Постанова від 14.12.2017 по справі 644/8457/13

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 р. Справа № 644/8457/13

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Шаталовій Н.В.,

за участі представників:

позивача - Статівки О.Є., відповідача (ГУ ДМС України в Харківській області) - Постольник С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Індустріального районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Департаменту реєстрації Харківської міської ради, третя особа - Кулиничівська селищна рада Харківського району Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії з реєстрації місця проживання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просив суд визнати протиправним рішення Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 31 липня 2013 року № 22/6098 щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати Орджонікідзевський районний відділ у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за вказаною адресою.

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 02 жовтня 2017 року по справі №644/8457/13-а вказану справу передано на розгляд Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2017 року прийнято до провадження зазначену адміністративну справу № 644/8457/13.

16.11.2017 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду представником позивача - ОСОБА_1 , подано уточнений адміністративний позов, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд: визнати протиправним рішення Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 31 липня 2013 року за вих. № 22/6098 щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 (Т.2 а.с. 69 - 74).

В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначено, що з 1998 року позивач мешкає в квартирі АДРЕСА_3 . 30 липня 2003 року даний житловий будинок переданий до комунальної власності Кулиничівської селищної ради, внаслідок чого адреса вказаної квартири змінилась на: квартира АДРЕСА_4 . В вересні 2012 року селище Затишшя ввійшло до земель м. Харкова. З метою урегулювання питань реєстрації за фактичним місцем проживання, тобто у квартирі АДРЕСА_4 , позивач звертався до Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області, проте останнім було відмовлено у реєстрації місця проживання позивача за вказаною адресою. Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №51 від 22.01.2014 року, АДРЕСА_5 (Т.2 а.с. 77 - 80). Наразі за адресою: АДРЕСА_6 , позивач постійно проживає разом зі своєю родиною - дружиною, ОСОБА_2 (свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 ) та донькою, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 ).

Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.12.2017 року в порядку правонаступництва здійснено заміну відповідача - Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на Індустріальний районний відділ у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2017 року по справі №644/8457/13-а було залучено до участі у справі третього відповідача - Департамент реєстрації Харківської міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача - ГУ ДМС України в Харківській області, в судовому засіданні проти задоволення вимог адміністративного позову заперечував з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, зазначивши, що при прийнятті оскаржуваного рішення від 31 липня 2013 року за вих. № 22/6098 Орджонікідзевський районний відділ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області діяв на підставі та в межах своїх повноважень, не порушуючи чинне законодавство України, оскільки заява про реєстрацію місця проживання була направлена до Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області позивачем поштою, а не подана особисто гр. ОСОБА_1 або його представником, як того вимагає Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВСУ від 22.11.2012 року №1077 (Т.1 а.с. 46 - 48).

Представник відповідача - Індустріального РВ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області, Департаменту реєстрації ХМР, в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України. Представник Індустріальної РВ у місті Харкові надав до суду лист, в якому зазначив, що з 04.04.2016 р. функцію реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб здійснює відповідний відділ Департаменту реєстрації ХМР. Представник Департаменту реєстрації ХМР заперечень проти задоволення позову не надавав. Клопотань про розгляд справи без участі представників відповідачів до суду також не надходило.

Представник третьої особи - Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, в судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України. Надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи (Т.2 а.с. 48).

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як підтверджено матеріалами адміністративної справи, 11.08.1998 року Донецькою квартирно-експлуатаційною частиною району видано ордер №30 ОСОБА_4 з родиною, яка складається з його дружини ОСОБА_5 і сина ОСОБА_1 (позивач по справі). Вказаним особам надано право займати квартиру АДРЕСА_3 .

Рішенням Куличівської селищної ради 5-ї сесії ХХIV скликання від 26.07.2003 року прийнято в комунальну власність військового містечка № НОМЕР_3 з балансу Куличівської селищної ради в сел. Затишшя. Відповідно до акту прийому - передачі 30.07.2003 року житловий будинок 9 військового містечка № НОМЕР_3 в м. Харкові переданий до комунальної власності Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, внаслідок чого адреса змінилася на: АДРЕСА_1 (Т.1 а.с. 21 - 22, Т.2 а.с. 75). Рішенням виконавчого комітету Куличівської селищної ради № 173 від 12.05.2006 року житловому будинку зазначеному вище житловому будинку надана юридична адреса: АДРЕСА_7 (Т.2 а.с. 76).

