Постанова від 14.12.2017 по справі 910/5390/17

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року Справа № 910/5390/17

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Козир Т.П. - головуючого, Гольцової Л.А., Іванової Л.Б.,

за участі представників: заявника касаційної скарги - Захарчука О.В. дог. від 12 грудня 2017 року № 12/12-17, прокурора ГПУ - Гришиної Т.А. посв. від 16 листопада 2016 року № 044815,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2017 року у справі Господарського суду міста Києва за позовом Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради до ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" про визнання договору укладеним та стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2017 року Заступник прокурора Львівської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Моршинської міської ради (далі - позивач) до ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" (далі - відповідач) про визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної структури м. Моршина між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та Моршинською міською радою у запропонованій позивачем редакції; стягнення 1563000 гривень пайової участі на розвиток інфраструктури м. Моршина.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач ухилився від виконання визначених чинним законодавством та органами місцевого самоврядування вимог щодо укладення вказаного договору та сплати коштів пайової участі до місцевого бюджету територіальної громади.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 31 травня 2017 року позов Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Моршинської міської ради задоволено повністю.

Визнано укладеним з моменту набрання чинності рішення суду Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та Моршинською міською радою у наступній редакції:

Договір № ____________

про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина

м. Моршин « » _________201_ p.

Моршинська міська рада Львівської області (код ЄДРПОУ 04372448), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Моршин, вул. І. Франка, 15 в особі міського голови Ільницького Руслана Яковича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», (далі - Міська рада) з однієї сторони та ТзОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" (код ЄДРПОУ 31175387), в особі генерального директора Чеберяка Віталія Борисовича, (далі - Замовник) з другої сторони, уклали цей Договір про наступне:

І. Предмет Договору

1.1. Відповідно до цього Договору Замовник, що здійснює будівництво житлового будинку на 142 квартири по вул. 50-річчя УПА, 10-в в м. Моршин Львівської області (далі - Об'єкт містобудування) зобов'язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, величина якої становить 3 (три) відсотки від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкту містобудування - 52100000,00 грн. (п'ятдесят два мільйони сто тисяч гривень 00 коп.).

1.2. Розмір пайової участі становить 1563000,00 грн. (один мільйон п'ятсот шістдесят три тисячі гривень 00 коп.) та перераховується на рахунок, відкритий у Стрийському управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області (розрахунковий рахунок № 31513921700624, код платежу 24170000, код Банку 825014, код ЄДРПОУ 37969195, банк ГУДКСУ у Львівській області).

1.3. Розрахунок величини пайової участі є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток).

II. Зобов'язання Сторін

2.1. Замовник зобов'язується перерахувати єдиним платежем протягом 30 днів з часу прийняття об'єкта в експлуатацію, зазначені у п.1.2 цього Договору.

2.2. Міська рада зобов'язується:

2.2.1. На вимогу Замовника надавати йому довідки про виконання умов цього Договору.

2.2.2. Спрямовувати грошові кошти, перераховані замовником на пайову участь у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина відповідно до їх цільового призначення та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

III. Відповідальність Сторін

3.1. У разі невиконання Замовником умов Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина щодо перерахування в повному обсязі коштів, Міська рада здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів у судовому порядку.

3.2. Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання зобов'язань по цьому Договору, якщо це невиконання викликане обставинами форс-мажору.

IV. Строк дії договору

4.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного ними виконання своїх зобов'язань за цим Договором.

V. Інші умови

5.1. Зміни до цього договору вносяться в установленому законодавством порядку за взаємною згодою Сторін, шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору або у судовому порядку.

5.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього Договору не допускається.

5.3. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

5.4. Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної зі Сторін.

VI. Адреси та реквізити Сторін

Міська рада Замовник

вул. I. Франка, 15 м. Моршин, ТзОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест»

Львівська обл., 82482 вул. Скляренка, 17, м. Київ,

код ЄДРПОУ 04372448 Київська обл., 04073

тел./факс: (03260) 6-02-02 код ЄДРПОУ 31175387

Міський голова Генеральний директор

___________ Р.Я.Ільницький ___________В.Б. Чеберяк

М.П. М.П.

