Постанова від 14.12.2017 по справі 809/1570/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2017 р. справа № 809/1570/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Драгомирецького І.М.

представника позивача: Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області - Гоголь М.М.

відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 20 000,00 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі по тексту - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 20 000,00 гривень.

Позовні вимоги Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області мотивовані тим, що 03.04.2017 року посадовими особами Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області проведено перевірку дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Даною перевіркою, серед іншого, встановлено здійснення відповідачем роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником таких виробів, а також роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої. Вказаним відповідач порушив вимоги статті 221 Податкового кодексу України та постанови КМУ №957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва". Виявлені порушення зафіксовані в акті за №090036 від 03.04.2017. За наслідками розгляду коментованого акту позивачем до відповідача рішенням за №228/09/15/РРО/НОМЕР_1 від 11.04.2017 застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 20 000,00 гривень. У встановлений термін відповідач не сплатив застосований штраф, у зв'язку із чим позивач просить його стягнути у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні 14.12.2017 позовні вимоги підтримала з підстав викладених у адміністративному позові. Суду пояснила, що фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 гривень, застосовані до відповідача у відповідності до вимог частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", є узгодженими та підлягають стягненню в дохід бюджету. У зв'язку із тим, що застосовані санкції станом на день розгляду справи відповідачем не сплачено, заборгованість по них становить 20 000,00 гривень, а тому просить стягнути їх у судовому порядку.

Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов визнав в повному обсязі, причину не сплати застосованих фінансові санкції пояснив незнанням відповідного рахунку, на який сплачуються такі штрафи.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача і пояснення відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Суд у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин та враховуючи період, в якому тривали спірні правовідносини, а також дати застосування фінансових санкцій зазначає, що до правовідносин між сторонами підлягають застосуванню норми права, що діяли в часі на момент їх виникнення.

Предмет адміністративного позову між позивачем та відповідачем був врегульований положеннями Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Податковим кодексом України та Постановою КМУ №957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (надалі по тексту - Постанова КМУ №957 від 30.10.2008), в редакції чинній на час їх дії.

Судом встановлено, що 14.07.2016 ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 01.11.2017 (а.с. 16).

03.04.2017 посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області проведено перевірку дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці крамниця "Вікторія", що знаходиться за адресою вул. Надрічна, 72, с. Драгомирчани, Тисменицький район, Івано-Франківська область. Вказана господарська одиниця належать суб'єкту господарської діяльності - фізичній особі підприємцю ОСОБА_2.

При здійсненні перевірки, серед іншого, виявлено порушення вимог статті 221 Податкового кодексу України та постанови КМУ №957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", а саме:

- роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником таких виробів, в частині реалізації пачки сигарет "Вест Сільвер" (25 шт.) по ціні 19,50 грн., при тому, що на зазначеній пачці виробником визначено ціну 18,10 грн.;

- роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі напої, в частині реалізації 1 пляшки коньяку "Грінвіч 3 зірки" ємкістю 0,5 л по ціні 99,50 грн., хоча ціна за вищевказаний товар згідно Постанови КМУ №957 від 30.10.2008 становить 104,90 грн. (а.с. 7-11).

За наслідками проведеної перевірки, 03.04.2017, посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківської області складено акт за №090036, на підставі якого позивачем 11.04.2017 винесено рішення про застосування фінансових санкцій за №228/09/15/РРО/НОМЕР_1, яким згідно абзаців 13, 14 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 грн. Згідно вказаного рішення за порушення щодо недотримання цінових правил по роздрібній торгівлі тютюновими виробами і алкогольними напоями відповідачу визначено санкцію в розмірі по 10 000,00 грн. за кожний вид порушення (а.с. 12).

Як слідує з матеріалів справи відповідач надав письмове пояснення, яким підтвердив:

- факт продажу ним пляшки коньяку "Грінвіч 3 зірки" ємкістю 0,5 л по ціні 99,50 грн., при тому що постановою КМУ №957 від 30.10.2008 року "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" ціна за пляшку коньяку 3 зірки ємкістю 0,5 л визначено в сумі 104,90 грн.;

- факт продажу пачки сигарет "Вест Сільвер" по ціні 19,50 грн., при тому, що на зазначеній пачці виробником визначено ціну в сумі 18,10 грн.

В поясненні зафіксував про відсутність претензій до перевіряючих (а.с. 9).

В судовому засіданні відповідач вказав на об'єктивність обставин, виявлених перевіркою, і в повному обсязі визнав порушення законодавства щодо недотримання цінових правил по роздрібній торгівлі тютюновими виробами і алкогольними напоями.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до статті 1 вказаного Закону роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Стаття 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" регулює питання щодо максимальної роздрібної ціни тютюнових виробів.

Так, згідно вказаної статті, встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України. Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати. Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

За приписами статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (в редакції постанови №828 від 09.11.2016) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Згідно з додатком до вказаної постанови мінімальну роздрібну ціну реалізації за 1 літр 100-відсоткового спирту коньяку (бренді) три зірочки встановлено в розмірі 524,50 грн.

При цьому за змістом постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) коньяку (бренді) три зірочки в тарі різної місткості визначаються як: добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Суд констатує вірне визначення позивачем вартості пляшки коньяку "Грінвіч 3 зірки" ємкістю 0,5 л по ціні 104,90 грн. (524,50 грн. мінімальної ціни на такий вид алкоголю * 40 міцності за об'ємом * 0,5 місткості тари у літрах / 100 = 104,90 грн.).

Відповідальність за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, та за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, передбачена статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000 гривень.

Згідно абзацу 14 частини 2 статті 17 Закону передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10 000 гривень.

Як наслідок, рішенням Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області від 11.04.2017 за №228/09/15/РРО/НОМЕР_1, застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в загальному розмірі 20 000,00 грн. (а.с.12).

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що реалізовуючи свої повноваження щодо контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства позивач правомірно застосував штрафні санкції за порушення, що полягали в здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, а також здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробником таких тютюнових виробів у відповідності до частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як слідує з матеріалів справи 18.07.2017 Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ф" за №3323-17, яку відповідач отримав 11.08.2017, про що свідчить підпис відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якої містяться в матеріалах справи (а.с. 14). Відповідач податкову вимогу не оскаржував у строк передбачений законом.

Заборгованість відповідача по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20 000,00 грн. підтверджується довідкою про борг за платежами від 02.11.2017 та витягом із облікової картки платника податків (а.с. 15, 17).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

Відповідно частини 4 статті 17 даного Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно частини 5 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення в дохід бюджету з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 грн. за рішенням №228/09/15/РРО/НОМЕР_1 від 11.04.2017, є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 76491) в дохід бюджету фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 20 000 (двадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.

Постанова складена в повному обсязі 14.12.2017.