"30" листопада 2017 р.справа № П/811/1642/17
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Прокопчук Т.С., перевіривши на відповідність нормам КАС України матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року
по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
03 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі по тексту - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії задоволений.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області оскаржив її в апеляційному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 189 КАС України, отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам ст. 187 КАС України.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність вимогам ст. 187 КАС України, було встановлено, що зазначену апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог закону, що полягає в наступному.
Відповідно до матеріалів адміністративної справи, апеляційну скаргу було подано з порушенням вимог ч. 6 ст. 187 КАС України, а саме: апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору або документ в підтвердження звільнення апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою (клопотання апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області про звільнення апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи скрутний матеріальний стан та відсутність коштів на рахунках апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, суддею не задоволено).
Ухвалою судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року апеляційна скарга ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року залишена без руху, у зв'язку з не відповідністю вимогам ст. 187 КАС України та апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області надано строк до 25 листопада 2017 року на їх виправлення, а саме: апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області пропонувалось в строк до 25 листопада 2017 року надати суду апеляційної інстанції оригінал квитанції про сплату судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою на суму 2112 грн. на підтвердження сплати судового збору.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що копія ухвали судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року про залишення апеляційної скарги без руху отримана уповноваженою особою апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах адміністративної справи, однак ухвала судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року в строк до 25 листопада 2017 року апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не виконана, зазначені недоліки в строк до 25 листопада 2017 року апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не усунені, клопотання про продовження строку, встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, від апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на адресу суду апеляційної інстанції станом на 30 листопада 2017 року не надійшло.
Разом з тим, 30 листопада 2017 року від апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання про усунення, на думку апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, недоліків апеляційної скарги, однак, в порушення вимог ч. 6 ст. 187 КАС України, апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області знов ж таки не додано документ про сплату судового збору або документ в підтвердження звільнення апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою на суму 2112 грн. на підтвердження сплати судового збору.
Натомість, клопотання апелента ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 30 листопада 2017 року, містить вимогу, відповідно до змісту якої апелянт ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області звертається до суду апеляційної інстанції з проханням про відстрочення апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою на суму 2112 грн. на підтвердження сплати судового збору, відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», вказуючи, що апелянт ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом центрального органом виконавчої влади, не є прибутковою організацією, кошти на сплату судового збору відстані.
Розглянувши клопотання апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 30 листопада 2017 року, про відстрочення апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», а також вивчивши наведені у ньому підстави, приходжу до висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та
Так, відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про важкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, тощо).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Виключний перелік заяв та клопотань, за подання яких не справляється судовий збір, встановлений частиною 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір».
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» також встановлено перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Зазначені переліки є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Тобто, відповідальність за сплату судового збору державними органами держава взяла на себе. Відтак, посилання суб'єкта владних повноважень на відсутність фінансування для сплати судового збору є безпідставними.
З огляду на викладене, апелянт ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України «Про судовий збір», відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
До того ж, вважаю за можливе наголосити на тому, що даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати судового збору.
Посилання апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області в своєму клопотанні, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 30 листопада 2017 року, на відсутність фінансування для сплати судового збору є необґрунтованими, оскільки дана обставина не є встановленою законом підставою для відстрочення сплати судового збору.
Водночас, апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не надано суду апеляційної інстанції жодних доказів наявності обставин щодо відсутності фінансування або обмеженого фінансування або ж несвоєчасного перерахування коштів з державного бюджету бюджетній установі на оплату судового збору, як на підставу для відстрочення сплати судового збору, як і не надавались докази звернення апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області до відповідних органів з проханням про виділення коштів на оплату судового збору у цей період, а також жодних доказів можливості в подальшому сплатити суму судового збору.
Суддя критично оцінює надане апелянтом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області клопотання, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 30 листопад 2017 року, про відстрочення апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області сплати судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою, в порядку ст. 8 Закону України «Про судовий збір», з огляду на те, що у спірних правовідносинах апелянт ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області виступає як орган державної влади, тобто як представник держави через якого вона набуває і здійснює свої права та обов'язки. За таких умов, вказані обставини, тобто неналежне фінансування державою апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, як свого представника у спірних правовідносинах, не можуть вважатись підставою для відстрочення сплати судового збору.
Крім того, наведені в клопотанні, яке надійшло на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 30 листопада 2017 року, підстави для відстрочення сплати судового збору не є поважними, у зв'язку з тим, що обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Аналогічна правова позиція висловлена і в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду від 23.01.2015 року № 2.
Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють, як суб'єкт владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Клопотання про продовження строку, встановленого судом для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, від апелянта ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на адресу суду апеляційної інстанції станом на 30 листопада 2017 року не надійшло.
Враховуючи наявність вказаних недоліків, відсутність документа про сплату судового збору за подання до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції по адміністративній справі за адміністративним позовом, що містить позовні вимоги немайнового характеру, який подано фізичною особою на суму 2112 грн. на підтвердження сплати судового збору станом на 30 листопада 2017 року, а також відсутність клопотання про продовження строку, встановленого судом апеляційної інстанції для усунення недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, дана адміністративна справа не може бути розглянута Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 КАС України, застосовуються правила ст. 108 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишили без руху.
За таких обставин апеляційна скарга ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року у даній адміністративній справі вважається неподаною та підлягає поверненню апелянту ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Керуючись ст. 108 КАС України, суддя, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - вважати неподаною та повернути апелянту ОСОБА_1 управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Суддя Т.С. Прокопчук