Додаток до Договору №________

від « ____» ____________20____p.

РОЗРАХУНОК

величини пайової участі

до договору №______ від «____ »__________ 20____p.

А. Величина пайової участі Замовника, що здійснює будівництво житлового будинку на 142 квартири по вул.50-річчя УПА, 10-в, в м. Моршин Львівської області визначається в розмірі 3 (трьох) відсотків від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами на підставі зведеного кошторису на будівництво, виконаного без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій/інвентаризаційної вартості, встановленої в технічному паспорті на будівлю.

В. Загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта містобудування/інвентаризаційна вартість, встановлена в технічному паспорті на будівлю складає:

52100000,00 грн. (п'ятдесят два мільйони сто тисяч гривень 00 копійок).

С. Витрати з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, що були включені в загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта містобудування складають: 0,00 грн.

D. Вартість будівництва Замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки складає: 0,00 грн.

Е. Розмір пайової участі, сплаченої попереднім Замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь складає: 0,00 грн.

F. Розмір пайової участі, сплаченої Замовником, за укладеним раніше договором складає: 0,00 грн.

Величина пайової участі Замовника складає:

((B-C-D)*A%)-E-F= ((52100000,00-0,00-0,00)* 3%)-0,00-0,00 =

1563000,00грн.

(один мільйон п'ятсот шістдесят три тисячі гривень 00 копійок)

Міська рада Замовник

вул. I. Франка, 15 м. Моршин, ТзОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест"

Львівська обл., 82482 вул. Скляренка, 17, м. Київ,

код ЄДРПОУ 04372448 Київська обл., 04073

п/р 31513921700624 код ЄДРПОУ 31175387

в ГУДКСУ у Львівській обл.

код Банку 825014

тел./факс: 8 (03260) 6-02-02

Міський голова Генеральний директор

___________ Р.Я.Ільницький ___________В.Б. Чеберяк

М.П. М.П.

Розрахунок провів: Заступник начальника

відділу економіки, курорту та туризму

О.М. Гнатів

«____» ____________ 201__р.

З ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" на користь Моршинської міської ради стягнуто 1563000 гривень 00 коп. пайової участі на розвиток м. Моршина.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2017 року апеляційну скаргу ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" залишено без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 31 травня 2017 року залишено без змін.

У касаційній скарзі ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 31 травня 2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2017 року, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Посилається на порушення судами попередніх інстанцій пп. 3 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VІ від 17 лютого 2011 року, положення Концепції Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2009-2016 роки, схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1406-р від 22 жовтня 2008 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1249 від 11 листопада 2009 року, щодо державної підтримки будівництва доступного житла шляхом звільнення від сплати пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту для забудовників (замовників), які будують (споруджують) доступне житло.

Вважає, що звільнений від сплати пайової участі, оскільки до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла, а спеціальна норма пп. 3 ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не містить жодної додаткової умови, в т.ч. умови щодо залежності звільнення від пайової участі від виду джерела фінансування об'єкту будівництва, тобто, від використання чи невикористання коштів держбюджету по Програмі "Доступне житло".

Вказує, що судами попередніх інстанцій невірно застосовано п. 9 Порядку надання державної підтримки для забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів "країни №140 від 11 лютого 2009 року, та п. п. 3, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для надання державної підтримки з метою будівництва (придбання) доступного житла, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України № 73 від 9 червня 2011 року, що стосуються такого виду державної підтримки як фінансування та не містять жодних положень щодо порядку віднесення житла до категорії "Доступне".

Зазначає, що відсутність такого виду державної підтримки як "державне фінансування" не означає відсутності (призупинення дії) іншого виду державної підтримки програми "звільнення від пайової участі", направленого на стимулювання будівництва доступного житла, гарантованого замовником, що будує доступне житло.

Стверджує, що затверджена судом редакція п. 2.1 договору про пайову участь суперечить положенням ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, оскільки зобов'язання по сплаті пайової участі згідно договору виникає в момент, що вже минув.

