11 грудня 2017 року Справа № 803/1600/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
за участю позивача Оляніцької О.В.,
представників відповідача Пироги В.С., Філюка С.П., Ющик О.В.,
представника третьої особи Соломко Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" про визнання незаконним та скасування наказу,
Державний реєстратор відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцька Оксана Вікторівна звернулася з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" про визнання незаконними та скасування наказу та висновку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2017 провадження у справі за позовом державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" про визнання незаконними та скасування наказу та висновку, в частині визнання незаконним та скасування висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017 року, закрито.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 02.10.2017 Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області прийнято наказ №233-6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" згідно якого задоволено скаргу Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", визнано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав, тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно терміном на 60 календарних днів з 03.10.2017.
Позивач вважає наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області №233-6 від 02.10.2017 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Стверджує, що в процесі розгляду документів, поданих Лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" для реєстрації права постійного користування на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Волинська область, місто Луцьк, вул. Стефаника, 3а мала достатні підстави вважати, що до Державного земельного кадастру було внесено зміни щодо цільового використання вищезазначеної земельної ділянки, оскільки невідповідність запису щодо цільового призначення земельної ділянки в акті та витязі з Державного земельного кадастру прямо вказувала на це.
Крім того, звертає увагу суду на те, що частиною 6 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено вичерпний перелік рішень, що можуть бути прийняті територіальними органами Міністерства юстиції України за результатами розгляду скарг.
Проте, відповідач визнаючи рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав, вийшов за межі наданих йому повноважень, чим порушив вимоги частини 2 статті 19 Конституції України.
Також, у наказі №233-6 від 02.10.2017 не наведено мотивів прийняття вищевказаного рішення, що порушує вимоги ч.6 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пункту 12 Порядку розгляду скарг, чим ускладнює саму процедуру оскарження наказу.
На підставі вищевикладеного, просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управлінням юстиції у Волинській області №233-6 від 02.10.2017 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни".
Представник відповідача у поданих до суду письмових запереченнях вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Твердження позивача про порушення Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області вимог частини 2 статті 19 Конституції України у зв'язку з відсутністю у відповідача повноважень для визнання рішення державного реєстратора Оляніцької О.В. таким, що прийняте без законних на те підстав, є безпідставним і спростовується положеннями ч.8 ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та підпункту 2 пункту 8 Порядку.
Також, у позивача не було достатніх підстав вважати, що до Державного земельного кадастру було внесено зміни щодо цільового призначення та виду використання земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: Волинська область, місто Луцьк, вул. Стефаника, 3а, оскільки: по-перше речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013 визнаються дійсними, якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, а оскільки державний акт від 31.08.2010 серії ЯЯ ¹030667 зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі №031007700029 то право постійного користування на земельну ділянку виникло 31.08.2010 та було зареєстровано відповідно до норм чинного на момент реєстрації законодавства, до 01.01.2013, тому воно є чинним на момент подачі заяви; по-друге, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, однак жодних документів, зокрема рішень чи інших документів, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки у витязі з Державного земельного кадастру не вказано; по-третє, на момент прийняття рішення про передачу у постійне користування земельною ділянкою, на підставі якого було видано акт про право постійного користування земельною ділянкою, при визначенні цільового призначення земельної ділянки діяв Український класифікатор цільового використання земель, затверджений листом Держкомзему від 24.04.1998 №14-1-7/1205 та який носив рекомендаційний характер, а у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017 цільове призначення земельної ділянки вказано відповідно до вимог наказу Держкомзему №548 від 23.07.2010 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель", де міститься повна інформація про цільове призначення земельної ділянки.
Крім того, зауважила, що до повноважень державного реєстратора не належить встановлення законності проведення такої державної реєстрації, а тому відомості про право користування земельною ділянкою підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.
Враховуючи вищезазначене, вважає, що поданих заявником документів, а саме: державного акту від 31.08.2010 серії ЯЯ ¹030667 та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017 було достатньо для проведення державної реєстрації права користування земельною ділянкою, а тому прийняте державним реєстратором Оляніцькою О.В. рішення №37236451 від 25.09.2017 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, з підстав відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення вищевказаної реєстрації прав та їх обтяжень, є незаконним.
А тому, висновок Комісії від 02.10.2017 та наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області №233/6 від 02.10.2017 були прийняті в межах повноважень та компетенції визначеної законодавством України, а відтак підстав для задоволення позовних вимог позивача немає.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві. У письмовому клопотанні від 06.12.2017, як на додаткову підставу для скасування наказу №233/6 від 02.10.2017, звернула увагу суду на те, що при поданні скарги до Головного територіального управлінням юстиції у Волинській області представником скаржника не було долучено до матеріалів скарги довіреності, яка б підтверджувала її повноваження. У зв'язку з чим, Комісією мало б бути прийняте мотивоване рішення про відмову у розгляді скарги без розгляду її по суті у формі наказу.
Представники відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнали, з підстав викладених у письмових запереченнях. Додатково пояснили, що позивач при прийнятті рішення №37236451 від 25.09.2017 про зупинення державної реєстрації прав та їх обтяжень вийшла за межі свої повноважень та не конкретизувала який саме документ має бути поданий заявником для проведення державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою. Крім того, у разі виникнення сумніву мала б самостійно витребувати відомості з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки право користування якою підлягало реєстрації. Просили суду відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених у позовній заяві та просила суд задовольнити позов повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Лікувально-профілактичний заклад "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" у судові засідання свого повноважного представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи, у зв'язку з чим суд вважав за можливе проводити розгляд справи у відсутності представника третьої особи.
Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 27.09.2017 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області надійшла скарга Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" на рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни №37236451 від 25.09.2017 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
За результатами розгляду даної скарги комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області прийнято рішення у формі висновку від 02.10.2017, згідно якого комісія вважала за доцільне задовольнити скаргу Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни"; визнати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав; тимчасово блокувати доступ державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно терміном на 60 календарних днів з 03.10.2017.
На підставі висновку комісії від 02.10.2017, Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області було прийнято наказ від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", яким було задоволено скаргу Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни"; визнано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав; вирішено тимчасово блокувати доступ державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно терміном на 60 календарних днів з 03.10.2017.
Відповідно до частин 1, 2 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон) рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Територіальні органи Міністерства юстиції України розглядають скарги:
1) на рішення (крім рішення про державну реєстрацію прав), дії або бездіяльність державного реєстратора;
2) на дії або бездіяльність суб'єктів державної реєстрації прав.
Частиною 9 статті 37 Закону визначено, що порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 (далі - Порядок) для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, положення та склад яких затверджуються Мін'юстом або відповідним територіальним органом.
Під час розгляду скарги по суті комісія, відповідно до пункту 8 Порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб'єкта оскарження, і вирішує:
1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження, чи мала місце оскаржувана дія або бездіяльність суб'єкта оскарження;
2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб'єктом оскарження на законних підставах;
3) чи належить задовольнити кожну з вимог скаржника або відмовити в їх задоволенні;
4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у своїй скарзі (зокрема внесення шляхом виправлення технічних помилок у записах реєстрів взамін скасування рішення державного реєстратора);
5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.
Згідно Положення про комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - комісія), затвердженого наказом Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 16.05.2017 №104/6 діє комісія, що є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Головному територіальному управлінні юстиції у Волинській області.
Як встановлено судом, на розгляді комісії перебувала скарга Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" на рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни №37236451 від 25.09.2017 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
З долучених до матеріалів справи письмових доказів та пояснень представників сторін, судом встановлено, що 19.09.2017 представником за довіреністю Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" ОСОБА_6, для проведення державної реєстрації права постійного користування на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Стефаника, 3а, кадастровий номер 0710100000:31:009:0022, було подано заяву №24245278, до якої додано наступні документи:
1) державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 31.08.2010 серії ЯЯ ¹030667;
2) належним чином завірену копію рішення Луцької міської ради від 26.05.2010 №60/70 "Про внесення змін в рішення Луцької міської ради від 02.09.2009 №45/46 "Про надання в постійне користування Волинському обласному госпіталю для інвалідів війни земельної ділянки для обслуговування медичного закладу на вул. Стефаника, 3а";
3) витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017;
4) ксерокопію листа Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради від 05.09.2017 №20-17/572 з додатком;
5) довіреність від 19.08.2017 № 698/2-9.17;
6) ксерокопію паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду громадянки України ОСОБА_6
Під час розгляду заяви Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень позивачем встановлено, що відповідно до поданих копії рішення Луцької міської ради від 26.05.2010 №60/70 та державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ ¹030667 Лікувально-профілактичному закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" надається у постійне користування земельна ділянка з кадастровим номером 0710100000:31:009:0022, цільове призначення якої - для обслуговування медичного закладу.
