Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
20 грудня 2017 р. справа № 820/5861/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., суддів Горшкової О.О., Тітова О.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТІМА БІЗНЕС ГРУП" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОПТІМА БІЗНЕС ГРУП", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України в якому просить суд скасувати рішення Державної фіскальної служби України №150281/40459848 від 11.09.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної від №1 від 04.08.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП»; зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 04.08.2017 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкової накладної є таким, що прийнято всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а дії відповідача щодо відмови у реєстрації податкової накладної є протиправними та неправомірними.
У судове засідання, призначене на 20 грудня 2017 року, представники сторін, які повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи - не прибули.
Представник позивача, через канцелярію суду подав клопотання, в якому просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України було складено податкову накладну №1 від 04.08 2017 та направлено 31.08.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції від 01.09.2017, податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено.
На виконання п.п.201.16.2. ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» було направлено на адресу ДФС повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН від 04.08.2017 року №1 з поясненнями та копії: Договору 2/08-2017 від 02.08.2017 з ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство», платіжного доручення №215 від 04.08.2017, платіжного доручення №223 від 07.08.2017, платіжного доручення № 239 від 11.08.2017, платіжного доручення №244 від 14.08.2017, банківську виписку); таблицю даних платника податку (додаток до критеріїв оцінки ступеня ризиків).
Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 11.09.2017 за №150281/40459848 (отримано через електронний кабінет 12.09.2017 року), було відмовлено в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Фіскальний орган як на підставу для відмови у реєстрації податкових накладних вказав на подання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» - є підприємством, яке займається закупівлею та продажем товарів, розробкою проектно-кошторисної житлових/нежитлових приміщень тощо.
TOB «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» уклало договір з ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство» №2/08-2017 від 02.08.2017, відповідно до якого «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» зобов'язується поставити металоконструкції каркасного навісу та тент каркасно-тентового навісу, а також зобов'язується виконати роботи по розробці проектно-кошторисної документації та монтажу тимчасового каркасно-тентового навісу на об'єкті ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство».
Відповідно до п.п. 2.4.1. вищезазначеного договору, ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство» повинно перерахувати ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» передоплату за Договором у розмірі 70% від загальної суми Договору, що складає 1197663,60 грн.
Так, на виконання умов Договору, 04.08.2017, ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство» перерахувало ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» передоплату повному обсязі, тобто у розмірі 70%, що підтверджується платіжним дорученням №215 від 04.08.2017. В свою чергу, ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» перерахувало своїм постачальникам суми за матеріали, необхідні для виконання зобов'язань перед ТОВ «Золочівське хлібоприймальне підприємство», (07.08.2017 - платіжне доручення №223 - оплата ТОВ «Торговий дом «Полімерконсалтінг»; 11.08.2017 - платіжне доручення №239 - оплата ТОВ «Момот-бетон», 14.08.2017 - платіжне доручення №244 - оплата ТОВ «КТ-Сталь»).
Згідно ст. 187, ст. 188 Податкового кодексу України ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» в момент виникнення податкових зобов'язань (або при відвантаженні товару купцям, або в момент отримання оплати від покупців) склало податкову накладну та реєструвало їх у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» було направлено в електронному вигляді до ДФС увесь пакет цих документів.
Отже, ТОВ «ОПТІМА БІЗНЕС ГРУП» було надано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №1 від 04.08.2017.
Однак, рішенням комісії ДФС №150281/40459848 від 11.09.2017 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 04.08.2017.
Факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Відповідно до п.п. 56.23.1 п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 5 Порядку розгляду скарг на рішення комісії державної фіскальної служби про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 04 липня 2017 року №485 скарги подаються платником податку на додану вартість до ДФС протягом 10 календарних днів після отримання ним рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем спочатку скористався правом на адміністративне оскарження рішень ДФС та 20.09.2017 направив скаргу з доданими документами рекомендованим листом, №6100135089083.
22.09.2017 це відправлення надійшло до відділення зв'язку №53 у м. Києві. Станом на 21.11.2017 цей лист не отримано представниками ДФС України, він надалі знаходиться у відділенні поштового зв'язку.
Враховуючи відсутність будь-якої відповіді на скаргу з боку ДФС України, ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» повторно направило скаргу листом з кур'єрською доставкою Укрпошта 25.10.2017, №6116608481796, який був вручений 30.10.2017 представнику ДФС України.
Однак станом на 21.11.2017 жодної відповіді не надійшло, податкова накладна №1 від 04.08.2017 - не зареєстрована.
Таким чином, ДФС України порушує строки розгляду скарг, встановлені п. 5 Порядку розгляду скарг на рішення комісії державної фіскальної служби про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 04 липня 2017 року №485.
