Постанова від 19.12.2017 по справі 379/1111/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 379/1111/17 Прізвище судді першої інстанції:

Василенко О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису) апеляційну скаргу Головного Управління МВС України в Київській області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 03 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф про оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Таращанського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Головного управління МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф, в якому просив: визнати протиправним рішення голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області полковника поліції Стаховського І.Ф. щодо відмови виготовити та видати, як особі що має право на перерахунок пенсії, довідку про грошове забезпечення відповідно до заяви від 28.07.2017 року; зобов'язати голову ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області полковника поліції Стаховського І.Ф. виготовити та видати довідку про грошове забезпечення відповідно до заяви від 28.07.2007 року з урахуванням: посадового окладу - 2600 грн. відповідно до Таблиці прирівнювання до посад поліцейських управлінь, відділів ( відділень) поліції Національної поліції; окладу за спеціальне звання (майор міліції) - 2000 грн.; надбавки за вислугу років (стаж служби) понад 25 років 50 % від посадового окладу та окладу за спеціальне звання 2600 грн. +2000 грн. = 4600 грн. х 50% = 2300 грн.; надбавки за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж роботи (вислуги років): 2600 грн. + 2000 грн. + 2300 грн. = 6900 грн.; премії 33.3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавка за вислугу років та надбавка за особливі умови (особливий характер) служби: 2600 грн. +2000 грн. + 2300 грн. + 6900 грн. х 33,3 = 4595 грн. Всього сума грошового забезпечення становить 18395 грн.

Постановою Таращанського районного суду Київської області від 03 листопада 2017 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне Управління МВС України в Київській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов залишено без задоволення.

Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах середнього начальницького складу і був звільнений зі служби з посади старшого дільничного інспектора міліції Таращанського РВ ГУ МВС України в Київській області в званні майора міліції 16.11.1998 року відповідно до Наказу УВС № 141 о/с від 16.11.1998 року в зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з виконанням службових обов'язків під час проходження служби в ОВС з вислугою 26 років 00 місяців і 16 днів.

Відповідно до довідки виданої Білоцерківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 03.11.2017 року №197 позивач отримує пенсію по інвалідності (друга група) в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», особовий рахунок № 130206.

У зв'язку з внесенням змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, якою було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, 28.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, маючи намір перейти на інший вид пенсії згідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно останній займаній ним посаді, врахувавши: посадовий оклад - 2600 грн. відповідно до Таблиці прирівнювання до посад поліцейських управлінь, відділів ( відділень) поліції Національної поліції; оклад за спеціальне звання (майор міліції) - 2000 грн.; надбавку за вислугу років (стаж служби) понад 25 років 50 % від посадового окладу та окладу за спеціальне звання 2600 грн. +2000 грн. = 4600 грн. х 50% = 2300 грн.; надбавку за особливі умови (особливий характер) служби 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж роботи (вислуги років): 2600 грн. + 2000 грн. + 2300 грн. = 6900 грн.; премії 33.3 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавка за вислугу років та надбавка за особливі умови (особливий характер) служби: 2600 грн. +2000 грн. + 2300 грн. + 6900 грн. х 33,3 = 4595 грн. Всього сума грошового забезпечення становить 18395 грн.

Проте, листом від 22.08.2017 № 29/п-712 Головного Управління МВС України в Київській області відмовило ОСОБА_4 в наданні довідки про розмір грошового забезпечення, посилаючись на відсутність підстав для надання такої довідки та рекомендовано звернутись для вирішення його питання до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Позивач вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої законні права порушеними звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Згідно абз. 1 п. 24 цього Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області було підготовлено та направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Київській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, як особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). До цього списку ОСОБА_4 включено не було.

Ліквідаційна комісія УМВС України в Київській області не виготовила довідку про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_4, оскільки відповідно до списків Головного управлінням Пенсійного фонду України в Київській області позивач, як пенсіонер, пенсія якого підлягає перерахунку, не зазначений.

Крім того, позивачу рекомендовано звернутись для вирішення питання щодо його питання до управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Як вбачається із матерілів справи, ОСОБА_4 призначена пенсія по інвалідності (друга група) в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а не відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», норми якого передбачають перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Рішенням Конституційного суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 роз'яснено положення першого речення частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_4, а тому відповідно відсутні і підстави для зобов'язання голову ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області полковника поліції Стаховського І.Ф. виготовити та видати довідку про грошове забезпечення.

Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо часткового задоволення позовних вимог, не врахувавши, що позивач ОСОБА_4 отримує іншу пенсію за іншим законом з 01.12.2010 року, а саме відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тоді, як для перерахунку пенсії необхідно перебувати на обліку і отримувати пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи, а тому постанова Таращанського районного суду Київської області від 03 листопада 2017 року в частині задоволення позовних вимог підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. У решті постанову суду слід залишити без змін.

Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного Управління МВС України в Київській області задовольнити частково.

Постанову Таращанського районного суду Київської області від 03 листопада 2017 року в частині задоволення позовних вимог скасувати та ухвалити в цій частині нову постанову наступного змісту.

У задоволенні позовних вимог у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського І.Ф про оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язати вчинити певні дії відмовити.

У решті постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 20 грудня 2017 року.