ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
05.06.07
Справа № А-8/63
Господарський суд Івано-Франківської області у складі :
Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна
При секретарі Феденько Наталія Михайлівна
Розглянувши матеріали справи
за позовом ДП ТВФ "Стиль" ТзОВ фірми "Гоба" вул. Каракая, 24а, м.Калуш, Івано-Франківська область,77300
до відповідача Калуська ОДПІ вул. В.Стуса, 2, м.Калуш,77300
про визнання нечинними податкових повідомлень- рішень Калуської оДПІ №0002342301/0 від 05.10.06, №0002342301/1 від 30.10.06, №00023423001/2 від 09.01.07, №00023423001/3 від 16.03.07.
За участі представників :
Від позивача: Ханенків О.М.,(довіреність №341/22 від02.01.07 )начальник юридичного відділу; Від позивача: Юрків В.В., (довіреність №462/23 від 04.06.07)представник;
Від відповідача: Коваленко О.Б., (довіреність №8603 від 22.05.07)начальник юридичного відділу;
Від відповідача: Дум"як В.О.,(довіреність №9096/8/100 від 29.05.07) представник;
Від відповідача: Паренюк Н.Д.,(довіреність №945410/100 від 04.06.07)представник;
Від відповідача: Бойко О.С.,(довіреність №9453/10/100 від 04.06.07)представник;,
Встановив: до господарського суду Івано- Франківської області подано позов про визнання нечинними податкових повідомлень- рішень Калуської оДПІ №0002342301/0 від 05.10.06, №0002342301/1 від 30.10.06, №00023423001/2 від 09.01.07, №00023423001/3 від 16.03.07.
В попередньому судовому засіданні представник позивача уточнив позоні вимоги та просить податкові повідомлення- рішення визнати нечинними.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновок податкової інспекції про завищення підприємством податкового кредиту в серпні 2005 року в зв"язку із включенням до складу податкового кредиту суми податку згідно із податковою накладною виданою ІФОФ ДП МВСУ "Спецсервіс" суперечить Закону України "Про податок на додану вартість". Позивач вважає, що за ст.658 ЦК України, право продажу товару належить не тільки власнику майна, а Закон України "Про податок на додану вартість" не забороняє ДП "Спецсервіс" видавати податкові накладні, а також у п. 4.7 ст.4 передбачені можливості здійснення оподатковуваних операцій особою, що не є власником. Позивач зазначає, що податкова накладна не визнана недійсною та не може вважатися недійсною на підставі п.2 Порядку заповнення податкової накладної, що затверджений наказом ДПА України №165. Позивач також вказує, що оплата за придбане на прилюдних торгах майно здійснено в повному обсязі в тому числі і податок на додану вартість. Скарги, що подані підприємством в порядку апеляційного узгодження податкових зобов"язань залишені без задоволення. Посилаються представники позивача і на висновок №2846 від 27.03.07 спеціалістів- економістів Київського науково- дослідного інституту судових експертиз.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Відповідач проти позову заперечив вказавши, що проведеною перевіркою встановлено, що позивач придбав на прилюдних торгах майно магазину "Універсам" через Івано- Франківську обласну філію ІФОФ ДП МВСУ "Спецсервіс". Останнє виписало позивачу податкову накладну на підставі якої сума податку на додану вартість включена позивачем до податкового кредиту. Податкова інспекція вважає, що особа, що видала податкову накладну не є власником реалізованого майна, тому податок на підставі такої податкової накладної не підлягає включенню до податкового кредиту згідно із підпунктами 7.2.1, 7.2.3 та п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Податкова вважає, що у разі відмови постачальника видати податкову накладну позивач мав право на підставі п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону, звернутися з відповідною заявою до податкової інспекції.
Представники відповідача заперечення проти позову підтримали.
В ході судових засідань, суд встановив, що Калуською оДПІ за наслідками виїздної позапланової перевірки складено акт №828/23-1/22170978 від 26.09.06, на підставі якого, податковою інспекцією винесене податкове повідомлення- рішення №0002342301/0 від 05.10.06, згідно якого позивачу визачено податкове зобов"язання з податку на додану вартість в сумі 228000грн. в тому числі за основним платежем- 152000грн. за штрафними (фінансовими) санкціями- 76000грн. Скарги, що подані підприємством в порядку апеляційного узгодження
залишені без задоволення, Калуською оДПІ винесені податкові повідомлення- рішення з аналогічними нарахуваннями.
Як вбачається з акту, під час перевірки податкова інспекція встановила, що ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" придбано приміщення магазину "Універсам", яке знаходиться в м. Коломия по вул. Мазепи, 183, вартістю 950000грн., в тому числі ПДВ- 158333,33грн., через Івано- Франківську обласну філію ДП МВС України "Спецсервіс". Вказане приміщення магазину "Універсам" належало ТОВ "Універсам" на підставі договору купівлі- продажу від 24.11.95, посвідченого приватним нотаріусом Коломийської державної нотаріальної контори Маркеловою І. М., зареєстрованого в реєстрі за №Д-2023. ІФОФ ДП МВСУ "Спецсервіс" був складений протокол №1 від 25.07.05 проведення прилюдних торгів, підписаний ліцитатором та переможцем аукціону, затверджений 25.07.05 директором Івано- Франківської обласної філії ДП МВС України "Спецсервіс". Розрахунки проведені платіжними дорученнями: №1245 від 14.07.05 про перерахування ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" на рахунок Івано- Франківської обласної філії ДП МВС України "Спецсервіс" кошти в сумі 46210,0грн. з призначенням платежу- внесок на участь в прилюдних торгах в м. Коломия за приміщення магазину "Універсам", без ПДВ; №1349 від 29.07.05 про перерахування ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" на рахунок Івано- Франківської обласної філії ДП МВС України "Спецсервіс" кошти в сумі 903790,0грн. за придбане приміщення магазину "Універсам" (м. Коломия), згідно протоколу №1 від 25.07.05, в тому числі ПДВ 150631,67. ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" виписано накладну від 01.08.05 №6 щодо продажу приміщення магазину "Універсам" загальною вартістю 950000,0грн., в тому числі ПДВ 158333,33грн. Відповідно до даних податкового обліку ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" до складу податкових зобов"язань включено 152000,0грн. податку на додану вартість, нарахованого при реалізації арештованого майна приміщення магазину "Універсам" ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" та 6333грн. податку на додану вартість з наданих послуг по реалізації арештованого майна.