Вказує, що судами допущено порушення ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. п. 2.2.2 Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, затвердженого рішенням Моршинської міської ради № 164 від 13 жовтня 2011 року (далі - Положення), згідно із якими має бути визначено загальний розмір пайової участі з урахуванням алгоритму зменшення нарахованої суми пайових внесків на суму пайової участі, сплаченої замовником, за укладеним раніше договором, та сплаченої попереднім замовником .

Представник позивача у судове засідання не з'явився.

Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги позивач повідомлений належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.

Заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 25 квітня 2006 року відділом архітектури та містобудування виконкому Моршинської міської ради затверджено архітектурно-планувальне завдання №15 на проектування нового будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Моршин вул. 50-ти річчя УПА, 10В.

17 березня 2008 року Львівською обласною службою української державної інвестиційної експертизи надано експертний висновок №6.Е716/3 по проекту "Житловий будинок на 142 квартири в м. Моршин вул. 50-ти річчя УПА, 10В", яким рекомендовано до затвердження та розробки послідуючої стадії проектування.

13 жовтня 2011 року рішенням Моршинської міської ради Львівської області № 164 затверджено Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина (далі - Положення), відповідно до п. 1.3 якого його дія поширюється на всіх забудовників, незалежно від їх форми власності.

Згідно із п. 2.2 Положення величина пайової участі встановлюється у розмірі, зокрема, 3 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для багатоквартирних житлових будинків, індивідуальних житлових будинків загальною площею більше 300 кв.м.

За п. 3.3 Положення договір про пайову участь укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення забудовника, але до прийняття об'єкта в експлуатацію, а для об'єктів 1-3 рівня складності, до реєстрації інспекцією ДАБК у Львівській області декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

21 листопада 2011 року Інспекцією ДАБК у Львівській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт житлового будинку на 142 квартири по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, замовником якого є ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест".

30 січня 2014 року рішенням Моршинської міської ради Львівської області № 797 внесено зміни до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, згідно із п. 2.2 якого величина пайової участі встановлюється у розмірі, зокрема, 3 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта містобудування - для житлових будинків.

Відповідно до п. 3.6 Положення договір про пайову участь укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення забудовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію.

Пунктом 3.8 Положення визначено, що невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі в розвитку інфраструктури м. Моршина.

9 липня 2015 року у Департаменті державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області зареєстровано декларацію про готовність житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В, у м. Моршин до експлуатації, вартість будівництва 52100 тис., замовником якого є ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест".

Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги, прокурор зазначає, що всупереч вимогам чинного законодавства України, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Моршина відповідачем не укладено, коштів пайової участі до місцевого бюджету не сплачено.

У відповідності до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно із ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

За положенням ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо, зокрема, існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

За вимогами п. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Таким чином, аналіз норм ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" дає підстави для висновку, що на замовника забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування замовником до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є обов'язковим.

Судами встановлено, що ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" виступило замовником будівництва житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, а відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, закінчений будівництвом об'єкт - житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин, є готовим до експлуатації.

Водночас, договір про пайову участь між Моршинською міською радою та ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" у відповідності до вимог ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення не укладався.

Листом № 1603/03-13 від 17 липня 2015 року Моршинська міська рада звернулась до ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" з рекомендацією звернутися про укладення договору пайової участі, у відповідь на який листом №597 від 20 липня 2015 року останній просив звільнити від сплати пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршина.

Листом № 1694/03-16 від 30 липня 2015 року Моршинська міська рада повідомила ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" про те, що державна програма "Доступне житло" призупинена, та повторно просив укласти договір про сплату пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршин.

Місцевим господарським судом мотивовано відхилено посилання відповідача на те, що інвестором витрат по проектуванню та будівництву об'єкта було ТОВ "Колос-Груп", з яким у подальшому відповідачем укладено угоду про заміну сторони у зобов'язанні, яке оформило відносини щодо сплати пайової участі шляхом укладення договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 3 червня 2008 року, а тому не повинен укладати спірний договір.

