Постанова від 13.12.2017 по справі 820/4046/17

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

13 грудня 2017 р. справа № 820/4046/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Цабеки К.Є.,

представника позивача - Барчук А.В., Шеховцової В.С.,

представника відповідача - Кріциної Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування повідомлення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просив: скасувати повідомлення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова Відкритому акціонерному товариству "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (код ЄДРПОУ 14078902) про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень, вересень, жовтень 2017 року на загальну суму 3.988,53 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у нього не виникав обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, оскільки на момент реорганізації позивача у ВАТ законодавство не передбачало такої компенсації, після 1996 року і по теперішній час позивач не є науковою установою, до квітня 2017 року повідомлення йому не направлялися, а законодавство суттєво не змінилося. Також зазначив, що порядок направлення повідомлень не може застосовуватися відповідачем до його приведення у відповідність до нової редакції Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», що діє з 01.01.2017р.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач має сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, оскільки такий обов'язок виникає у нього як правонаступника підприємств, на яких набутий науковий стаж особами, яким призначено наукові пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 року замінено позивача у справі - Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на правонаступника - Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (61003, м.Харків, Московський проспект,10/12, ЄДРПОУ 14078902).

Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, вислухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", засновано згідно рішення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", зареєстрованого Червонозаводським Райвиконкомом м. Харкова розпорядженням № 924 від 10.11.93, у Відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства", що підтверджується Статутом позивача.

Листами Слобожанського об'єднаного управління ПФУ від 18.08.2017 №8395/48-03, від 20.09.2017 року №9999/48-33, від 20.10.2017 року № 11655/48-03 позивач отримав повідомлення тероргану ПФУ про необхідність відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, по колишнім працівникам позивача, в яких визначено частку сплати позивача у розмірі - 0,78% ОСОБА_4, 100% - ОСОБА_5, 100% - ОСОБА_6

Вирішуючи даний спір по суті суд зазначає, що ці ж самі правовідносини але за інший період часу (квітень-липень 2017р.) були предметом розгляду адміністративної справи за № 820/2274/17.

За результатом розгляду даної справи судами як першої так і апеляційної інстанцій було встановлено правомірність винесення повідомлень та обов'язок ВАТ "Харківського науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту "Енергопроект" відшкодовувати різницю у розмірі пенсій колишнім працівникам позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково -технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

26.11.2015 року прийнятий новий Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.

Так, згідно з п. 5 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

У відповідності до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII (в редакції, чинній з 01.01.2017 року) різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Зазначена норма закону кореспондується з ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 за №372 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсії призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який є діючим на момент виникнення спірних правовідносин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 р. № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи".

Відповідно до п. 10 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто, з 01.01.2017 року норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII від 26.11.2015, отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб'єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.

Судовим розглядом встановлено, що відповідачем призначена пенсія колишнім науковим працівникам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які працювали на Державному підприємстві Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно зі ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", що підтверджується відповідними довідками, виданими Відкритим акціонерним товариством "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", що не заперечувалось сторонами по справі.

Відповідно до Статуту "Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", правонаступником якого є позивач, створений органом державної влади з метою отримання прибутку.

Згідно з п. 6 ст. 2 Бюджетного кодексу України, який втратив чинність з 01.01.2011 року, бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.

Відповідно до приписів п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Отже, безумовними ознаками бюджетної установи є її неприбутковість та утримання виключно за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету.

Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" відповідно до статуту був самостійним господарюючим уставним суб'єктом, мав статус юридичної особи, що здійснював свою діяльність відповідно до укладених договорів та контрактів, мав самостійні баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, печатку, а тому Державне підприємство Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" не було бюджетною установою.

Згідно з п. 4 Порядку №372 у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

У відповідності до ч. 2 ст.161 КАС України, при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Так, у постановах від 05.06.12 по справах №21-66а12, №21-78а12 Верховний суд України прийшов до висновку, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону N 1977-ХП, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Суд зазначає, що у даному випадку пенсійним органом призначені пенсії колишнім науковим працівникам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які працювали у Харківському державному науково-дослідному та проектно-конструкторському інституті "Енергопроект" на посадах, які дають право на призначення наукових пенсій.

Відповідно до положень Статуту вказаного інституту останній був створений органом державної влади з метою отримання прибутку, був самостійним господарюючим суб'єктом, здійснював науково-дослідницьку, виробничу та комерційну діяльність, тобто був небюджетною установою.

Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" , правонаступникосм якого є Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", засновано згідно рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 20 березня 1996 р. №397-п шляхом перетворення Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" у відкрите акціонерне товариство у відповідності з Указом Президента України "Про міри по забезпеченню прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26 листопада 1994 р. № 699/94 та постанови КМУ № 686 від 07.12.92 "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств в відкриті акціонерні товариства".

Таким чином, Публічне акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", як правонаступник ВАТ "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект", який створений внаслідок приватизації Державного підприємства Харківський державний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" , має обов'язок відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, відповідно до приписів ст. 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 848-VIII та згідно з Порядком № 372 в частині, що не протирічить йому за період : серпень- вересень 2017 року.

Щодо скасування повідомлення тероргану Пенсійного фонду України м. Харкова Публічному акціонерному товариству "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року на суму 1.329,51 грн., то суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з розпорядженнями за №164152, №108226, №156197 ОСОБА_5, ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (отримувала пенсію по втраті годувальника ОСОБА_7, який помер у 2010 році) з 01 жовтня 2017 року призначено пенсію за віком.

За таких підстав, суд дійшов висновку про відсутність підстав для винесення контролюючим органом позивачу повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року.

Оскільки судовим розглядом встановлено факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів платника у сфері публічно-правових відносин за жовтень 2017 року, то позов в цій частині належить задовольнити, в іншій частині позовних вимог позов належить залишити без задоволення.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст.94 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування повідомлення - задовольнити частково.

Скасувати повідомлення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова Відкритому акціонерному товариству "Харківський науково- дослідний та проектно - конструкторський інститут "Енергопроект" (код ЄДРПОУ 14078902) про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України" "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за жовтень 2017 року на загальну суму 1.329,51 грн. (одна тисяча триста двадцять дев'ять грн. 51 коп.)

В іншій частині позовних вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" (61003, м. Харків, пр-т. Московський, б.10/12, код ЄДРПОУ 14078902) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 533,33 грн. (п'ятсот тридцять три грн. 33 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, м-н.Свободи,5, Держпром, 2під., 3пов., код ЄДРПОУ 41247819).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 18.12.2017 року.

Суддя Старосєльцева О.В.