Крім того, відповідно до п. 56.23.4 ст. 56 Податкового кодексу України, якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Враховуючи те, що пройшло більше часу, ніж 10 днів, така скарга повинна бути повністю задоволена.
Згідно положень п.74.2. ст.74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У системному зв'язку з наведеною нормою знаходяться положення п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, відповідно до яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу. Тобто законодавцем чітко визначено умови зупинення реєстрації ПН: відповідність критеріям (а не критерію) оцінки ступеня ризиків - тобто в даному випадку повинна мати сукупність ризикових умов; ступені ризиків повинні бути достатні для зупинення реєстрації.
Згідно п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 Податкового кодексу України у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних /розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Однак, по-перше, у Квитанції №1 від 01.09.2017 зазначено критерій, який взагалі відсутній у п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН: «...невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 93921, 43.99, 6810, 71.11,9406..»; по-друге, ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» не здійснював жодного постачання товарів, а лише закуповував необхідні товари/матеріали.
Як передбачено пп. 201.16.1 ст. 201 Податкового кодексу України, для «розблокування» реєстрації ПН платник податків може подати письмові пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої ПН/РК в ЄРПН.
В тексті зазначеної законодавчої норми вжито сполучники «та/або», що однозначно вказує на існування альтернативи для платника податків: він може на власний розсуд подати чи то письмові пояснення, чи то копії документів за вичерпним переліком, або вчинити обидві дії одночасно.
Проте, ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» було надано усі документи (а не якийсь один, як це дозволяється зробити) на підтвердження своєї позиції.
Відповідно до Положень постанови КМУ від 29 березня 2017 №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» передбачається, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
У рішення комісії ДФС від 11.09.2017 в реєстрації ПН №1 від 04.08.2017 було відмовлено, при цьому конкретної підстави, на якій така відмова ґрунтується, не зазначено, що є порушенням чинного законодавства та вказує на те, що рішення є безпідставним, а тому, на думку скаржника, підлягає скасуванню.
Крім того, контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки ним не зазначено у Квитанції №1 від 31.08.2017 конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Фіскальним органом у Квитанції зазначено лише загальне посилання на відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті201 Податкового кодексу України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію. Визначення фіскальним органом у Квитанції №1 та Рішенні від 11.09.2017 конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі №567 «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі іменується Вичерпний перелік документів).
Надані до ДФС України первинні документи засвідчують на сьогоднішній день факт реального виконання ТОВ «ОПТИМА БІІЗНЕС ГРУП» та його контрагентом господарських зобов'язань.
При цьому, ДФС не спростовано встановленої ст. 204 Цивільного кодексу України презумпції правомірності вчинених підприємствами правочинів. Крім того взагалі не досліджувались фактичні обставини щодо змісту та умов договору, зобов'язань сторін за договором, питань оплати вартості робіт.
ТОВ «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП» займається профільним видом діяльності з 2016 році та використовує Авансову систему оплати поставлених послуг. За весь час функціонування жодних обґрунтованих та доведених претензій з боку органів ДФС, в т.ч. щодо нереальності (безтоварності) господарських операцій, позивач не отримував.
Щодо формулювання фіскальним органом у Квитанції №1 вимоги надання «та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу», тобто Наказу №567, суд зазначає наступне.
Так, Наказ №567 містить у собі пункт 4 наступного змісту: «Державній фіскальній службі України: до 25 червня 2017 року здійснити аналіз ефективності застосування Критеріїв оцінки та у п'ятиденний строк надати пропозиції Міністерству фінансів України стосовно їх удосконалення; щокварталу до п'ятого числа першого місяця наступного кварталу надавати пропозиції Міністерству фінансів України для удосконалення Критеріїв оцінки».
Натомість, Критерії оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить пункт 4 наступного змісту: «Інформація за встановленою формою подається платником податку в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. ДФС постійно розміщує на офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв'язку, якими може подаватися інформація за встановленою формою».
Таким чином, враховуючи позицію фіскального органу щодо необхідності надання платником податків переліку документів та/або Таблиці даних, йому необхідно чітко зазначати, що пункт 4 відноситься до Критеріїв оцінки ризиків Наказу №567.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТІМА БІЗНЕС ГРУП" (місцезнаходження: вул. Бакуліна, буд. 11, офіс 5-7, м. Харків, 61000, ЄДРПОУ 40459848) до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Державної фіскальної служби України №150281/40459848 від 11.09.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної від №1 від 04.08.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП».
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 04.08.2017 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ОПТИМА БІЗНЕС ГРУП».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТІМА БІЗНЕС ГРУП" (ЄДРПОУ 40459848) сплачену суму судового збору в розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ 39292197).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя М.М.Панов
Судді О.О.Горшкова
О.М.Тітов