Так, судом встановлено, що 3 червня 2008 року між Підприємством житлово-комунального господарства Моршинської міської ради (виконавець) та ТОВ "Колос-Груп" (замовник) укладено договір про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин, предметом якого є оплата пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин в сумі 37467 гривень 40 коп. з розрахунку отриманого ліміту на водопостачання і водовідведення в кількості 94,50 м.куб./добу.

12 жовтня 2011 року між ТОВ "Колос-Груп" (інвестор) та ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" (замовник) укладений договір № 67/10-11 про інвестування будівництва житлового будинку на 142 квартири в м. Моршин, вул. 50-річчя УПА, 10В.

Відповідно до довідки № 347 від 7 травня 2014 року, виданої Підприємством житлово-комунального господарства Моршинської міської ради, ТОВ "Колос-Груп" сплачено пайової участі 75 тис.гривень.

17 січня 2017 року між Підприємством житлово-комунального господарства Моршинської міської ради, ТОВ "Колос-Груп" та ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" укладена Угода про заміну сторони у зобов'язанні, яке виникло на підставі договору про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м.Моршин від 3 червня 2008 року.

ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" сплачено на користь Підприємства житлово-комунального господарства Моршинської міської ради грошові кошти у розмірі 75467 гривень 40 коп. із зазначенням призначення платежу: "оплата зг. угоди від 17 січня 2017 року, сплата пайової участі водокористувачів", що підтверджується виписками по рахунку відповідача.

Втім, вказаний договір укладений відповідно до п. 1 рішення № 732 від 25 травня 2004 року "Про затвердження пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин", згідно предмету договору при видачі технічних умов на підключення водокористувачів до водопроводу і каналізації міста КП "Моршинводоканал" визначено пайову участь як водокористувача у розвитку, реконструкції і утриманню споруд водопроводу і каналізації міста з

розрахунку отриманого ліміту на водопостачання і водовідведення.

Таким чином, як вірно зазначено судами, вказаний договір регулює відносини сторін щодо оплати пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин, однак не участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

З огляду на викладене, місцевий та апеляційний господарські суди дійшли мотивованого висновку про те, що наявність зазначеного договору не звільняє відповідача від обов'язку укладення відповідного договору та сплати коштів пайової участі у розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.

Крім того, як вірно зазначено судами, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається на підставі документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. У договорі про сплату пайової участі водокористувачів у розвитку, реконструкції та утриманню споруд водопроводу та каналізації м. Моршин від 3 червня 2008 року не зазначено вартість такого будівництва. Також невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, проте, договір від 3 червня 2008 року взагалі не містить будь-яких додатків.

За наведених обставин апеляційним господарським судом мотивовано відхилено доводи відповідача про те, що останній частково вже сплатив розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршина.

З вказаними висновками погоджується суд касаційної інстанції.

Також відповідач, з посиланням на норми ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зазначає, що не повинен залучатися до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршин, оскільки об'єкт будівництва за адресою: вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин відноситься до доступного житла, на підтвердження чого зазначив, що житловий будинок включено до Переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватися кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання доступного житла), у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 343 від 25 квітня 2012 року.

Однак, судами попередніх інстанцій мотивовано відхилено вказані доводи з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва, зокрема, будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла.

Водночас, листом № 52-9-05 від 21 грудня 2016 року Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла договір не укладався, а кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались.

Листом № 34-15/12321 від 30 грудня 2016 року ПАТ "Державний ощадний банк України" повідомило, що наказ Мінрегіонбуду, на підставі якого реалізується рішення міжвідомчої комісії щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на будівництво в яких можуть спрямовуватись кошти відповідно до Порядку часткової компенсації, а також відповідний додаток до протоколу, були надані до банку із зазначенням включення об'єкта будівництва (будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин) в перелік акредитованих Міжвідомчою комісією. Однак, жодного договору про співпрацю в рамках даної програми між банком та ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" не укладалось.

Також встановлено, що договори про надання часткової компенсації відсотків згідно з Програмою на придбання житла в об'єкті будівництва будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин між банком та ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" не укладались.