Факт реєстрації як платників ПДВ позивача та ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" представниками сторін не заперечений.
В податковому обліку ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" суму податку на додану вартість в розмірі 158333,33грн. включено до податкового кредиту.
Згідно із довідкою від 16.02.06 Коломийською оДПІ "Про результати зустрічної перевірки ТзОВ "Універсам" з питань взаєморозрахунків з ДП ТВФ "Стиль" ТОВ фірми "Гоба" та ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" між товариством "Універсам" та названими суб"єктами ніяких господарських операцій не проводилось, накладні та податкові накладні товариством не виписувались та не надавались, будь- яких платіжних документів товариством не виписувалось.
Податковою інспекцією в матеріали справи поданий договір №10 від 29.11.04, укладений між ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" та ВДВС Коломийського міського управління юстиції, згідно із яким, ВДВС доручає а філія зобов"язується реалізувати арештоване майно ТОВ "Універсам".
Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими.
Відповідно до п.1.4 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість", поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.
За ст.2 цього ж Закону, платником податку є будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Об"єктом оподаткування п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, визначені операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю).
Підпунктами 7.2.4 та 7.2.6 п.7.2 ст.7 визначено що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника. У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).
Суд не вбачає, що наведені положеннями Закону України "Про податок на додану вартість" надають право здійснення операцій з поставки товарів лише власникові.
Більше того, за змістом ст.ст. 658 та 712 ЦК України, право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення. За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
В даному випадку йдеться про примусовий продаж, що свідчить про те, що ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" мала право продажу, була зареєстрована платником податку на додану вартість та могла виписувати та видавати податкову накладну. Податкова накладна №1 від 01.08.05 містить всі реквізити. Підставою для видачі філією "Спецсервіс" накладної №6 від 01.08.05 та податкової накладної №1 від 01.08.05 зазначений в обох накладних протокол прилюдних торгів. Для позивача така операція означає набуття права власності.
Відповідно до п.п.4.7 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість", у випадках коли платник податку здійснює діяльність з поставки товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари, базою оподаткування є продажна вартість цих товарів, визначена у порядку, встановленому цим Законом. Датою збільшення податкових зобов'язань комісіонера є дата, визначена за правилами, встановленими пунктом 7.3 цього Закону, а датою збільшення суми податкового кредиту комісіонера є дата перерахування коштів на користь комітента або поставки останньому інших видів компенсації вартості зазначених товарів. При цьому датою збільшення податкових зобов'язань комітента є дата отримання коштів або інших видів компенсації вартості товарів від комісіонера.
Наявний в матеріалах справи договір №10 від 29.11.04, укладений між ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" та ВДВС Коломийського міського управління юстиції не передбачає передання права власності на товари, отже можна визнати обгрунтованимми доводи позивача стосовно того, що, зокрема, вищенаведеним підпунктом 4.7 ст.4 врегульований порядок оподаткування операцій, при яких у особи, що не є власником майна можуть виникати податкові зобов"язання стосовно бази оподаткування, якою є продажна вартість товару.
Стосовно тверджень податкової інспекції про можливість включення до податкового кредиту сум податку у разі відмови видачі або порушенні порядку заповнення податкової накладної на підставі п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" суд зазначає, що позивач жодних розрахунків з ТОВ "Універсам" не проводив, розрахункових документів у відносинах з ТОВ "Універсам" не має, отже, у нього відсутні і підстави для звернення із заявою до податкової інспекції. За змістом п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", до такої заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податків в наслідок придбання таких товарів (послуг). Розрахунок за придбане приміщення проводився з ІФОФ ДП МВС України "Спецсервіс" яка і видала податкову накладну.
Застосування штрафних санкцій є похідною дією в зв'язку з донарахуванням податку. Судом зроблені висновки про неправомірне донарахування податкових зобов'язань з основного платежу, отже, підстави вважати правомірним застосування штрафних санкцій відсутні.
Як вбачається з рішень податкових органів різних рівнів про результати розгляду скарг позивача в порядку апеляційного узгодження податкових зобов»язань мотивами відмови в задоволенні скарг товариства послугували доводи податкових органів ідентичні доводам, що досліджувались судом, отже, податкові повідомлення-рішення Калуської оДПІ прийняті за результатами розгляду скарг позивача також підлягають визнанню нечинними.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст. 1, ст.2, п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 та 4.7 ст.4, п.п.7.2.4 та 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 9,71,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задоволити.
Визнати нечинними податкові повідомлення- рішення Калуської оДПІ №0002342301/0 від 05.10.06, №0002342301/1 від 30.10.06, №00023423001/2 від 09.01.07, №00023423001/3 від 16.03.07.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП ТВФ "Стиль" ТзОВ фірми "Гоба", вул. Каракая, 24а, м.Калуш, Івано-Франківська область 13,60грн. судового збору.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою стягувача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне
оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
постанова підписана 11.06.07
Постанова внесена в діловодство ГС________
Суканець Юрій Ігорович