Справа № 761/29291/17
Провадження № 2-а/761/668/2017
12 грудня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Юзькової О.Л.
при секретарі Голопич Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1995 р., як пенсіонер органів внутрішніх справ. 11.11.2015 р. КМУ було прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, якою було встановлено грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до зазначеної постанови для поліцейських встановлене грошове забезпечення. що є значно більшим від грошового забезпечення з якого позивачу нарахована пенсія. МВС направило відповідачу повідомлення про підстави для перерахунку пенсії та в подальшому надало довідку № 24734 від 15.06.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р. Проте, 08.08.2017 р. пенсійний фонд повідомив ОСОБА_2 про відмову в перерахунку та виплаті пенсії, не заперечуючи про наявність підстав для здійснення такого перерахунку, зазначив, що додаткові кошти Державним бюджетом не виділені. За таких обставин позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в м. Києві щодо не проведення перерахунку мені пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби ті деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов»язати ГУ ПФ України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок моєї пенсії з 1 січня 2016 року; зобов»язати ГУ ПФ України в м. Києві нарахувати та виплатити мені :дворазово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час з 1 січня 2016 року без обмеження будь-яким строком; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України); витрати на судовий збір в розмірі 640 грн. стягнути на користь Позивача і рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
В подальшому позивач змінив вимоги та остаточно просив: Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві №24734 від 15.06.2017 «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» провести з 1 січня 2016 року перерахунок моєї пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 43,4% та премії - 19,4%, що входять до розрахунку пенсії, нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням В СУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та покласти судові витрати на відповідача.
Позивач просив розглянути справу за його відсутності та задовольнити заявлені вимоги.
Представник відповідача надав заперечення на позов, просив розглянути справу за його відсутності. Зазначив, що бездіяльність та протиправність дій Фонду відсутні. Позивач попустив строк для звернення до суду за захистом своїх прав. Крім того, відповідач не може виконати вимоги ОСОБА_1 на даний, і це було останньому роз»яснено, оскільки такі дії будуть вчинені після виділення коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до положень Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як пенсіонер органів внутрішніх справ України (міліції)..
У серпні 2017 року позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заявою заявами про перерахунок пенсії із зв»язку з зміною (збільшенням) грошового забезпечення за умовами Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII, в редакції спірного періоду), статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ в редакції, з урахуванням відповідних змін, внесених Законом № 900-VIII, постанови КМУ № 988 та зважаючи на надання відповідачу уповноваженої особи МВС України повідомлення про підстави перерахунку пенсії та довідки № 24734 від 15.06.2017 р. про розмір грошового забезпечення.
08.08.2017 р. відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість здійснити перерахунок за умови відсутності додаткових коштів в Державному бюджеті України. Питання перерахунку та здійснення виплат, за повідомленням, буде забезпечено після виділення коштів.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно частини вісімнадцятої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988.
За правилами п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
З матеріалів справи вбачається, що довідка про перерахунок пенсії позивача надійшла до Головного управління пенсійного фонду України у спосіб, визначений діючим законодавством.
Як свідчить довідка надана Пенсійним фондом України (розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі 89/24734 для ОСОБА_1Б.), копія якої долучена до матеріалів справи - надбавка за особливо завлання становить 43,4% та премія 19,4%
Як вказав відповідач у запереченнях, позивачу не здійснено перерахунок пенсії в зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету України. Проте суд з таким рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не погоджується оскільки діюче законодавство не зв'язує питання перерахунку пенсій із виділенням коштів з Державного бюджету України.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Суд звертає увагу на те, що пенсію позивачу було призначено до набрання законної сили Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, а тому її пенсія не підлягає обмеженню максимальним розміром.
Крім того, відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В п. 2.2 п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.10.2016 р. у справі № 7-рп/2016 зазначено, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п»ятою статті 17 Конституції України.
В силу положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе зазначити, що відповідачем - суб»єктом владних повноважень не надано доказів, які свідчать про правомірність їх дій в частині здійснення перерахунку, оскільки відсутність коштів, в розумінні вимог чинного законодавства України, є не є підставою для обмеження права особи, а отже наявні підстави для задоволення позову.
Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 94 КАС України.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ст.ст. 17, 94,158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві №24734 від 15.06.2017 провести з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 43,4% та премії - 19,4%, що входять до розрахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням сплачених ОСОБА_1 сум у цей період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіза рахунок державного бюджету судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в разі пропущення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано після розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суддя: