Постанова від 16.11.2017 по справі 693/557/17

Справа № 693/557/17

2-а/693/37/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.11.2017 року м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області

в складі : головуючого судді Шимчика Р.В.,

при секретареві Піддубняк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жашків адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» до Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області про визнання недійсним та скасування рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державне підприємство «Укрриба»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 акціонерне товариство «Черкасиробгосп» звернулося до суду з позовом до Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області про визнання недійсним та скасування рішення.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказало, що 21.06.2017 року ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» отримало копію позовної заяви з вимогами про скасування реєстрації державного акту та припинення права користування земельними ділянками, з копіями документів, що додаються до неї. Серед наданих копій було отримано копію рішення Острожанської сільської ради (18 сесія VII скликання) № 2 від 28.03.2017 р.

Так, 28.03.2017 року Острожанська сільська рада Жашківського району Черкаської області прийняла рішення №2, яким вирішила: «Прийняти рішення про припинення права постійного користування землею ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» на підставі державного акту серії 1-ЧП №000909 від 28.04.2001 р., що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №46, яким землекористувачу надано у постійне користування 910,07 га землі та про скасування державного акту на право постійного користування землею серії 1-ЧП №000909 від 28.04.2001 р., що зареєстрований у книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №46».

Прийняти рішення про припинення права постійного користування землею ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» на підставі державного акту серії ЧП 17-113 від 28.09.1998 р., що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 85, яким землекористувачу надано у постійне користування 147,97 га. землі та про скасування державного акту на право постійного користування землею серії ЧП 17-113 від 28.09.1998 року, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 46.

12.11.2013 р. ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» було проведено державну реєстрацію земельної ділянки державної форми власності площею 910,0700 га, яка належить до земель водного фонду, для рибогосподарських потреб, а відомості про неї було внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер якої 7120985000:02:001:0368, що знаходиться на праві постійного користування ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП», яка розташована за адресою: Черкаська область, Жашківський район, Острожанська сільська рада, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку серії № НВ-7103872642016 від 02.07.2016 р. Відповідна земельна ділянка знаходиться на праві постійного користування ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» на підставі державного акту на право простійного користування земельною ділянкою, серія та номер: 1-ЧП 000909 від 18.04.2001 р., видавник: Острожанська сільська рада.

28.11.2013 р. ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» було проведено державну реєстрацію земельної ділянки державної форми власності площею 147,9738 га, яка належить до земель водного фонду, для рибогосподарських потреб, а відомості про неї було внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер якої 7124989000:01:001:0548, що знаходиться на праві постійного користування ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП», яка розташована за адресою: Черкаська область, Черкаський район, Червонослобідська сільська рада,на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку серії № НВ-7100965102013 від 28.11.2013 р. Відповідна земельна ділянка знаходиться на праві постійного користування ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» на підставі державного акту на право простійного користування земельною ділянкою, серія та номер: ЧП 17-113 від 29.09.1998 р., видавник: Черкаська районна рада народних депутатів.

Позивач вважає рішення Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області (18 сесія VII скликання) № 2 від 28.03.2017 р. незаконними та таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.

Острожанська сільська рада діяла з перевищенням своїх повноважень з порушенням вимог Земельного Кодексу України.

Земельна ділянка, орієнтовною площею 910,0700 га, яка розташована в адміністративних межах Черкаської обл. Жашківського р-ну Острожанської сільської ради, та земельна ділянка, орієнтовною площею 147,9738 га, яка розташована в адміністративних межах Черкаської обл. Черкаського р-ну Червонослобідської сільської ради, знаходяться на праві постійного користування ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП». При цьому, дані земельні ділянки належать до державної форми власності.

Однак, незважаючи на те, що відповідні земельні ділянки мають державну форму власності, що одна з цих земельних ділянках знаходиться в адміністративних межах іншого села, Острожанська сільська рада прийняла рішення про припинення права постійного користування відповідних земельних ділянок ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП», що в подальшому було перейменовано в ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП».

Острожанська сільська рада приймаючи рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою, орієнтовною площею 910,0700 га, яка розташована в адмін. межах Черкаської обл. Жашківського р-ну Острожанської сільської ради, діяла поза межами своїх повноважень, оскільки відповідна земельна ділянка належить до державної форми власності, а не комунальної. Виходячи з норм земельного законодавства, сільська рада не може розпоряджатися земельними ділянками державної форми власності, а в свою чергу може розпоряджатися лише земельними ділянками комунальної форми власності, зокрема, вилучати їх.

Також, на згаданій земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна державної власності, а також об'єкти нерухомого майна, що підлягають приватизації, зокрема, гідротехнічні споруди, балансоутримувачем яких виступає Державне підприємство «Укрриба», а Розпорядником - регіональне відділення фонду державного майна України в Черкаській області. Так, прийняття рішення щодо розпорядження нерухомим майном, що знаходиться на відповідній земельній ділянці, не є компетенцією сільської ради, а прерогатива інших органів.

Крім того, Острожанська сільська рада в своєму рішенні вирішила припинити право користування земельною ділянкою, орієнтовною площею 147,9738 га, яка розташована в інших адміністративних межах, а саме, в адмінмежах Черкаської обл. Черкаського р-ну Червонослобідської сільської ради, що знову ж таки призвело до перевищення її повноважень, оскільки було прийнято рішення щодо земельної ділянки, яка знаходиться в територіальних межах іншої сільської ради, яка, при цьому, належить до :гжавної форми власності, а не комунальної. Крім того, на відповідній земельній ділянці, також розташовані об'єкти нерухомого майна державної власності, а також об'єкти нерухомого майна, що підлягають приватизації.

Земельна ділянка державної форми власності, орієнтовною площею 910,0700 га, що знаходиться на праві постійного користування ПАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» на підставі державного акту на право простійного користування земельною ділянкою, серія та номер: 1-ЧП000909 від 18.04.2001 р., а не 28.04.2001 р., як зазначено в рішенні сільської ради.

Те ж саме стосується і іншої земельної ділянки державної форми власності, орієнтовною площею 147.9738 га. що знаходиться на праві постійного користування ПАТ «Черкасирибгосп» на підставі державного акту на право простійного користування земельною ділянкою, серія та номер: ЧП 17-113 від 29.09.1998 р., а не 28.09.1998 р., як зазначено в рішенні сільської ради.

Острожанська сільська рада діяла з перевищенням своїх повноважень з порушенням вимог Водного Кодексу України.

Землі водного фонду є самостійною категорією земель України, їх правовий режим встановлено главою 12 Земельного Кодексу України, главами 1 та 18 Водного кодексу України, а також іншими актами земельного і водного законодавства Згідно зі ст. 58 ЗК і ст. 4 Водного кодексу України, до їх складу згідно зі ст. 58 ЗК України і ст. 4 Водного кодексу України належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів. Зазначений перелік, є вичерпним. Земельним кодексом України (починаючи з редакції від 1 січня 2002 року) визначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо надання земельних ділянок для ведення водного господарства. Так пункт 3 статті 122 Земельного кодексу України в зазначеній редакції регламентує надання земельних ділянок для ведення водного господарства саме районними державними адміністраціями.

Аналізуючи з 1 січня 2002 року зміни, що вносилися до Земельного кодексу України слід означити, що повноваження органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в істині надання земельних ділянок для ведення водного господарства не змінювалися, відповідно формулювання пункту 3 статті 122 Земельного кодексу України в останній його редакції залишилося не змінним, а саме для ведення водного господарства.

Ведення водного господарства - лише один з видів цільового призначення земель водного фонду.

Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Держкомзему

України від 23.07.10 р. №548, наводить 12 різних видів цільового призначення в цій категорії:

«10.01 Для експлуатації та догляду за водними об'єктами;

10.02 Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами;

10.03 Для експлуатації та догляду за смугами відведення;

10.04 Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спопорудами і каналами;

10. 05 Для догляду за береговими смугами водних шляхів;

10.06 Для сінокосіння;

10.07 Для рибогосподарських потреб;

10.08 Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей;

10.09 Для проведення науково-дослідних робіт;

10.10 Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних

споруд;

10.11 Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих

закдів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів;

10.12 Для цілей підрозділів 10.01 - 10.11 та для збереження та використання земель

прироодно-заповідного фонду”.

До ведення водного господарства відносяться перші п'ять видів. Саме ними і обмежується повноваження райдержадміністрацій.

10.07 Для рибогосподарських потреб відповідно до п.5 ст. 122 Земельного кодексу

України, та ст.ст. 7, 8 Водного кодексу України належить до компетенції Верховної Ради

України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад.

Острожанська сільська рада вийшла за межі наданих їй повноважень, що призвело до прийняття нею незаконного рішення.

