною заявою в межах позовних вимог.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 1969 від 23.11.2017 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки» є законним, обґрунтованим та прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, а тому, у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ТС-Партнер» слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТС-Партнер": (код ЄДРПОУ 37042732) вул. Драгоманова, 19, смт. Вигода, Долинський район, Івано-Франківська область, 77552;
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області: (код ЄДРПОУ 39394463) вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Грицюк П.П.
Рішення складене в повному обсязі 02 січня 2018 р.