Листом № 45/11/3 від 4 січня 2017 року Державна іпотечна установа Кабінету Міністрів України повідомила, що в рамках реалізації Державної програми "Доступне житло" угоди по фінансуванню будівництва доступного житла у м. Моршин між Державною іпотечною установою та ПАТ "Державний ощадний банк України" не укладалися. Проте, в рамках стандартів України, для фінансування добудови житлового будинку за адресою: м. Моршин, вул. 50-річчя УПА, 10-В було надано фінансовий кредит ПАТ "Агрокомбанк" (теперішня назва ПАТ "Айбокс Банк").

Згідно листа Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 8/17-127-17 від 2 лютого 2017 року житловий будинок по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин був включений Протоколом від 14 вересня 2012 року засідання Міжвідомчої комісії з розгляду пропозицій щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти, до Переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 343. Протоколом від 17 січня 2014 року засідання Міжвідомчої комісії з розгляду пропозицій щодо формування переліку об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти, погоджено Перелік перехідних об'єктів житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких у 2014 році можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 343.

Листом Львівського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" № 15-9-05 від 15 березня 2017 року повідомило, що з 2014 року по теперішній час призупинено реалізацію державних програм "Доступне житло 70/30", яка передбачала компенсацію державою 30 % від вартості житла, у зв'язку з повною зупинкою державного фінансування програми та програми "Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують покращення житлових умов" (зміни до Держбюджету на 2014 року прийняті Верховною Радою України 27 березня 2014 року).

Постановою Кабінету Міністрів України № 140 від 11 лютого 2009 року затверджено Порядок забезпечення громадян доступним житлом, який визначає механізм забезпечення громадян доступним житлом відповідно до Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2009 року № 1249. Забезпечення громадян доступним житлом здійснюється шляхом надання державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або надання пільгового іпотечного житлового кредиту.

За положенням п. 9 Порядку виконавець для надання державної підтримки:

1) укладає:

з уповноваженими ним банками - договори про співпрацю щодо відкриття та обслуговування поточних рахунків громадян для надання державної підтримки, в яких обов'язково передбачається умова стосовно безспірного списання виконавцем з поточного рахунка громадянина коштів для будівництва (придбання) доступного житла;

із забудовником - договір про резервування житлової площі та/або договір про сприяння у будівництві, а також договір про будівництво (придбання) доступного житла. Сума відшкодування витрат за часткове виконання функцій замовника виконавцем, яка визначається у кожному із зазначених договорів, становить не більш як 0,4 відсотка вартості договору;

з громадянином - договір про обслуговування коштів для будівництва (придбання) доступного житла, відповідно до якого громадянин доручає виконавцю розпоряджатися коштами на поточному рахунку, які складаються з суми вартості об'єкта фінансування та суми винагороди (відшкодування). Сума винагороди (відшкодування) за обслуговування коштів, яка визначається у кожному із зазначених договорів, становить не більш як 0,7 відсотка вартості договору;

2) затверджує порядок взаємодії між громадянами, забудовниками та уповноваженими банками і вимоги до них за погодженням з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

У п. 4 Порядку зазначено, що перелік об'єктів, в яких може придбаватися житло відповідно до цього Порядку (крім індивідуальних житлових будинків, замовниками будівництва яких є позичальники), визначається за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій міжвідомчою комісією, утвореною відповідно до Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 року № 140 (Офіційний вісник України, 2009 року, № 14, ст. 436; 2011 року, № 41, ст. 1682). При цьому остаточне рішення про надання позичальнику кредиту на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла в об'єкті приймає банк відповідно до своїх внутрішніх правил. Форми документів, які подаються замовниками (управителями) на розгляд міжвідомчої комісії, затверджує Мінрегіон.

Водночас, судами встановлено, що матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів на підтвердження укладення між забудовником - ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та виконавцем заходів Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010 - 2017 роки, який визначається у порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для надання державної підтримки з метою будівництва (придбання) доступного житла, відповідного договору про резервування житлової площі та/або договору про сприяння у будівництві, а також договору про будівництво (придбання) доступного житла.

Між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла договір не укладався, а кошти, згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались. Інформація щодо укладення між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та банком, а також з іншими установами будь-яких договорів відсутня.

