12 грудня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1120/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Войтовича І.І.,
при секретарі: Бондарчук О.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Сімеоніді І.А.,
представника третьої особи - Головко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна Олександра Сергійовича,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду подано ОСОБА_1 адміністративний позов з вимогами, з урахуванням поданих уточнень до позовної заяви, до голови ліквідаційної комісії по ліквідації Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна Олександра Сергійовича, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про:
- визнання протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо заниження складових грошового забезпечення у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Херсонській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 15.06.2017.
- зобов'язання голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області з уточненим розрахунком довідку про розмір грошового забезпечення ( з усіма складовими) пенсіонера ОСОБА_1, з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до Наказу УМВС №237 о/с від 01.09.2011 ОСОБА_1, згідно з Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ був звільнений 01.09.2011 з ОВС в запас Збройних Сил України за ст.64 "б" (через обмежений стан здоров'я). 15.06.2017 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області із заявою Прокудіна О.С. про надання нової довідки з повною інформацією про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». 15.08.2017 р. позивач звернувся до відповідача про виготовлення довідки для перерахунку пенсії та направлення її до ГУПФУ в Херсонській області. 26.06.2017 ОСОБА_1 повідомлено Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області, що на підставі вимог закону та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. на ім'я ОСОБА_1 було виготовлено нову довідку від 17.05.2017 №1917/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно якої розмір грошового забезпечення, за посадою «начальник відділення ДАІ обслуговування Каланчацького району УМВС» прирівняний до грошового забезпечення начальника відділення, що не входить до складу відділу станом на 01.01.2016 та становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1980,00 грн.; премія 0,47% - 32,57 грн., усього - 6962,57 грн. Ознайомившись з даною довідкою позивач вважає, що відповідачем безпідставно зазначено складові грошового забезпечення в обмеженому розмірі, застосувавши іншу форму довідки, яка виникла на підставі наказу міністра МВС №260 від 06.04.2016 р., який набув чинності тільки 01.05.2017 р. та стосується Поліцейських Національної поліції, які пішли на пенсію з 01.05.2016 р., що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві та поданих уточнень до адміністративного позову. Просили задовольнити вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов. Просив відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
23.05.2017 позивач отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Довідку з автоматизованої системи розрахунків пенсій з якої стало відомо, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років по пенсійній справі №2103003164 сплачується з надбавками в сумі 2592,96 грн.
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку його пенсії, позивач 15.06.2017 звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови КМУ №988.
Листом від 26.06.2017 заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Алмашової Н.В., було роз'яснено ОСОБА_1 наступне. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Види та розміри грошового забезпечення поліцейських, що враховується для проведення перерахунку пенсій визначаються відповідно до Постанови та Наказу МВС від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Згідно п.5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, установленому за відповідною посадовою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним ) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадовою та за військовим (спеціальним) званням; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розмірі яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).
Також, позивачу звернуто увагу на те, що для забезпечення перерахунку пенсій Наказом МВС України від 17.02.2017 №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).
Та зазначено, що згідно направленої 17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 №1917/19/01-2017, розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 - начальник відділення ДАІ обслуговування Каланчацького району УМВС прирівняною посадою - начальник відділення, що не входить до складу відділу станом на 01.01.2016 р. становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1980,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 390,00 грн.; премія 0,47% - 32,57 грн.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно зазначено складові грошового забезпечення в обмеженому розмірі, застосувавши іншу форму довідки, яка виникла на підставі наказу Міністра МВС №260 від 06.04.2016, який набув чинності з 01.05.2017.
Не погоджуючись із такими протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Як зазначалося судом вище01.09.2011 ОСОБА_1 був звільнений з ОВС в запас Збройних Сил України за ст.64 "б" (через обмежений стан здоров'я).
Відповідно до Довідки з автоматизованої системи розрахунків пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 22.05.2017 вбачається, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років по пенсійній справі №2103003164 сплачується з надбавками в сумі 2592,96 грн., яка розрахована із сум грошового забезпечення:
Пенсія призначена (обчислена) з 02.09.2011
Із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1050,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,25 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особлива важливі завдання 50%, премія 140% - 2071,67 грн., всього 3657,92грн.
Основний розмір пенсії :50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі:
Вид підвищення або надбавки до пенсії: непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. «а» син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 - 382,00 грн.; непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. «а» син ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2 - 382,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 2592,96 грн.
2 липня 2015р. прийнято ЗУ "Про національну поліцію" №580-УІІ. Вказаний Закон набрав сили через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
У п.15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, не дивлячись на введення в дію нового Закону "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
У відповідності до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-12 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Маючи намір отримати нову довідку про грошове забезпечення, з урахуванням видів грошового забезпечення встановлених Постановою КМУ №988 від 11.11.2015, ОСОБА_1 15.06.2017 звернувся, у встановленому Законом порядку до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області із заявою про надання нової довідки про грошове забезпечення, з метою в подальшому здійснити перерахунок пенсії.
Однак, листом від 26.06.2017 № 19/с-7 заступник голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області відмовив позивачу у наданні нової довідки, у зв'язку з відсутності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення. Також, було зазначено, що 17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення від №1917/19/01-2017, із значенням розміру грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 - начальник відділення ДАІ з обслуговування Каланчацького району УМВС прирівняною посадою - начальник відділення станом на 01.01.2016.
Надаючи правову оцінку діям голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, суд виходить з наступного.
Як вказано в ч.3 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У відповідності до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст.102 ЗУ "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Виходячи з наведених правових норм , суд дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015р.
Що стосується посилань відповідача на той факт, що зміни до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" набули чинності вже після прийняття Постанови КМУ №988 від 11.11.2015, а тому не мають зворотної дії в часі, то суд вважає необхідним зазначити, що таке посилання є помилковим, оскільки зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності.
Аналогічна думка висловлена в Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999р. №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) де зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, на день набрання чинності змін до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Постанова КМУ №988 від 11.11.2015 діяла та діє на час розгляду спірних правовідносин.
Що стосується правових підстав для отримання ОСОБА_1 нової довідки про грошове забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4 Постанови ПФУ №3-1 від 30.01.2007 заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, вказана норма встановлює право ОСОБА_1 самостійно отримати від відповідача довідку про складову грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії.
Вказана позиції висловлена також в Постанову ВСУ від 22.04.2014 справа №21-484а13.
Враховуючи, що голова ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області допустив протиправні дії щодо відмови виготовлені нової довідки та направити її до ГУ ПФУ в Херсонській області, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та направлення вказаної довідки до ГУ ПФУ в Херсонській області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у вище вказаних розмірах, відповідно до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015.
Дана правова позиція суду висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.12.2016 р. у справі №К/800/21994/16.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставним та обґрунтованим, а тому його слід задовольнити.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. щодо заниження складових грошового забезпечення у виготовленні та направленні до Головного управління ПФУ в Херсонській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 15.06.2017.
Зобов'язати голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Прокудіна О.С. виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області з уточненим розрахунком довідку про розмір грошового забезпечення ( з усіма складовими) пенсіонера ОСОБА_1, з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 грудня 2017 р.
Суддя Войтович І.І.
кат. 10