Рішення від 20.12.2017 по справі 825/2007/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року м.Чернігів Справа № 825/2007/17

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

при секретарі Роговець М.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельний союз" до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

УСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельний союз" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 31.10.2017, яким визначено суму завищення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1198709 грн.

Свої вимоги обґрунтовує обставинами викладеними в позовній заяві.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Головним управлінням ДФС у Чернігівській області була проведена камеральна камеральної перевірки ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за серпень 2017 року, за результатами якої складений акт від 19.10.2017 № 711/25-01-12-01/33309550.

В ході перевірки встановлено, що причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від'ємне значення ПДВ) у серпні 2017 року є: відображення в рядку 16.1 декларації значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду у розмірі 1198709 грн., яке сформовано по операціях з придбання ТМЦ у березні 2008 року на суму 468 082 грн.; у квітні 2008 року - 99 946 грн., у червені 2008 року - 310 835 грн., у липні 2008 року - 39 272 грн., у січені 2009 року - 229 грн., у лютому 2009 року - 191 грн., у квітні 2009 року - 154 грн., у вересні 2009 року - 108 333 грн., у жовтні 2009 року - 171 667 грн.

Відповідно до п. 200.1. ст. 200 Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Кодексу при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, керуючись п. 200.7, п. 200.8 ст. 200 Кодексу, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування відповідно до п. 200.9 ст. 200 Кодексу визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2017 N 276), при заповненні рядка 20.2 обов'язковим є подання (Д3) (додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування") та (Д4) (додаток 4 "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника").

ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" до податкової декларації за серпень 2017 року було подано додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" (Д3) реєстраційний №9192147145 від 20.09.2017, який заповнено з порушенням Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, чим порушено вимоги п. 200.4, п. 200.7, п. 200.8, п. 200.9 ст. 200 Кодексу а саме:

- у таблиці 2 "Розшифровка суми податку, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України" ліквідатором не зазначена сума сплаченого податку постачальникам або до Державного бюджету України. Таким чином ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" не підтверджує сплату податку постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України;

- у таблиці 1 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" рядок 1 "Cума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду)" та рядок 2 "Фактично сплачено у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/ послуг або до Державного бюджету України (значення рядка "Усього" графи 7 таблиці 2)" підприємством не заповнено, тому при заповненні рядка 3 "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (зазначається сума рядка 1, яка не більша значення рядка 2) (значення цього рядка переноситься до рядка 20.2 декларації за поточний звітний (податковий) період)" встановлено порушення, а саме: рядок 3 повинен бути 0 грн. та до рядка 20.2 декларації за серпень 2017 року повинно бути перенесено значення 0 грн.

Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Кодексу, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

На порушення п.102.5 ст. 102 Кодексу ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" по податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2017 від 20.09.2017, суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, відображену у рядку 20.2.1 декларації у розмірі 1198709 грн. сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкови) періоди (а саме: за березень, квітень, червень, липень 2008 року та за січень, лютий, квітень, вересень, жовтень 2009 року), у зв'язку з чим за результатами відпрацювання декларації з ПДВ за наявною інформацією щодо ризикових операцій суб'єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування відповідно до ступеня ризику в діяльності такого платника, що внесені до Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відпрацювати неможливо, так як неможливо згідно вимог п. 102.1 Кодексу перевірити походження ТМЦ, операцій, які призвели до утворення від'ємного значення податку (підміна товарних операцій), правомірність сформованої суми податкового кредиту від постачальника, правомірності застосування нульової ставки, правомірності даних щодо перевищення обсягів придбання над обсягами реалізації.

ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" у податковій декларації з ПДВ за березень 2015 року у розділи IV «Погашення залишків сум від'ємного значення звітних (податкових) періодів до 01 лютого 2015 року» задекларовано рядок 27 "Сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу" у сумі 1203600 грн. та перенесено до рядка 20.2 (р.20.2 "у сумі залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних" (сума реєстраційного ліміту)) декларації поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 1203600 грн.

Відповідно до п.п. 4. п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", в системі електронного адміністрування контролюючим органом одноразово збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу (сума реєстраційного ліміту) на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом…, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року). Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.

Крім того, у зв'язку з реорганізацією (ліквідацією) підприємства на підставі п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Кодексу працівниками ГУ ДФС у Чернігівській області 14.03.2016 здійснено вихід на ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" за податковою адресою Чернiгiвська обл., АДРЕСА_1.

В результаті здійсненого виходу встановлено, що ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" за вказаною адресою відсутнє, про що був складений акт від 14.03.2016 №14/22 про відсутність ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" за податковою адресою.

На підставі акту від 14.03.2016 №14/22 про відсутність ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" за податковою адресою складено акт від 14.03.2016 №50/22 про неможливість розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Інвестиційно-будівельний союз" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 14.03.2016.

Позиція податкового органу узгоджується з судовою практикою, зокрема Вищий адміністративний суд України у рішенні від 16.08.2017 у справі № К/800/8178/16 зазначив, п.102.5 ст. 102 ПКУ визначено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Таким чином, платник податку самостійно приймає рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, про що подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Однак право на заявлення такої суми до бюджетного відшкодування обмежено строком давності у 1095 днів, що настають за днем отримання права на таке відшкодування, яке, в свою чергу, виникає в наступному звітному періоді після періоду, в кому здійснена фактична сплата податку на додану вартість постачальникам товарів. При цьому такий строк не поширюється на правовідносини, що виникли з приводу формування платником суми від'ємного значення з податку на додану вартість, яке може бути заявлено до бюджетного відшкодування за визначених Кодексом умов.

Отже враховуючи те, що позивач у декларації за грудень 2014 р. заявив суму до бюджетного відшкодування та включив до нього суми від'ємного значення ПДВ в розмірі 160 155 грн., право на яке у Товариства виникло у січні - жовтні 2011 р., висновок суду першої інстанції про відсутність у Товариства права на відшкодування з бюджету ПДВ у зазначеному розмірі, у зв'язку з пропущенням 1095-денного терміну, є обґрунтованим.

У рішенні від 30.08.2017 справа №К/800/11196/17 Вищий адміністративний суд України зазначив, що за змістом п.102.5 ст.102 ПКУ заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-будівельний союз" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.Л. Клопот