Справа № 815/6740/17
26 грудня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 65005, АДРЕСА_1) до Малиновського районного суду міста Одеси (місце знаходження: 65033, м. Одеса, вул. В. Стуса,1) про скасування на підставі ухвали Малиновського районного суду міста Одеси від 25.01.2017 року постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 31.08.2010 року у справі про адміністративне правопорушення, як невідповідну дійсності, -
До суду 21 грудня 2017 року надійшов позов ОСОБА_1 до Малиновського районного суду міста Одеси про скасування на підставі ухвали Малиновського районного суду міста Одеси від 25.01.2017 року постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 31.08.2010 року у справі про адміністративне правопорушення, як невідповідну дійсності.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачем оскаржується постанова Малиновського районного суду міста Одеси від 31.08.2010 року, яка була винесена судом при здійсненні правосуддя, а саме: за результатами розгляду та вирішення справи про притягнення до адміністративної відповідальності за приписами КоАП України.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконання або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
В свою чергу, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійснення ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, а тому вони не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ. Це підтверджено постановою Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 р. № 6 «Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів».
Також у пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» судам роз'яснено, що відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і тому вважаються законними, доки вони не скасовані в апеляційному чи касаційному порядку або не переглянуті компетентним судом в іншому порядку, визначеному процесуальним законом, в межах провадження справи, в якій вони ухвалені. Виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.
З огляду на вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов щодо оскарження судового рішення Малиновського районного суду, пов'язаного із розглядом справи, має бути оскаржено в порядку, встановленим відповідним процесуальним законодавством, в цьому випадку приписами КоАП України, та не підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Між тим, позивач не позбавлений права на оскарження (або перегляду) постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 31.08.2010 року у справі про адміністративне правопорушення в порядку, встановленим відповідним процесуальним законодавством, в цьому випадку приписами КоАП України.
Відмова позивачу у відкритті провадження у цій справі за її позовною заявою до Малиновського районного суду м. Одеси не суперечить ухвалі Малиновського районного суду м. Одеси від 19.10.2017 року у справі № 521/17105/17, оскільки в розглянутих судом матеріалах у справі № 521/17105/17 відповідачем зазначено Малиновське ВП в м. Одеса та позивачу запропоновано подати позов до місцевого загального суду як адміністративного суду, яким не є окружний адміністративний суд.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293, 295 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: 65005, АДРЕСА_2) до Малиновського районного суду міста Одеси (місце знаходження: 65033, м. Одеса, вул. В. Стуса,1) про скасування на підставі ухвали Малиновського районного суду міста Одеси від 25.01.2017 року постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 31.08.2010 року у справі про адміністративне правопорушення, як невідповідну дійсності.
Роз'яснити позивачу, що він має право на оскарження (або перегляду) постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 31.08.2010 року у справі про адміністративне правопорушення в порядку, встановленим відповідним процесуальним законодавством.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбаченіст.ст.293,295 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя: Л.Р. Юхтенко