Водночас, згідно поданого до реєстрації Лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017 та отриманої внаслідок безпосереднього доступу до Державного земельного кадастру інформації про право власності та речові права на ділянку, вказана земельна ділянка має цільове призначення - 03.03. для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги, вид використання - для будівництва та обслуговування медичного закладу.
Враховуючи встановлені обставини, позивач дійшла висновку, що відбулася зміна цільового призначення земельної ділянки, проте документів, що підтверджують дану обставину заявником не подано.
Рішенням державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької О.В. від 25.09.2017 №37236451 зупинено розгляд заяви Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Підставою для зупинення державної реєстрації було зазначено: відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком №1127.
Відповідно до ч.3 ст.10 Закону, державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
- перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Згідно підпункту 4 ч.1 ст.18 Закону державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Статтею 23 Закону визначено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках:
1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством;
2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав.
Перелік документів, необхідних для проведення державної реєстрації встановлений ст. 27 Закону.
Так, відповідно до п.8 ч.1 ст.27 Закону, державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, державного акта на право постійного користування землею, виданого до 01 січня 2013 року.
Згідно ст.3 Закону, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними, якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті.
З наявної в матеріалах справи копії державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ ¹030667 від 31.08.2010, який було долучено Лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" до заяви від 19.09.2017 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, вбачається, що цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування медичного закладу. Даний державний акт зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №031007700029, а тому право постійного користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Стефаника, 3а, кадастровий ¹0710100000:31:009:0022 виникло 31.08.2010 та було зареєстровано відповідно до норм чинного на момент реєстрації законодавства до 01 січня 2013 року, а отже сам акт та відомості зазначені в державному акті є чинним на момент подачі відповідної заяви Лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни".
Разом тим, пунктом 59 Порядку 1127 передбачено, що за бажанням заявника у разі зміни відомостей про земельну ділянку, що не пов'язані з поділом, виділом в натурі частки із земельної ділянки або об'єднанням кількох земельних ділянок, для державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку може бути подано витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, що містить актуальні відомості про неї, незалежно від наявності таких відомостей в документах, що подаються для відповідної реєстрації.
Як встановлено судом, Лікувально-профілактичним закладом "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" при поданні заяви від 19.09.2017 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до комплекту документів було долучено також витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017, згідно якого вказана земельна ділянка має цільове призначення - 03.03. для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги.
Відповідно до частини десятої статті 79-1 Земельного Кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Статтею 193 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
До Державного земельного кадастру включаються відомості про земельні ділянки, серед яких, зокрема, є: кадастровий номер, місце розташування, площа, цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).
Як передбачено ст.21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:
а) щодо категорії земель;
б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель.
Згідно ст.38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру", відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.
Водночас, судом встановлено, що на момент видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою від 31.08.2010 серії ЯЯ ¹030667 при визначенні цільового призначення земельної ділянки діяв Український класифікатор цільового використання землі, затверджений листом Держкомзему України від 24.04.1998 №14-1-7/1205, а у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017 цільове призначення земельної ділянки вказано відповідно до вимог наказу Держкомзему №548 від 23.07.2010 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель".
У зв'язку з чим, суд приходить висновку, що не ідентичність даних цільового призначення земельної ділянки в держаному акті на право постійного користування земельною ділянкою від 31.08.2010 серії ЯЯ ¹030667 та витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017 зумовлена саме зміною нормативно-правової бази, якою керувалися при визначенні цільового призначення земельної ділянки.