Відповідно до акту, складеного 25.06.2011 року комісією у складі депутатів Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області, позивач - ОСОБА_1 з 26.04.1996 року по час складання акту постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (Т.1 а.с. 26). Рішенням Харківської міської ради №907/12 від 24.10.2012 року, вул. Комунальна в межах території селища Затишшя включена до Реєстру назв урбанонімів м. Харкова, а саме включена до Орджонікідзевського району м. Харкова.

Як свідчать матеріали справи, позивачем - ОСОБА_1 до Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області було направлено поштою заяву від 19.07.2013 року про реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (Т.1 а.с. 17).

Так, 31.07.2013 року Орджонікідзевський районний відділ у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області листом № 22/6098 позивачу було роз'яснено, що питання щодо реєстрації місця проживання буде вирішене по суті лише у разі його особистого звернення до Орджонікідзевського РВ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області та надання необхідних документів (Т.1 а.с. 19).

Процедура реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування визначена Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженим Наказ Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012 № 1077 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2109/22421 (в редакції від 24.05.2013 року, яка діяла на момент звернення позивача із заявою про реєстрацію місця проживання та винесення оскаржуваного рішення), відповідно до пункту 1.2 якого, реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції. Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.

Відповідно до пункту 2.2 вказаного Порядку, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Пунктом 2.9 зазначеного Порядку визначено, що працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи): перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві; реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи; заповнює два примірники відомостей про реєстрацію місця проживання особи для надсилання до адресно-довідкового підрозділу та органу державної статистики, картку реєстрації особи та адресну картку, які після здійснення реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС; вносить відомості до повідомлення про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобовязаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату; вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (далі - штамп реєстрації місця проживання), зразок якого наведено в додатку 3 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року N 320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за N 1089/21401; видає дітям віком від 14 до 16 років довідки про реєстрацію місця проживання/перебування особи (додаток 11); повертає особі паспортний документ та інші документи, що подавалися для реєстрації місця проживання.

Виходячи з положень вказаної статті, письмова заява про реєстрацію місця проживання (згідно додатку 5) та доданими до неї документами подається до територіального підрозділу ДМС України особою особисто або її законним представником.

Судом встановлено, не заперечувалось представником позивача, що ОСОБА_1 направив заяву від 19.07.2013 року про реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 до Орджонікідзевського РВ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області поштою, проте особисто або через уповноваженого представника не звертався із вказаною заявою та не надавав оригінали необхідних документів.

Окремо слід зазначити, що оскаржуване рішення (лист) Орджонікідзевського РВ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області № 22/6098 від 31.07.2013 року ОСОБА_1 не містить відмови в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , а носить роз'яснювальний характер щодо того, що питання щодо реєстрації його місця проживання буде вирішене лише у разі його особистого звернення до відповідного органу та надання ним необхідних документів.

Крім того, суд зазначає, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.03.2017 року по справі К/800/541/14 (К/800/10589/14) касаційні скарги Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та ОСОБА_6 , - представника позивача ОСОБА_1 , - задоволено частково. Постанову Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 19 вересня 2013 року, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 лютого 2014 року - скасувати. Справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Орджонікідзевського районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа - Кулиничівська селищна рада Харківського району Харківської області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії з реєстрації місця проживання направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

При цьому ВАС України в ухвалі зазначив, що вирішення даної справи, предметом якої є правомірність відмови у реєстрації місця проживання позивача, залежить від встановлення обставин щодо повноти подачі документів, необхідних для реєстрації місця проживання позивача.

Відповідно до ч.5 ст. 227 КАС України (в редакції до 15.12.2017 року), висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Судом встановлено та не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_1 не додавав квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, військовий квиток або посвідчення про приписку.

Таким чином, в цій частині позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Департамент реєстрації Харківської міської ради вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , суд зазначає наступне.

Пунктом 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою КМ України № 207 від 02.03.2016р. визначено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 4 вказаних Правил передбачено, що реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Судом встановлено та не заперечувалось представником позивача, що до Департаменту реєстрації Харківської міської ради з заявою про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 позивач або його представник не звертався, а тому в задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Індустріального районного відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Департаменту реєстрації Харківської міської ради, третя особа - Кулиничівська селищна рада Харківського району Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії з реєстрації місця проживання - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 26 грудня 2017 року.

Суддя Шевченко О.В.