Крім того, між ПАТ "Державний ощадний банк України" та відповідачем не укладались договори про надання часткової компенсації відсотків згідно з Програмою на придбання житла в об'єкті будівництва будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м.Моршин; в рамках реалізації Державної програми "Доступне житло" угоди по фінансуванню будівництва доступного житла у м. Моршин між Державною іпотечною установою та ПАТ "Державний ощадний банк України" не укладалися. За інформацією ДСФУ "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", Львівським регіональним управлінням Держмолодьжитла з ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" договір не укладався, отже, кошти згідно з державними програмами будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, не спрямовувались.

Разом з цим, включення житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин до Переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, на добудову (будівництво) яких або придбання житла в яких можуть спрямовуватись кошти в рамках реалізації програм будівництва (придбання) доступного житла, у тому числі здешевлення вартості іпотечних кредитів, та стосовно яких обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями надано подання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 343, не є підставою для звільнення від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на підставі ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки після такого включення забудовник повинен вчинити подальші дії відповідно до Порядку забезпечення громадян доступним житлом та Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

На підставі викладеного, суд касаційної інстанції відхиляє посилання заявника касаційної скарги на порушення судами попередніх інстанцій ч. 4 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Водночас, невиконання встановленого законодавством зобов'язання не звільняє замовника від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Суд касаційної інстанції погоджується з висновками місцевого та апеляційного господарських судів про те, що зміст запропонованої позивачем редакції проекту договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина відповідає типовій формі Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, затвердженій рішенням Моршинської міської ради Львівської області № 164 від 13 жовтня 2011 року із відповідними змінами, внесеними рішенням Моршинської міської ради Львівської області № 797 від 30 січня 2014 року "Про внесення змін до Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина".

У касаційній скарзі заявник посилається на те, що п. 2.1 договору про пайову участь суперечить ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, а тому вказана умова не може бути виконана, оскільки строк для сплати пайової участі вже минув.

Відповідно до абз. 3 ч. 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Аналогічні положення щодо порядку сплати коштів пайової участі визначені у п. 3.9 Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина.

Таким чином, днем укладення договору про пайову участь є день набрання законної сили рішенням суду, оскільки станом на час звернення заступника прокурора Львівської області до суду з вказаним позовом у відповідача вже був наявний обов'язок з укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина й обов'язок сплати пайової участі.

Крім того, обов'язок укладення договору про пайову участь виникає до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, що, як встановлено судами, не виконано відповідачем, а типова форма договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина затверджується відповідним рішенням Моршинської міської ради, тому такий договір повинен укладатися саме відповідно до затвердженої форми.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками місцевого та апеляційного господарських судів про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина між ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" та Моршинською міською радою, вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки вказаний договір є обов'язковим для укладення сторонами у відповідності до приписів ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України та ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Крім того, у позові заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача 1563000 гривень 00 коп. пайової участі на розвиток інфраструктури м. Моршина.

Судами встановлено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, виданої Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, вартість будівництва об'єкту - житлового будинку по вул. 50-річчя УПА, 10-В у м. Моршин складає 52100 тис. гривень.

Місцевим та апеляційним господарськими судами здійснено перерахунок заявленої до стягнення з ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест" величини пайової участі та встановлено, що відповідно до п. 2.2 Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина розмір останньої складає 1563000 гривень 00 коп. (52100000*3% =1563000 гривень 00 коп.), у зв'язку із чим суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для стягнення з відповідача 1563000 гривень 00 коп. пайової участі у розвитку інфраструктури м. Моршина.

За таких обставин законні та обгрунтовані рішення та постанова судів першої та апеляційної інстанцій прийняті за повного встановлення та надання належної правової оцінки усім обставинам справи у сукупності та вірного застосування норм ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, п. п. 2.2, 3.3 Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Моршина, затвердженого рішенням Моршинської міської ради № 164 від 13 жовтня 2011 року, що регулюють спірні правовідносини, а тому зміні чи скасуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 111-5, 111-7 - 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2017 року - без зміни.

Головуючий Т. Козир

Судді Л. Гольцова

Л. Іванова