Крім того, з наявного в матеріалах справи листа Головного управління Держгеокадастру у Волинській області №18-3-0.2220-7681/2-17 від 19.10.2017 вбачається, що 08.09.2017 державним кадастровим реєстратором приведено у відповідність відомості про земельну ділянку до відомостей, які зареєстровані в Державному реєстрі земель та документації із землеустрою, яка стала підставою для формування земельної ділянки, а 12.09.2017 за заявою користувача земельної ділянки державним кадастровим реєстратором, відповідно до підпункту "б" пункту 2 статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункту 5 статті 20 Земельного кодексу України внесено зміни до відомостей щодо виду використання земельної ділянки.
Разом з тим, у випадках, передбачених абзацами першим та другим 59 пункту Порядку 1127, а також у разі отримання державним реєстратором відомостей з Державного земельного кадастру шляхом доступу до нього, що містять зміни щодо відомостей про земельну ділянку, що не пов'язані з поділом, виділом в натурі частки із земельної ділянки або об'єднанням кількох земельних ділянок, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав до Державного реєстру прав вносить відомості про земельну ділянку відповідно до витягу/відомостей з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.
Як вбачається з рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької О.В. від 25.09.2017 №37236451 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до отриманої внаслідок безпосереднього доступу до Державного земельного кадастру інформації про право власності та речові права на земельну ділянку, цільове призначення земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Стефаника, 3а - 03.03. для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги, тобто ідентичне цільовому призначенню у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 №НВ-0703357802017, поданого заявником.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що поданих заявником документів, а саме: державного акту від 31.08.2010 серії ЯЯ № 030667 та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2017 № НВ-0703357802017 було достатньо для проведення державної реєстрації права користування земельною ділянкою.
А відтак, суд вважає, що обставини встановлені комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області у висновку від 02.10.2017, віднайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи.
Крім того, з матеріалів справи вбачається та не заперечується представниками сторін, що представником Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" ОСОБА_6 при зверненні з заявою про проведення державної реєстрації права постійного користування на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Стефаника, 3а з пакетом документів було подано, зокрема й довіреність, що підтверджує її повноваження, як представника Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", а відтак твердження позивача, що скарга на її дії була подана не повноважною на те особою, є необґрунтованими.
Згідно пункту 12 Порядку, за результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законом, у формі наказу.
Як встановлено судом, на підставі висновку комісії від 02.10.2017, Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області було прийнято наказ від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", яким було задоволено скаргу Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни"; визнано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав; вирішено тимчасово блокувати доступ державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно терміном на 60 календарних днів з 03.10.2017.
Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:
1) відмову у задоволенні скарги;
2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:
а) скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги;
б) скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав;
в) внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором;
г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації;
е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;
є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Рішення, передбачені підпунктами "а", "ґ", "д" і "е" пункту 2 цієї частини, приймаються виключно Міністерством юстиції України.
Таким чином, законодавцем визначено вичерпний перелік рішень, що можуть бути прийняті територіальними органами Міністерства юстиції України за результатами розгляду скарг.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне територіальне управління юстиції у Волинській області приймаючи рішення від 02.10.2017 №233/6 про визнання рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав, вийшло за межі наданих йому повноважень, визначених ч.6 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", оскільки даною статтею не передбачено при винесенні рішення, встановлення його законності чи незаконності.
Встановлення та вирішення питань щодо того чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб'єктом оскарження на законних підставах, згідно п.8 Порядку №1128, належить до виключної компетенції комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, ч.6 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено такого способу задоволення скарги шляхом прийняття рішення, як визнання рішення державного реєстратора таким, що прийняте без законних на те підстав, суд вважає, що наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", в частині визнання рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав, підлягає скасуванню.
Разом з тим, суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" прийнято не вмотивовано, оскільки як вбачається зі змісту самого наказу підставою для його прийняття слугував висновок комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017.
А тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про необхідність часткового задоволення позовних вимог, шляхом скасування наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", в частині визнання рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 02.10.2017 №233/6 "Про розгляд скарги Лікувально-профілактичного закладу "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни", в частині визнання рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради Оляніцької Оксани Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.09.2017 №37236451 таким, що прийняте без законних на те підстав.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено до 16 грудня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.Ю. Сорока