13 грудня 2017 року м.Житомир
справа № 806/3173/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Галайби І.Б.,
за участю:
представників позивача: Лугіни С.А. (за довіреністю від 06.06.2017) приймав участь у судовому засіданні від 06.12.2017; Горбовського О.В. (за довіреністю від 06.11.2017);
представника відповідача - Поліщука В.В. (директор відповідно до наказу №1 від 03.05.2004),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі управління Державної служби України з питань праці у Житомирській області до Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про застосування заходів реагування, -
встановив:
Державна служба України з питань праці в особі управління Державної служби України з питань праці у Житомирській області звернулась до суду з позовом, у якому просить:
1) у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю працівників застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю шляхом зупинення робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- технологічне обладнання з переробки природного каменю: станок для обрізки гранітних плит СОП-00.00.000 ПС; станок шліфувальний СМР-03А (2 одиниці); станок для розпилювання блоків-3000, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027;
2) заборонити Виробничо-комерційному підприємству "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю виконувати зазначені роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати зазначені машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що в листопаді 2017 року посадовою особою управління Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з використанням і переробкою мінеральної сировини, про що складено акт №1978/11-0027 від 17 листопада 2017 року. За результатами перевірки управління Держпраці у Житомирській області дійшло до висновку, що відповідачем допущено порушення Закону України "Про охорону праці", Постанови Кабінету Міністрів України №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки" від 26.10.2011, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників. У зв'язку з цим, а також враховуючи те, що управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом центрального органу влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, позивач, посилаючись на приписи частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача та зупинити роботи та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і заборонити виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- технологічне обладнання з переробки природного каменю: станок для обрізки гранітних плит СОП-00.00.000 ПС; станок шліфувальний СМР-03А (2 одиниці); станок для розпилювання блоків-3000, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав правову позицію, викладену у позовній заяві, та просив адміністративний позов задовольнити з підстав та мотивів, викладених в ньому.
У судовому засіданні представник відповідач не заперечував проти вимог адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).
Приписами пункту 4 Положення, визначено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14.10.1992 (далі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Матеріалами справи підтверджено, що з 16 до 17 листопада 2017 року, на підставі направлення на проведення перевірки від 16.11.2017 №1978/11, виданого відповідно до наказу №2171 від 16.11.2017, управлінням Держпраці у Житомирській області проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з використанням і переробкою мінеральної сировини, про що складено акт від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027 (далі - акт перевірки) (а.с.7-9).
Згідно з пунктом 1 розділу V акту перевірки, під час перевірки виявлено ряд порушень відповідачем вимог законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки" №1107 від 26.10.2011, які описані у рядку №1 зазначеного розділу акту від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
У зв'язку з виявленням указаних порушень, в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та заборонено виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- технологічне обладнання з переробки природного каменю: станок для обрізки гранітних плит СОП-00.00.000 ПС; станок шліфувальний СМР-03А (2 одиниці); станок для розпилювання блоків-3000, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
Акт отримано 17.11.2017 та підписано директором Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю без заперечень і зауважень.
В силу приписів статті 4 Закону №2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини першої статті 6 Закону №2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі частиною першою статті 13 Закону №2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 вказаної статті Закону №2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 (далі - Закон №877-V), на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Доказів усунення відповідачем порушень, зазначених у акті перевірки Управління Держпраці у Житомирській області від 17.11.2017 №1978/11-0027, представником відповідача до суду не надано.
З огляду на викладене, суд вважає, що недотримання Виробничо-комерційним підприємством "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать про наявність реальної загрози життю та здоров'ю людей, є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- технологічне обладнання з переробки природного каменю: станок для обрізки гранітних плит СОП-00.00.000 ПС; станок шліфувальний СМР-03А (2 одиниці); станок для розпилювання блоків-3000, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17.11.2017 №1978/11-0027.
Таким чином, позовні вимоги Державної служби України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області про застосування до усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки від 17.11.2017 №1978/11-0027, є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 71, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
Позов Державної служби України з питань праці в особі управління Державної служби України з питань праці у Житомирській області до Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю про застосування заходів реагування, - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Виробничо-комерційного підприємства "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю шляхом зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- звалювання та розпилювання блоків природного каменю;
- технологічне обладнання з переробки природного каменю: станок для обрізки гранітних плит СОП-00.00.000 ПС; станок шліфувальний СМР-03А (2 одиниці); станок для розпилювання блоків-3000, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
Заборонити Виробничо-комерційному підприємству "Поліс" у формі товариства з обмеженою відповідальністю виконувати зазначені роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати зазначені машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17 листопада 2017 року №1978/11-0027.
Постанова суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей підлягає негайному виконанню.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 13 грудня 2017 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Горовенко
Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2017 року.