Постанова від 19.12.2017 по справі 872/9222/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2017 рокусправа № 204/3440/17(2-а/204/156/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Добродняк І.Ю

судді: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

за участю представників:

позивача: - ОСОБА_1

відповідача: - ОСОБА_2 (дов. від 01.12.2017)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі

на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 22 серпня 2017 року (суддя Книш А.В.)

у справі № 204/3440/17(2-а/204/156/17)

за позовом ОСОБА_1

до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, в якому просила визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі щодо утримання в ході обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017 у справі № 204/7811/2016-а за період з 15.11.2016 по березень 2017 індексації пенсії в сумі 1376,68 та припинення з квітня 2017 року виплату зафіксованої індексації пенсії нарахованої наростаючим підсумком з дати виходу на пенсію в сумі 303,68 грн. Зобов'язати Правобережне управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі повернути ОСОБА_1 утриману за період з 15.11.2016 по березень 2017 року індексацію пенсії в сумі 303,68 з квітня 2017 року.

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 22.08.2017 адміністративний позов задоволено повністю.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі зазначає, що при виконанні судового рішення здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого розмір пенсії збільшився, а тому відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17.07.2003 №1078 виплату індексації припинено.

Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити постанову суду без змін, апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпрі та з 19.07.2010 отримує пенсію за віком відповідно до положень ст.37 Закону України «Про державну службу».

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 24.01.2017 визнано неправомірною відмову Правобережного об'єднаного УПФУ в м. Дніпропетровську у здійсненні ОСОБА_3 перерахунку пенсії з урахуванням всіх виплат, зазначених у довідці про заробітну плату № 103/10/04-62-05-034 від 17.12.2014. Зобов'язано Правобережне об'єднаного УПФУ в м. Дніпропетровську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 15.11.2016 з урахуванням всіх виплат, зазначених у довідці № 103/10/04-62-05-034 від 17.12.2014, з урахуванням визначених сум.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2017 постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська скасовано та прийнято нову, якою визнано неправомірними дії Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 17.12.2014 № 103/10/04-62-05-034. Зобов'язано Правобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1, визначеної у розмірі 84% від складових заробітної плати, на підставі довідки про заробітну плату від 17.12.2014 року з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації з 15.11.2016.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем проведено перерахунок розміру пенсії позивача з вказівками на складові її пенсії та змінено базовий місяць визначення індексації заробітної плати.

Згідно розпорядженню 172043 від 24.03.2017, копія якого знаходиться в матеріалах справи, відповідачем з 15.11.2016 здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим основний розмір пенсії без урахування індексації склав 3864,84 грн.

Відповідно до довідки про нарахування позивачу доплати пенсії на виконання рішення суду за період з 15.11.2016 по 31.03.2017, виданої Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, розмір пенсії позивача до виконання відповідачем рішення суду складав 3685,26 грн., в тому числі 303,68 грн. - зафіксована індексація пенсії. (а.с.13).

Вважаючи такі дії протиправними, позивач 05.05.2017 звернулася до відповідача з заявою, в якій просила надати розшифровку нарахованої, виплаченої та утриманої індексації та розпорядження про розрахований позивачу на виконання судового рішення основний розмір пенсії.

Листом від 16.05.2017 №Г96-1/17 відповідач повідомив позивача, що оскільки перерахунок пенсії їй проведений на підставі рішення суду 15.11.2016, то відбулося перевизначення базового місяця, а тому якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює її сумі, то виплата фіксованої індексації припиняється.

Як зазначено відповідачем, індексація пенсії проводиться згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Після проведення перерахунку пенсії згідно рішення суду відбулося підвищення пенсії, яке перевищило розмір зафіксованої індексації.

Відповідно до абзацу 3 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» сума індексації у місяці підвищення пенсій не нараховується. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. За повідомленням Держстату поріг індексації перевищено не було, підстав для проведення індексації немає (а.с.10-11).

Вважаючи так дії протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність дій відповідача, так як розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не нарахований та не виплачений в належному розмірі.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваних дій відповідача.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII.

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Тобто, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення регулюються порядок зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії відповідно до чинного законодавства.

При цьому, відповідно до пункту 10-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Виходячи з наведеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком № 1078.

У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат; у разі ж якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Отже, судом першої інстанції вірно встановлено, що здійснення органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду перерахунку пенсії позивача не може слугувати підставою для нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням її грошових доходів, оскільки фактично збільшення таких доходів, в контексті зазначених вище правових норм, не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі судових рішень є відновленням порушеного права позивача на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.

Виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 наведеного вище Порядку № 1078, тому перерахунок здійснений згідно судового рішення не може бути підставою для вчинених відповідачем дій щодо припинення виплати індексації.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених по справі обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.

З огляду на вищевикладене апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.

Передбачені ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час розгляду апеляційної скарги) підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст.241-245, 250, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі залишити без задоволення.

Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 22 серпня 2017 року у справі №204/3440/17(2-а/204/156/17) залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 21.12.2017.

Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко