Постанова від 14.12.2017 по справі 572/2983/17

Справа № 572/2983/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року

Сарненський районний суд Рівненської області одноособово суддя Ведяніна Т.О., розглянувши у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення відповідача про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправним та зобов'язання вчинити перерахунок виплачуваної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, отримує пенсію по інвалідності; трудовий стаж складає більше 30 років. Вважає, що у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений для жінок 15- річний стаж. Для отримання такого перерахунку звернулась до відповідача з відповідною заявою, проте отримав відмову в проведення перерахунку, що вбачається з повідомлення об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 24.11.2017 року.

Від відповідача ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області надійшло заперечення на позов, у якому відповідач вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими з огляду на те, що пенсія, призначена їй на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду 2 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому всі доплати, пенсії і компенсації, визначені цим законом здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розміри соціальних виплат, що фінансуються за рахунок бюджету залежить від соціально - економічних можливостей держави. Відтак вважає, що виплата пенсій по інвалідності та інших доплат особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС не можуть визначатись будь-якими іншими законами України, окрім як Законом про Державний бюджет України. У зв'язку з цим вважає свої дії правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки позивачу пенсія виплачується у фіксованому розмірі, який встановлений законодавством.

Відповідно до ч. 1 п. 2, ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.

Порядок пенсійного забезпечення громадян регулюється пенсійним законодавством України, чинним на момент звернення особи за призначенням пенсії.

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається, у тому числі, і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З чого випливає право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у громадян, віднесених до категорії 1 (до категорії яких відноситься і позивач), за умови стажу роботи не менш як 15 років для жінок, із подальшим збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Таким чином, ст.56 цього Закону передбачає пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. В той же час порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, а тому суд, в даному випадку, вважає за необхідне застосувати аналогію закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України. За змістом вказаної норми, суд здійснюючи правосуддя в адміністративних справах керується принципами верховенства права та верховенства закону. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Таким чином, особам, яким призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України у від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07), 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, має посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А №106580 С, видане 15.08.2008 року Рівненською облдержадміністрацією. Як вбачається з заперечення відповідача, останнім не заперечується, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію як інвалід 2 групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, яка призначена на підставі ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2689,99 грн. та складається з 1815,00 грн. - розмір пенсії по інвалідності, обчислений відповідно до ст. 54 Закону та 227,76 грн. - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підвищення дітям війни у розмірі - 66,43 грн., підвищення за особливі заслуги перед Україною - 580,80 грн..

21 листопада 2017 року звернулась з письмовою заявою до відповідача з приводу перерахунку пенсії.

За наслідками розгляду звернення позивача відповідач повідомив ОСОБА_1 про свою відмову в проведенні вказаного перерахунку листом від 24 листопада 2017 року № 1946/04-29, мотивуючи прийняте рішення відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки пенсія виплачується у фіксованому розмірі відповідно до законодавства.

Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини. Водночас, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків).

З урахуванням вищезазначеного, доводи позивача є обґрунтованими, а рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно визнати протиправним.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1.

Зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 04 червня 2017 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь держави судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.

Постанову Сарненського районного суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за один місяць звернути до негайного виконання.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя підпис

Копія вірно

Суддя Сарненського районного суду

Рівненської області ОСОБА_3