Про існування рішення Острожанської сільської ради (18 сесія VII скликання) № 2 від 28.03.2017 року, ПрАТ «Черкасирибгосп» стало відомо 21.06.2017 р., коли ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» отримало копію позовної заяви з вимогами про скасування реєстрації державного акту та припинення права землекористування.

При цьому, ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» жодних інших документів не отримано, які б підтверджували законність процедури прийняття даного рішення, зокрема, порядку денного, протоколу засідання. Представники ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» не були повідомлені про час і місце проведення засідання, на якому приймалося рішення №2 від 28.03.2017 р., жодних документів у ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» не вимагалось, ані комісією Осрожанскої сільської ради, ані самою сільською радою, або її представниками, що позбавило ПрАТ «ЧЕРКАСИРИБГОСП» можливості взяти участь в засіданні комісії та пленарному засіданні Острожанської сільської ради.

В зв'язку з вищевикладеним позивач звернувся до суду.

В судове засідання представник позивача - Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» - ОСОБА_2, - не з'явився, проте до суду направив заяву про слухання справи в його відсутності. Заявлений позов підтримує в повному обсязі та просив його задовольнити.

В судове засіданні представник відповідача - Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області - не з'явився по невідомих суду причинах, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

В судове засідання представник третьої особи Державного підприємства «Укрриба» - ОСОБА_3, який діє згідно довіреності від 15.11.2017 року, не з'явився, проте до суду направив заяву про розгляд справи в його відсутності, не заперечує проти задоволення позову.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом установлено, що відповідно рішенням Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області № 2 від 28.03.2017 року було вирішено:

1.Затвердити висновок депутатської комісії Острожанської сільської ради від 28.03.2017 року, створеної на підставі рішення сесії Острожанської сільської ради № 2 від 27.02.2017 року «Щодо встановлення законності користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою : с. Острожани, загальною площею 910,07 га, кадастровий номер 7120985000:02:001:038».

2.Прийняти рішення про припинення права постійно користування землею ПАТ «Черкасирибгосп» на підставі державного акту серії І-ЧР №000909 від 28.04.2001 року, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 46, яким землекористувачу надано у постійного користування 910,07 га землі та про скасування державного акту на право постійного користування земле серії І-ЧР № 000909 від 28.04.2001 року, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 46.

Прийняти рішення про припинення права постійно користування землею ПАТ «Черкасирибгосп» на підставі державного акту серії ЧР 17-113 від 28.09.1998 року, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 858, яким землекористувачу надано у постійного

користування 147,97 га землі та про скасування державного акту на право постійного користування земле серії ЧР 17-113 від 28.09.1998 року, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 85.(а.с.10-11).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 02.07.2016 року, кадастровий номер - 7120985000:02:001:0368; місце розташування (адміністративно територіальної одиниці) - Черкаська область, Жашківський район, Острожанська сільська рада; цільове призначення - 10.07. для рибогосподарських потреб; категорія землі - землі водного фонду; площа земельної ділянки 910.0700; форма власності - державна (а.с.58).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.11.2013 року, кадастровий номер - 7124989000:01:001:0548; місце розташування (адміністративно територіальної одиниці) - Черкаська область, Черкаський район, Червонослобідська сільська рада; цільове призначення - для рибогосподарських потреб; категорія землі - землі водного фонду; площа земельної ділянки, гектарів 147,9738 ; форма власності - державна (а.с.62).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 3 ст. 78 ЗК України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Із змісту ст.12 ЗК України вбачається, що повноваження сільських рад щодо розпорядження землями поширюються на землі територіальної громади та комунальної власності.

Відповідно до ст.. 143 ЗК України, примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі:

а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі;

в) конфіскації земельної ділянки;

г) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності;

ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки;

д) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Згідно до ч.1,2,3 ст. 149 ЗК України, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до п. г ч. 3 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 25 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно ч. 1,10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлений позов про визнання недійсним та скасування рішення слід задовольнити, скасувавши рішення Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області № 2 (18 сесії VІІ скликання) від 28.03.2017, оскільки спірні земельні ділянки перебувають в державній власності, і відповідач, прийнявши рішення про припинення права постійного користування землею, вийшов за межі їх повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 160-163 КАС України, ст.19, 55 Конституції України, ст.ст.12,78, 143,149 152 ЗК України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» до Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області про визнання недійсним та скасування рішення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державне підприємство «Укрриба»,- задовольнити.

Скасувати рішення Острожанської сільської ради Жашківського району Черкаської області № 2 (18 сесії VІІ скликання) від 28.03.2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня його проголошення.

Головуючий: Роман Васильович Шимчик