Заставнівський районний суд Чернівецької області
Справа №: 716/2084/17
18.12.2017 року м. Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Стрілець Я.С. розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Заставнівського ВП Кіцманського відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, розлученої, не працюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП,-
ОСОБА_1 27.08.2017 року біля 10-30 години, по місцю проживання в ІНФОРМАЦІЯ_3, вчинила словесну суперечку із матір'ю ОСОБА_2, в ході якої ображала її нецензурними словами. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №592419 від 12.09.2017 року дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст. 173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні вказаного порушення визнала повністю.
Крім визнання вини ОСОБА_1, її вина у вчиненні даного правопорушення підтверджується також протоколом про адміністративне правопорушення серії АА №592419 від 12.09.2017 року, рапортом, заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_2, особистими письмовими поясненнями ОСОБА_1 Проте провадження по справі слід закрити з огляду на наступне.
Відповідно до ст.38 ч.2 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Згідно ст. 247 ч.1 п.7 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за встановлення обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Отже, суди при здійсненні правосуддя повинні діяти у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, не втручаючись у діяльність інших гілок державної влади, зокрема діяльність адміністративних органів.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Дана позиція викладена в узагальненому науково-консультативному висновку Науково-консультативної ради при Вищому Адміністративному Суду України.
Матеріали адміністративної справи надійшли до суду 18.12.2017 року, що вбачається з відмітки вхідної кореспонденції за №7335/17вх. Тримісячний строк протягом якого особа могла бути притягнута до адміністративної відповідальності закінчився 28.11.2017 року. Таким чином, на момент розгляду адміністративної справи відносно ОСОБА_1 в суді наявні підстави для закриття провадження по справі у зв'язку із закінчення строків передбачених ст.38 ч.2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 38, 284 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст. 173-2 КУпАП в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Я.С. Стрілець