Постанова від 14.12.2017 по справі 211/1809/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 рокусправа № 211/1809/16-а(2-а/211/41/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Божко Л.А.

судді: Дурасової Ю.В. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 серпня 2017 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, третя особа: Дочірнє підприємство «Криворізьке спеціалізоване управління №567 «Промвентиляція» колективного підприємства «Дніпросантехмонтаж», про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.04.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, де просив:

- визнати рішення відповідача від 18.03.2016 року за №779/02/37 про відмову в зарахуванні періоду роботи ОСОБА_1, - з 25.07.1979 року по 17.04.1980 рік-в Криворізькому спеціалізованому управлінні №107 тресту «Криворіжстальконструкція» - монтажником 4 розряду дільниці №5; - з 02.01.1985 року по 10.05.1993 рік - в Криворізькому спеціалізованому управлінні № 566 тресту «Дніпросантехмонтаж» газозварником 4 розряду та електрозварником 4 розряду, до пільгового стажу за Списком №2, передбачений ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - незаконним та необґрунтованим;

- визнати стаж ОСОБА_1, - з 25.07.1979 року по 17.04.1980 рік - в Криворізькому спеціалізованому управлінні №107 тресту «Криворіжстальконструкція» - монтажником 4 розряду дільниці №5; - з 02.01.1985 року по 10.05.1993 рік - в Криворізькому спеціалізованому управлінні № 566 тресту «Дніпросантехмонтаж» газозварником 4 розряду та електрозварником 4 розряду, таким що підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №2 передбачений ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов'язати відповідача призначити та нарахувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 27.01.2016 року.

Постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 серпня 2017 р. позов задоволено.

Не погодившись з постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 серпня 2017 р., відповідач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини по справі, суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги, в зв'язку з наступним.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із заявою, в якій просив надати роз'яснення щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с. 75).

Листом від 28.03.2016 року за № 779/02/37 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі надало позивачу роз'яснення щодо неможливості врахування періодів роботи з 25.07.1979 року по 17.04.1980 рік в Криворізькому спеціалізованому управлінні №107 тресту «Криворіжстальконструкція» та з 02.01.1985 року по 10.05.1993 рік в Криворізькому спеціалізованому управлінні №566 тресту «Дніпросантехмонтаж» до пільгового стажу необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.

Вважаючи, що зазначеним листом відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії позивач оскаржив його до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. «б» до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому відповідач зобов'язаний призначити та нарахувати пенсію позивачу.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 44 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України і їх основними завданнями є призначення і виплата пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

У розділі ІІ Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі (пункт 4.2 Порядку).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. (пункт 4.7 Порядку).

З аналізу наведених норм права вбачається, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Статтею 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії. Слід зазначити, що подана позивачем заява від 23.03.2016 року не може вважатись заявою про призначення пенсії, оскільки не відповідає встановленому зразку та не містить вимог про призначення пенсії.

До того ж, лист від 28.03.2016 року за № 779/02/37 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі не є рішенням про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії, а фактично є відповіддю на звернення передбачене Законом України «Про звернення громадян».

За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до управління ПФУ із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не приймав рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії.

За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду не вбачає в діях відповідача протиправності а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - задовольнити.

Постанову Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 серпня 2017 р. - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.М. Лукманова