Справа № 524/722/17
Провадження 3/524/5442/17
15.12.2017 року Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції у м. Кременчуці Департаменту патрульної поліції про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -
14 грудня 2017 року до Автозаводського районного суду м. Кременчука повторно надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 173 КпАП України.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 30.01.2017 року о 02 год. 02 хв. ОСОБА_2 за місцем проживання за адресою по просп..ОСОБА_3АДРЕСА_1 в м. Кременчуці, в стані алкогольного сп'яніння вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_4 насильство в сім'ї, тобто умисні дії психологічного та фізичного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода фізичному та психологічному здоров'ю.
Постановами Автозаводського районного суду м. Кременчука від 02 березня 2017 року та 30 березня 2017 року та 20 квітня 2017 року адміністративна справа відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП була повернута для додаткової перевірки та належного оформлення, однак вимоги вищевказаної постанови не виконані належним чином.
Згідно рапорту інспектора роти №3 УПП у м. Кременчуці лейтенант поліції ОСОБА_5, датованого 27 липня 2017 року місце проживання правопорушника ОСОБА_2 не встановлено.
За таких обставин справа не може бути прийнята до провадження суду і підлягає повторному поверненню для додаткової перевірки та належного оформлення, у тому числі для встановлення зареєстрованого та фактичного місця проживання ОСОБА_2
Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаного протоколу, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 підлягає поверненню до особи, яка його склала, з наступних підстав.
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення.
У п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про хуліганство» №10 від 22.12.2006 року зі змінами зазначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені: дата і місце складення; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка його склала; відомості про особу порушника; місце, час учинення і суть дрібного хуліганства; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи, у т.ч. про матеріальну шкоду, якщо її було заподіяно. За відсутності таких даних і неможливості їх доповнити суддя повертає матеріали органу внутрішніх справ для додаткового оформлення.
Так, відповідно до ч.1 ст. 173-2 КУпАП чинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
З урахуванням вище викладеного, слід повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 за ст. 173 КУпАП для додаткового оформлення начальнику Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в м. Кременчуці, у зв'язку з тим, що при складанні даного протоколу не було дотримано вимог ст. 256 КУпАП.
Крім того не роз'яснені права та обов'язки, про що робиться відмітка у протоколі, передбачені згідно ст.. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Та згідно ст.. 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист. Засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду.
Відповідно ч. 2 ст. 256 КпАП України протокол підписується особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. Управлінням патрульної поліції м. Кременчука, в особі уповноважених на те службових осіб, не перевірено і не встановлено фактичне та зареєстроване місце проживання ОСОБА_2, не вчинили відповідні щодо цього дії, обмежившись тільки рапортом.
Всупереч вимогам Конституції України постанова суду залишилася не виконаною.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу унеможливлює повний та всебічний розгляд справи відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.
Керуючись ст. 256,276,268, 278 КпАП України, суд, -
Повернути для додаткового оформлення начальнику Управління патрульної поліції у м. Кременчуці Департаменту патрульної поліції адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: