Постанова від 13.12.2017 по справі 818/1491/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 р. Справа № 818/1491/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Черкасова І.В., ОСОБА_3., представника 3-ї особи ОСОБА_4,

розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, 3-тя особа ОСОБА_6, Сумська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 (далі - позивач, ОСОБА_5) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), треті особи ОСОБА_6, Сумська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру", в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 18.09.2017 № РВ-5900296422017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; зобов'язати державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області вчинити дії щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 2 га згідно розробленого Сумською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру" та погодженого в установленому законом порядку "Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як учасник бойових дій, звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га на території Кровненської сільської ради Сумського району. Наказом відповідача вказаний дозвіл було надано і на замовлення позивача ДП "Центр державного земельного кадастру" виготовлено відповідний проект землеустрою. Вказаний проект погоджено в порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України та направлено на державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі, відповідно до ст. 24 Закону України "Про державний земельний кадастр". Державним кадастровим реєстратором Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру прийнято спірне рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру через знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини, перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1 площа співпадає на 100 %. За інформацією із Державного земельного кадастру, земельна ділянка НОМЕР_1 зареєстрована 23.12.2014, однак речові права на неї не зареєстровано. На думку позивача, при проведенні державної реєстрації, реєстратор не вчинив усіх необхідних дій, а саме не ініціював складення заявки на видалення із реєстру земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, на яку протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації не зареєстроване речове право.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та зазначили, що на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, наказом Головного управління Держземагентства у Сумській області від 30.04.2014, громадянину ОСОБА_6 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства. Право оренди на сьогоднішній день не зареєстровано з незалежних від ОСОБА_6 причин, а саме неодноразової відмови ГУ Держгеокадастру у затвердженні даного проекту землеустрою. Під час реєстрації земельної ділянки ОСОБА_5 виникла помилка з причини 100 % перетину з ділянкою, яка вже існує в Державному земельному кадастрі при цьому підстави для скасування земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_1 відсутні.

Представник ОСОБА_7 у судовому засіданні проти позовних вимог також заперечував, зазначив, що на даний час земельна ділянка сформована згідно розробленого ним проекту землеустрою.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 є учасником бойових дій та антитерористичної операції на Сході України, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 (а.с. 9).

28.04.2017 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району (а.с. 146).

Наказом ГУ Держгеокадастру від 30.05.2017 № 18-4155/16-17-СГ позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою (а.с. 13), який Сумською філією ДП "Центр державного земельного кадастру" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 у власність для ведення особистого селянського господарства (а.с. 135-180).

Вказаний проект подано до Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру для проведення державної реєстрації.

Спірним рішенням від 18.09.2017 № РВ-5900296422017 державним кадастровим реєстратором відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини, перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1 площа співпадає на 100 % (а.с. 10).

В ході реєстраційних дій з'ясовано, що земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстрована 23.12.2014 для надання в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_6

Так, наказом від 30.04.2014 № 18-242/16-14-СГ ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,38 га в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господрства (а.с. 41).

Звертаючись до суду за захистом своїх прав, позивач вважає, що державний кадастровий реєстратор повинен був скласти заявку на видалення з Державного земельного кадастру земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, речове право на яку не зареєстровано протягом року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлюються Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Питання державної реєстрації земельної ділянки регулює ст. 24 вказаного Закону.

Так, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1, 2 ст. 24).

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (частини 4, 5 ст. 24).

Згідно з ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

В даному випадку реєстратор відмовив у державній реєстрації земельної ділянки у зв'язку зі знаходженням в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки (накладка) - НОМЕР_1 площею 10,4309 га, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання в оренду для ведення фермерського господарства якої надано ОСОБА_6

На думку позивача, оскільки земельна ділянка НОМЕР_1 зареєстрована 23.12.2014, а речове право на неї не зареєстровано протягом року, державний реєстратор повинен був скасувати державну реєстрацію такої земельної ділянки.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив, що при розробленні проекту землеустрою земельна ділянка за ОСОБА_5 не була сформована із невідомих підстав.

Представники відповідача зазначили, і цей факт підтвердив в судовому засіданні представник 3-ї особи, що спірна земельна ділянка була сформована за ОСОБА_6, а тому під час розроблення проектної документації проектант ОСОБА_5 не міг не знати про цей факт, оскільки така інформація містилася у відповідному реєстрі.

Крім того, слід зазначити, що матеріалами справи не підтверджується факт того, що ОСОБА_5 взагалі звертався до проектної організації для виготовлення проектної документації. В матеріалах справи наявний договір, наданий представником позивача, укладений взагалі із іншою особою - ТОВ "Індичка", яке є замовником виконання роботи (а.с.131-132), але товариство не є особою, якій надано дозвіл на розробку проектної документації, інформація щодо ОСОБА_5 в договорі від 14.08.2017 взагалі відсутня. Посилання не те, що позивач працює в ТОВ "Індичка" не стосується предмету укладеного договору, зокрема, щодо замовника таких послуг. Таким чином, матеріалами справи не підтверджується правомірність відображення в проекті землеустрою інформації щодо замовника проектної документації ОСОБА_5 договору від 14.08.2017 №1719990100617, враховуючи вищезазначене.

В даному випадку, невідображення під час розроблення на замовлення ТОВ "Індичка" проекту землеустрою та отримання позитивного висновоку щодо проекту землеустрою від 22.08.2017 №5438/82-17 без врахування на чай їх складання інформації щодо формування спірної земельної ділянки за іншою собою, підтверджує той факт, що проектна документація відображає не в повній мірі фактичні обставини.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок).

Пункт 114 вказаного Порядку передбачає, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.

Однак, як норма ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" так і п. 144 Порядку передбачає скасування державної реєстрації земельної ділянки у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано лише за умови наявності вини заявника.

При цьому, за інформацією Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 09.11.2017 № 35/415-07 право оренди на земельну ділянку за громадянином ОСОБА_6 не зареєстровано з причин неодноразової відмови ГУ Держгеокадастру, тобто не з вини ОСОБА_6 (а.с. 38-39).

Крім того, представником відповідача надані документи щодо неодноразових звернень ОСОБА_6 до ГУ Держгеокадастру із заявами про затвердження проекту землеустрою на земельну ділянку НОМЕР_1 (а.с.73-126), однак на даний час рішення щодо його затвердження не прийнято.

Тобто вина ОСОБА_6 щодо не реєстрації речового права на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 відсутня.

З огляду на встановлені обставини, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, 3-тя особа ОСОБА_6, Сумська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" про скасування рішення від 18.09.2017 №РВ-5900296422017 та зобов'язання державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області вчинити дії щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 2 га згідно розробленого Сумською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру" та погодженого в установленому порядку "Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області" - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 18.12.2017.

Суддя С.М. Гелета