Справа № 711/10604/17
12.12.2017 року Суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси Шипович В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 28.11.2017 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб», посилаючись на те, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ, має ІІ групу інвалідності та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. 05.10.2017 року вона звернулася до відповідача щодо перерахунку та виплати їй пенсійного забезпечення, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» з дати виникнення права на перерахунок (01.01.2016 року). 07.11.2017 року листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області їй було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вказану бездіяльність відповідач вважає протиправною, оскільки у відповідача є всі законні підстави для проведення їй перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року, тому вона звернулася з даним позовом до суду, та просить визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату перерахованої їй пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2303005168 від 10.05.2017 року з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію у подальшому в урахуванням здійсненого перерахунку.
Ухвалою суду від 30.11.2017 року у справі відкрито скорочене провадження.
У встановлений ст. 183-2 КАС України строк відповідач подав письмові заперечення проти позову, посилаючись на те, що з 09.08.2013 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 листом МВС України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 було повідомлено Пенсійний фонду України, що перерахунок пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення установленого для поліцейських, згідно з постановою КМУ №988 з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві. В свою чергу ПФУ своїм листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив ГУПФУ в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Даний лист надійшов відповідачу 29.03.2017 та зареєстровано за №398/01. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії ГУПФУ 31.01.2017 направило до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області. Листом ліквідаційної комісії від 04.04.2017 списки повернуто на доопрацювання. 10.04.2017 ГУПФУ повторно направило списки осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку у т.ч. ОСОБА_1 17.05.2017 року ГУПФУ отримало від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. В той же час у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік не передбачено додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Взяття зобов'язань без відповідних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства (п.20, 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України). Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 24.03.2016 справа №21-66а15. ПФУ сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій, та направив її до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок пенсії позивача та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. За таких обставин відповідач просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності не здійснення позивачу перерахунку та виплати перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області № 7814 від 23.08.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 09.08.2013 року їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
17.05.2017 року за вх. № 909/07 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла Довідка № 2303005168 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 видана Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
05.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ в Черкаській області із вимогою про перерахунок її пенсії з 01.01.2016 року.
07.11.2017 року листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 921/П-10 позивачу повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, який зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за № 1167/5, повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив голові управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист зареєстровано у головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області 29.03.2017 за № 398/01. В даному листі також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Пенсійна справа позивача знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Черкаській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не здійснило перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» посилаючись на те, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік не передбачено додаткових коштів для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України. А тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Однак в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не зазначено, що для здійснення перерахунку та виплати перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають бути виділені додаткові кошти з Державного бюджету України.
Отже у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відсутні перешкоди для здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивачу. Мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 07.11.2017 року №921/П-10, не можуть бути визнані судом законними і обґрунтованими.
За правилами ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, при цьому судом визнано незаконними і необґрунтованими мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у проведенні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 07.11.2017 року №921/П-10, то суд, з урахуванням наведеної ст. 51 Закону, вважає можливим задовольнити позовні вимоги починаючи з 01.01.2016.
З огляду на наведені обставини та вимоги закону, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09, березня 2006 року № 268 та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області № 2303005168 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку, суд відзначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, тому, оскільки на час розгляду справи судом права позивача в цій частині вимог не були порушені, вони задоволенню не підлягають.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 11, 69-71, 99, 122, 159, 160-162 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням Довідки № 2303005168 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з урахуванням Довідки № 2303005168 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В. В. Шипович